Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Únor 48 aneb Konec demokracie u nás

    vydáno  •  historie

    Pro většinu tragická událost následovaná 40 lety totalitního režimu, pro některé mlhavá vzpomínka na „lepší časy“. Jak to ale tehdy vlastně bylo?

    Komunistický průvod, © National Archives (archive.org)

    Únor 1948, únorový puč, „Vítězný únor“ je jedno z nejtemnějších období moderní historie českého a slovenského státu. Předcházely jí ekonomická krize ve 30. letech, nástup fašismu, nacismu a komunismu v Evropě, 2. světová válka nebo také volební vítězství KSČ (Komunistická strana Československa) roku 1946. Dnes si zde popíšeme jednotlivé události, jež vyvrcholily 25. února 1948.

    13. února

    Vyšetřování některých politických afér policejní složkou státu – Sborem národní bezpečnosti (SNB) – vede k protestům nekomunistických ministrů, které vyjadřují na zasedání vlády společně s odmítnutím chystaných přesunů velitelů SNB v Praze, jež měl podstatě posílit vliv KSČ v policejních složkách.

    14. - 19. února

    KSČ jakožto nejsilnější vládní strana neplní usnesení nekomunistických stran. To má za následek jejich nezúčastňování se vládních zasedání.

    20. února

    12 ministrů tří nekomunistických vládních stran (ČSNS – Československá strana národně socialistická, ČSL -Československá strana lidová a DS – Demokratická Strana) podává demisi (odstoupení z funkce). Nepodají ji jen J. Masaryk a L. Svoboda. Spoléhají na prezidenta Beneše, že demisi nepřijme a nastanou dvě možnosti – předčasné volby nebo ustoupení KSČ. To se ale nestane. Gottwald jedná s prezidentem a navrhuje mu přijetí demise a doplnění vlády podle komunistického návrhu. Komunisté také na svou podporu plánují velkou demonstraci na Staroměstském náměstí.

    21. února

    Koná se demonstrace na Staroměstském náměstí. Komunisté vyzývají k vyřešení krize a doplnění vlády Gottwaldovými kandidáty. Prezident Beneš je vystaven nátlaku KSČ – požadují písemné splnění Gottwaldových návrhů. Gottwald vyzývá k vytvoření Akčních výborů jako nátlakového prostředku k převzetí moci. Také se začínají tvořit tzv. Lidové milice – ozbrojené složky KSČ neboli „ozbrojená pěst dělnické třídy“.

    22. února

    V Průmyslovém paláci v Praze se koná sjezd závodních rad a odborů, kde všechnu iniciativu převzali komunisté. Výsledná rezoluce (kolektivní rozhodnutí orgánu nebo právnické osoby) vyslovuje podporu Gottwaldovi, požaduje další znárodňování a schvaluje vyhlášení jednohodinové generální stávky na 24. února.

    23. února

    StB začne zatýkat příslušníky stran, jejichž ministři podali demisi, a probíhají i další akce směřující k omezení činnosti nekomunistických stran. Prezident Beneš se snaží přimět Gottwalda k udržení staré Národní fronty, ten ale odmítá. Beneš trvá na svém stanovisku a informuje ministry ČSNS, že komunistickému nátlaku neustoupí. Prezidenta podpoří průvod více než 10 tisíc pražských vysokoškoláků a jejich příznivců na Pražský hrad.

    24. února

    Ve 12 hodin začne hodinová generální stávka, které se účastní na 2,5 milionu pracujících. Lidové milice obsazují budovy sekretariátu ČSSD (Československá sociální demokracie) a Lidový dům. Strana se totiž rozhodla pro účast v budoucí Gottwaldově vládě.

    25. února

    Prezident Beneš nakonec podléhá systematickému tlaku komunistů a demisi přijímá. Jmenuje novou vládu na návrh KSČ. Obává se totiž vypuknutí občanské války. Ve večerních hodinách pak v Praze proběhla přehlídka Lidových milicí a útvarů pohraniční stráže. Jediným viditelným odporem proti komunistickému postupu byl pochod asi pěti tisíc vysokoškoláků, učitelů a novinářů na Pražský hrad. Ten byl násilně potlačen a přibližně stovka demonstrantů byla zatčena a uvězněna a mnozí museli následně opustit školy. Premiér Gottwald pronáší svůj slavný projev začínající slovy „Právě se vracím z Hradu...“.

