Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Urážlivé maily nebo zesměšňování na internetu - i tak může vypadat šikana

  vydáno  •  Škola a poznání · Internet · Rodičům · Alík radí dětem · Šikana
  Povím vám příběh jedné holčičky - říkejme jí třeba Klárka. Vždycky se dobře učila, chodila do školy upravená a moc ráda četla. Také nosila brýle. Měla dost kamarádů i kamarádek a myslela si, že šikana, o které věděla z doslechu, je věc, která se jí netýká...

  (ilustrační snímek), © Profimedia.cz

  Pak jí ale začaly chodit divné zprávy - nejprve jen jednou za čas, pak i několikrát denně. Pokaždé zněly dost podobně: "Seš pěkně hnusná." "Nesnášim ty tvoje ulízaný vlasy." "S brejlounama se nikdo nebaví." "Hnusná šprtko." Začala z toho být čím dál tím víc smutná, ale řekla si, že to určitě přestane...

  Začalo to ale být čím dál horší. Virtuální neznámý ji vytrvale pronásledoval. Sice si koupila novou SIM kartu, změnila si e-mail i přezdívku na chatu, on ji ale vždycky našel a pokračoval v urážkách. Brzy začal zveřejňovat i její různě upravené fotografie, nad kterými se později začali bavit i někteří její spolužáci. Na Facebooku se už vůbec nemohla ukázat.

  Alík radí dětem

  V Alíkově poradně se můžeš ptát, pokud máš nějaký problém. Zároveň tu najdeš množství již zodpovězených dotazů. Otázky a odpovědi na téma šikana

  Nakonec našla na internetu blog jednoho spolužáka. To, co viděla, jí vyrazilo dech. Měl na něm její upravené fotografie, články o tom, jak je strašná, ošklivá a samozřejmě nechyběla sousta nadávek. To už nevydržela a svěřila se své kamarádce.

  Společně potom zašly za paní učitelkou, která na škole působila jako výchovná poradkyně. Ta potom dokázala brzy pomoci - spolužák, který byl skutečně jejím tyranem, byl potrestán a už se to neopakovalo.

  Ilustrační foto

  Příběh Klárky, který jsem vám právě popsala, je vymyšlený. Něco takového se ale může stát každému z vás! To, co se jí stalo, je speciální forma šikany, která se jmenuje kyberšikana.

  co je Kyberšikana?

  Cílem kyberšikany je někomu ublížit nebo ho zesměšnit za použití elektronických prostředků. Je to úmyslné, nepřátelské chování, které se obvykle opakuje. Jednotlivec nebo skupina útočníků ubližuje takovým způsobem, že se oběť nemůže účinně bránit.

  Loni na podzim byl v rámci projektu Minimalizace šikany proveden průzkum mezi více než tisícovkou dětí. Zjistilo se, že 44% z nich tento pojem vůbec nezná! Až poté, co jim byla přečtena jeho definice, zjistilo 10% z nich, že se někdy staly obětí kyberšikany. Problémem je, že většina z nich považuje podobné jednání jen za legraci a myslí si, že je méně nebezpečné, než šikana tváří v tvář.

  Abyste si nemysleli, že se kyberšikana týká jen dětí, řeknu vám, že obětí bývají i lidé, kteří by dětem měli pomáhat - učitelé. Určitě jste někdy v televizi slyšeli o případech, kdy byl učitel k něčemu vyprovokován a pak natočen, video se objevilo na youtube a problém byl na světě. Učitel je poté chudák, který může sice útočníkovi napsat poznámku, ale ten si z ní často nic nedělá. A tělesné tresty jsou (v tomto případě bohužel) na školách zakázané...

  Kyberšikana je například:

  • hanlivé a urážlivé zprávy prostřednictvím SMS, MMS nebo internetu
  • zesměšňující nebo ponižující obrázky či videa posílané e-mailem nebo vyvěšené na webové stránce webové stránky, blogy s cílem zesměšnit někoho instant messagingem
  • zesměšňování prostřednictvím komunitních sítích
  • zneužití identity oběti rozesíláním obtěžujících a urážlivých zpráv pod jejím jménem

  Kyberšikana například není:

  • Oprávněná kritika na internetu bez zlého úmyslu, bez nadávek a ponižování.

  Co z toho tedy vyplývá? S rozvojem moderních technologií se rozvíjí i formy šikany. Proto když vám někdo bude opakovaně psát urážlivé e-maily, SMS zprávy nebo vás zesměšňovat na internetu, nemávejte nad tím rukou s tím, že ho to přejde. Nepřejde! I takové jednání je šikana a útočníkovi nemůže projít! Pokud se setkáte ve svém okolí s jakoukoliv formou šikany - ať už tváří v tvář nebo kyberšikanou - nebojte se zajít za paní učitelkou, kamarádkou nebo rodiči. Tím, že to nebudete řešit, si nepomůžete!

  co dělat, když potkám šikanu

  Pokud se se šikanou setkáte (a je jedno, jestli budete její obětí a nebo "jen" diváky) snažte se o tom dát vědět důvěryhodné osobě. Nebude-li vám věřit, řekněte jí o knížce Minimalizace šikany nebo webu minimalizacesikany.cz

  Jedině tím, že nebudeme před šikanou přivírat oči, můžeme tomuhle strašidlu, které obchází v tolika školách (a nejen školách, ale i jiných kolektivech), podtrhnout nohy.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (29)

  Příspěvek z 4. května 2010 v 10:56.
  MartinKluc v něm napsal:

  Promin

  gabrilka333 já poslal tvůj příspěvek nechtěně jako nevhodný.Ale neni.Samozrejme sikana je horzná věc!!!24

  Příspěvek z 9. března 2010 v 17:48.
  GABRIELA333 v něm napsala:

  gabriekla333

  je to hrozné ale hezký článek pozdrav všem tak se podívejte na mojí vizitku moje přezdívka je gabriela33310

  Příspěvek z 6. března 2010 v 17:26.
  šprt152 v něm napsal:

  Reakce na ÁjaNeumannová:

  To znám