Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Už jste byli v Národním technickém muzeu?

  vydáno  •  Škola a poznání · Cestování · Česká republika · Vesmír · Rodičům · Fotografie · Rodina · Věda a technika · Historie
  Zvlášť ti nejmladší z vás možná ještě neměli šanci tohle pozoruhodné muzeum navštívit a nebo si na návštěvu moc nepamatují. Není divu. Vždyť Národní technické muzeum v Praze na Letné bylo kvůli rekonstrukci pro veřejnost zavřené více než čtyři roky.

  Národní technické muzeum, Praha, © Radkaa

  Když se muzeum loni koncem prosince otevřelo zdarma na jediný den návštěvníkům, vytvořila se od tramvajové zastávky dlouhá fronta. Někteří to při pohledu na množství lidí vzdali, ale jiní trpělivě čekali třeba i několik hodin, jen aby mohli po dlouhé přestávce spatřit své oblíbené technické exponáty.

  Od poloviny letošního února mohou návštěvníci obdivovat své staré známé a oblíbené exponáty v dopravní hale, unikátní přístroje v expozici astronomie či fotografické techniky. Nově mohou navštívit expozici architektury a tiskařství.

  Po tak dlouhé době míří spousta lidí do technického muzea s velkým očekáváním. Fandové techniky jsou zvědaví, zda budou jejich oblíbené exponáty stát na svém místě. Zajímá je, zda je v muzeu dostatek věcí, kterých se můžete dotknout, jak už jsme si zvykli při výpravách do technických muzeí v zahraničí.

  Od kostitřasu po lokomotivu - i tak by se mohla jmenovat dopravní hala.

  Od kostitřasu po lokomotivu - i tak by se mohla jmenovat dopravní hala.

  Dopravní hala – od kostitřasu do oblak
  Hasičský vůz pamatuje požár budovy Národního divadla.Pokud se po vstupu do muzejní vydáte rovnou za nosem, pak se ocitnete u vchodu do nejznámější expozice – obrovské dopravní haly. Vystavené exponáty vyprávějí příběh historie automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké, lodní a železniční dopravy na území České republiky. A že máme být na co pyšní!

  Obdivovat můžete mimo jiné legendární automobil Tatra 80 z roku 1935, užívaný prezidentem T. G. Masarykem, letoun Kašpar JK z roku 1911, kterým inženýr Jan Kašpar uskutečnil 13. května 1911 první dálkový let u nás (vzdálenost 121 km z Pardubic do Velké Chuchle).

  Nováčkem v dopravní hale je slavný stíhací letoun Supermarine Spitfire LF Mk.IXE z roku 1945. Milovníci hasičské techniky tu najdou také vahadlovou hasičskou stříkačku z 18. století, která patří k nejstarším zařízením svého druhu nejen u nás.

  Daguerrotypické kamery z poloviny 19. století připomínající historii fotografování.

  Daguerrotypické kamery z poloviny 19. století připomínající historii fotografování.

  Fotografický ateliér i fotokomora
  Vybavení temné komory míval doma kdysi téměř každý.V přízemí muzea můžete vstoupit do expozice nazvané Fotografický ateliér. Jednotlivá historická období dokumentují používané přístroje a historické fotografie. Nejcennějším vystaveným exponátem je daguerrotypie Královského pláce v Paříži z roku 1840, jejímž autorem je objevitel této techniky J. L. M. Daguerre.

  Nahlédnout můžete také do dobového ateliéru, určeného k portrétování za denního světla ve stylu počátku 20. století. Hned u něj jsou také přístroje, které se používaly na zpracování černobílých fotogarfií ve fotokomoře.

  Pro ty, kteří znají expozici věnovanou fotografické technice v minulosti, jsme zjistili, že právě tato expozice ještě není celá. V budoucnu se můžete těšit i na další oblíbené exponáty spojené se zachycením obrazu, například na přístroj představující pohyb – tzv. Purkyňův kinesiskop.

