Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Usain Bolt – rychlejší než gepard?

  vydáno  •  sport

  Článek o bývalém atletovi, jednomu z těch nejlepších v historii, Usainu Boltovi, v jemném porovnání s nejrychlejším zvířetem planety, gepardem.

  Usain Bolt, © Jaybee_01

  Gepard je nejrychlejším zvířetem na planetě. Usain Bolt zase pravděpodobně mezi lidmi, ale kdyby se měli porovnávat oni dva, asi by vyhrála divoká kočka. Bývalý atlet a sprinter v jednom se narodil na Jamajce 21. srpna 1986. Celým jménem je Usain St. Leo Bolt a je považovaný za největšího a nejlepšího sprintera všech dob. Bolt se narodil do rodiny v podstatě podnikatelů. Jeho rodiče měli obchod s potravinami na venkově. Má bratra a setru. Odmalička sportoval, ale jeho trenér kriketu si všiml, jak je rychlý, a tak ho v podstatě donutil, aby to začal více zkoušet s běháním. A vyplatilo se to.

  Už když se stal juniorem, tak začal sbírat medaile raketovým nástupem. Ovšem co se dělo v dospělosti, pokud se budeme bavit o jeho medailích, tak to nemá ve světovém měřítku obdoby. Má například osm zlatých medailí z olympijských her. Ze světových šampionátů vlastní 11 zlatých, 2 stříbrné a 1 bronzovou. Samozřejmě má i spousty dalších medailí, ale tyhle jsou opravdu nejvýznamnější. Dále je držitelem velkého množství rekordů. Je držitelem světových rekordů na tratích 100, 200 a 4 × 100 metrů. V roce 2017 mu byla odebrána zlatá medaile ze štafety. Na vině byla diskvalifikace jeho kolegy. Měl několik přezdívek, například Lightning Bolt nebo Blesk z Jamajky.

  Jeho snem bylo hrát fotbal, jak se kdysi vyjádřil. Na sprintera je dost vysoký a těžký, 195 cm a 94 kg. Když prohlásil po olympiádě 2016, že bude končit po další sezóně, někteří fanoušci si mysleli, že si dělá legraci. Ale tentokrát to myslel vážně, kariéru ukončil v roce 2017 ještě jako velmi mladý sportovec. Když běhal, vynikal i tím, že před startem dělal tzv. šaškoviny do kamery. Nebo i na diváky, kteří se z toho mohli zbláznit. Také měl svůj speciální osobitý postoj, který předváděl při představování sprinterů v blocích.

  Vždycky než vyběhl, tak se přežehnal a vzhlédl k nebesům. Není se co divit. Nikdy se netajil, že je katolík, čili že věří v Boha. Usain Bolt má rád hudbu a rád tancuje. O tomto atletovi vychází i mnoho knih. Je taktéž držitelem sportovních ocenění typu atlet roku nebo nejlepší atlet světa a tak dále. Usain Bolt se vrhl také ještě na fotbalovou kariéru. Dokonce si i zahrál v anglickém týmu Manchesteru United, což byl jeho sen.

  Byly mu nabídnuty profesionální smlouvy z různých klubů a zemí, ale Bolt odmítl. Nakonec v lednu 2019 prohlásil, že nebude pokračovat ve sportovní kariéře, a to ani fotbalové ani jiné. Usain Bolt je dosud svobodný a bezdětný, i když má děti rád. Kromě toho má také rád zvířata, dokonce si adoptoval malého geparda, kterého pojmenoval po sobě Lightning Bolt. Geparda vychoval ve zvířecím sirotčinci v Nairobi v Keni. Dodnes za ním chodí. Dále je závislý na počítačové hře Call of Duty. Usain Bolt také trpěl skoliózou, která se mu v průběhu let trochu zlepšila.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 30. srpna 2020 v 15:57, upravený po 4 minutách.
  jenetka v něm napsal:

  Já tím myslela pozemní rychlost, čili nejrychlejší v uvozovkách pozemně, je stále gepard. Navíc se i v seriózních anketách objevuje gepard na prvním místě i před sokolem stěhovavým, přestože je u tohoto opeřence udávána vyšší rychlost, tak vévodí i tak gepard. To jen na okraj ke komentáři

  Příspěvek z 21. srpna 2020 v 15:04.
  martin179 v něm napsal:

  4 tlapky. Je tam chyba. Nejrychlejší zvíře na planetě je sokol stěhovavý- dokáže letět až 300km/h

  Příspěvek z 13. srpna 2020 v 19:18.
  Rokio v něm napsal:

  Skvělý atlet a dobrý člověk.