Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Umění sebekázně

  vydáno  •  Vztahy

  Sebekázeň, nebo sebekontrola je umění a talent, který oceňovali mistři bojových umění, filozofové, myslitelé, i mnoho dalších. Je obdivovaná u superhrdinů, sportovců i u běžnho člověka, má vysokou hodnotu pro každého!

  Bojovníci japonského umění kendo předvádějí bojové techniky na šermířském turnaji Blossfechten v Brně., © Dominik Drábek

  Staré moudro říká, že kdo vládne nad ostatními, je silný, kdo vládne nad sebou, je mocný.
  Přichází to v každém věku, ne jen v tom dětském. Něco se vám zalíbí a už byste si to koupili! Už aby to bylo moje!! Děti jsou takhle nalepené na výlohy, kde se dívají na hračky, dámy na kabelky a šaty, páni na motorky a auta, staří lidé zrovna tak mají své slabosti.
  Prostě, děje se to nám všem.
  Protože ale je veliká touha všechno prodat a co nejvíce si vydělat, nejlépe ještě více, než konkurence, málokdo opravdu ví, jak se takovým touhám ubránit a jak mezi nimi vybírat moudře.

  Nejdříve je potřeba si uvědomit, do které kategorie zboží ona vytoužená věc patří. Věci denní potřeby jako poctivé jídlo (ale ne sladkosti!), toaleťák, nebo jiné tak důležité věci si člověk koupí, to je samozřejmost.
  Pak tu máme věci, které potřebujeme, ale kupujeme méně často, třeba oblečení a sladkosti. Oblečení si je potřeba koupit jen pokud ho opravdu budeš nosit. Sladkosti by neměly být na jídelníčku denně, a pokud musí být, tak je obměňovat s ovocem.

  Pak tu máme hračky. S těmi opatrně. I já se spálila, když jsem zjistila, že ta hračka, tak cool v reklamě, byla tak nudná a nicotná ve skutečnosti!

  Všichni tak snadno propadáme víře, že s onou vytouženou věcí budeme dokonale šťastní! Že svět bude lepší a nádhernější! Je to ale většinou jen iluze k tomu, aby si někdo vydělal. Nicméně tomu tak být může, že se vám hračka stane dlouhodobým společníkem. Jak to zjistit?

  S tím vám právě pomůže učit se sebeovládání. Neproste rodiče hned poprvé, co hustou hračku uvidíte, ale dejte si klidně i měsíc na čas a uvažujte, jestli po té hračce stále i po měsíci toužíte, zvažte během měsíce, jak moc si s ní budete hrát, jestli bude užitečná, jestli vám bude opravdu společníkem... A pak to v klidu proberte s rodiči. I ti vám mohou dát moudrou radu.

  Totéž platí i pro ty starší, kteří o svých penězích rozhodují sami. Dejte si na čas a klidně i na měsíc si ponechte jen uvažování, jestli vám to za to stojí, protože peníze se musí vydělat, stojí ty dny práce za tu věc, co kupujete?
  A ještě perla: neskákejte do prvního obchodu, který vaši vysněnou věc má, hodí se podívat se, kde se dá sehnat nejlevněji, nebo se obrnit trpělivostí a počkat, až bude ve slevě.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  tomato v něm napsal:

  Moc pěkné a zajímavé.:-PR^