    Na závěr

    Přechod moci do rukou komunistů vedl ke ztrátě demokracie, závislosti vnitřní i vnější politiky státu na rozhodnutích reprezentace Sovětského svazu, politickým soudním procesům, čistkám, uvězňování, nuceným emigracím a jinému pronásledování oponentů nového režimu. Společnost donucená žít ve lži navíc postupně ztrácela morálku a charakter. Neomezená vláda komunistické strany v Československu trvala až do pádu východního bloku v roce 1989.

    Zdroje:

    Autor:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (8)

    Příspěvek z 16. září 2022 v 15:29.
    Magdafox v něm napsala:

    Pro Pralinku . Nevím jak ty jsi vnímal okolí. Já v té době nežila. Ale žili v ní moji rodiče a prarodiče. Jako rodina, kde jsem měli emigranta to také nebyl žádný med. Ale rozhodně jsme neptrpěli hladem a měli jsme kde bydlet. Nemuseli jsme se ztrachovat o to, že nás někdo vyhodí na ulici. Neměli jsme strach o to, že další měsíc nám zvednou zálohy na bylední a energie na čtyřnásobek. I když při tehdejším nájmu pár stovek by to nebylo jako dnes, kdy platíme polovinu výplaty za byt. Toaletní papír tehdy byl v určitém období horké zboží. A bylo by fér dodat, že to bylo z důvodu požáru v papírnách v roce 1988, kde se vyráběl.:-P

    Příspěvek z 11. září 2022 v 19:06.
    –MM– v něm napsal:

    Magdafox: Myslím, že za socialismu se kradlo a podvádělo také, akorát se o tom tolik nepsalo, protože noviny nebyly motivované tolik strašit čtenáře (drama prodává), spíš naopak lakovaly věci narůžovo, jak se vše daří, jak se plní plán…

    S počtem vražd máš pravdu, vycházel jsem z nějakého zahraničního grafu, který neměl tak detailní čísla pro ČR. Teď jsem si našel přesnější graf. Máš čísla z doby mezi roky 1948 a 1989?

    Ty máš určitě právní vzdělání a chápeš všechny formulace smluv.
    Nemám právní vzdělání. Pokud nějaké formulaci nerozumím, tak ji ze smlouvy vymažu. Pokud ji tam protistrana požaduje nechat, musí ji vysvětlit (a písemně), jinak nepodepíšu. Myslím, že to je jednoduché pravidlo, kterým jde mnoha problémům předejít, a stačí na něj obyčejný selský rozum, nepotřebuji diplom. Už jsem takto odešel od mnoha smluv.

    Je vidět, že jsi nepochopil smysl mého sdělění.
    Já se tě snažím pochopit. Jaké je podle tebe tedy řešení, aby se situace zpátky zlepšila? Zrušit svobodné volby nezní jako správná odpověď, ne? Zakotvit do ústavy vedoucí úlohu jedné strany (do které by přelezli všichni ti protřelí politici :-)) také asi nebude ono? Zavést centrálně plánované hospodářství? Znárodnit podniky, aby všechno řídil stát? Je něco z toho cesta, jak zlepšit vzájemnou ohleduplnost?

    Pralinka2 v něm napsal:

    Myslím, že tvoje idylické vzpomínky na dobu před rokem 1989 jsou ovlivněny tím, že jsi byla ještě mladá, a vzpomínky na mládí bývají často značně optimistické. A je možné, že mladý člověk tak úplně nevnímá, co se všechno děje kolem. A že by se nějak ve velkém kradly záchodové mísy, to si nevzpomínám, to bych si spíš vzpomněl, co se v té době dělo kolem toaletního papíru.

    A nevím, jestli má smysl ti připomínat, co se tehdy všechno dělo, protože si to evidentně pamatuješ úplně jinak než já.