Zatmění Měsíce je astronomický jev či úkaz, který nastává, když je měsíční kotouč zastíněný planetou Zemí. Probíhá to při úplňku Měsíce, když Slunce, Země a Měsíc jsou v jedné přímce. Zatmění Měsíce je běžnější jev než zatmění Slunce a můžeme ho sledovat přibližně dvakrát až třikrát do roka.
zatměni2.., © Bilboq
Zatmění dělíme do těchto třech druhů:
• úplně zatmění
• částečné zatmění
• polostínové zatmění
Právě 21. ledna nás čeká úplné zatmění Měsíce! Půjde o poslední úplně zatmění tohoto desetiletí. Další úplně zatmění nás čeká až v roce 2025.
A jak vlastně bude probíhat zatmění?
Začátek zatmění začíná 21. 1. ve 4:33 ráno, kdy bude pomalu postupovat stín Země přes Měsíc, kde můžeme vidět, že Měsíc bude mít zarudlou až tmavě hnědou barvu. Úplně zatmění nastává v čase 5:41 a celé úplné zatmění potrvá 1 hodinu. V čase 6:43 končí úplné zatmění, kde stín bude pomalu ustupovat a vracet barvu Měsíce tak, jak jej známe. Jelikož Měsíc bude zapadat v čase 7:55, tak ho ještě můžeme vidět před západem v částečném zatmění. Celé zatmění končí v 8:48, ale to už bude Měsíc pod obzorem.
Zatmění měsíce - Těsně před dosažením úplného zatmění Měsíce., © Mira Public Observatory
Jelikož je Měsíc viditelný pouhýma očima, tak lze tento úkaz pozorovat bez dalekohledů. Ale doporučím si vzít právě nějaký ten dalekohled či triedr, díky kterému budete mít zážitek o něco lepší.
Doufám, že si tenhle jev nenecháte ujít. Teď už jen postačí doufat, ať v ten den není žádná oblačnost :).