  V expozici astronomie nechybí množství názorných modelů.

  V expozici astronomie nechybí množství názorných modelů.

  V expozici astronomie si neukopněte palec
  Hned u vstupu do expozice astronomie si můžete sáhnout na kus meteoritu.Unikátní exponáty expozice astronomie jakoby ožily v potemnělém skleněném bludišti. Dřív, než začtete svou pouť dějinami přístrojů, které lidstvu pomohly poznávat naši planetu i vzdálený vesmír, tak si dejte pozor, ať nezakopnete o meteorit. Mohlo by to pěkně bolet. Je to skutečně pořádný "šutr".

  Leží na zemi a není schován v žádné vitríně. Patří k exponátům, na které si můžete beztrestně sáhnout. Vzhledem k jeho váze - 81 kg - se pracovníci muzea nemusí obávat, že by si jej nějaký nenechavec jen tak strčil do kapsy a odnesl domů. Vystavený meteorit byl nalezen v Argentině. Na Zemi dopadl před dávnými 4 000 - 5 000 lety! 

  Věříme, že i ty, kteří astronomii nerozumí, okouzlí krása dávných astronomických, měřících a navigačních přístrojů z období od 15. do 20. století.

  I takhle se kdysi tiskly knížky...

  I takhle se kdysi tiskly knížky...

  Jak to voní v tiskárně?
  V prvním patře muzejní budovy se ocitnete v poněkud zvláštní tiskárně. Zatímco u jejího vchodu je vystaven jeden z nejstarších tiskařských lisů, jehož tvůrci se inspirovali fungováním starých vinařských lisů, na konci místnosti plné sázecích strojů a rotaček jsou zdánlivě drobné počítače, které vládnou v tiskárnách nyní.

  Mezi zajímavé exponáty patří například knihtiskový ruční lis z pražské Jezuitské tiskárny z přelomu 17. a 18. století nebo kotoučová rotačka MAN z roku 1876. Je to první stroj svého druhu používaný v Čechách a jeden z mála dochovaných v Evropě. Nejmenší návštěvníky jistě pobaví nabídka celé směsice vůní, které bylo možné v tiskárně cítit.

  Model budovy Rudolfina je hned v úvodu expozice architektury.

  Model budovy Rudolfina je hned v úvodu expozice architektury.

  Architektura obsadila nejvyšší patro
  V expozici architektury nahlédnete i do pracovny architekta minulosti.Podle projektu architekta Davida Vávry vznikla expozice, věnovaná architektuře, stavitelství a designu. Její autoři v ní představují nejvýznamnější architektonické počiny v českých zemích z období let 1860 až 1989. Vystaveny jsou tu jak původní, tak zcela nové architektonické modely staveb.

  Ještě dřív, než do expozice vstoupíte, můžete se na chodbě pokochat výhledem na panorama Prahy. Hned po vstupu do expozice uvidíte model budovy pražského Rudolfina, nechybí ani maketa slavné věže na Ještědu nebo český pavilon ze světové výstavy Expo 58 v Bruselu. Hezky z blízka si můžete prohlédnout také sochařské doplňky, četné skici, plány a fotografie. Dobovou atmosféru navozuje také secesní nebo kubisticky laděný prostor či pracovna architektů 19. a 20. století.

  martinkral: Poprvé v muzeu

  Byli jsme s tetou Janou v Národním technickém muzeu. Bylo to super. Mají tam spoustu zajímavostí a mohl jsem si i různé věci vyzkoušet. Měli tam i stará kola a motory do letadel, nějaká letadla, vojenské přístroje. Pak tam měli vše o astronomii a plno starých tiskařských strojů a knih. Také tam byla spousta věcí o architektuře a všelijaké nákresy. Na chodbě jsem viděl policejní motorku, na kterou jsme se mohli posadit a zablikat majáčkama. V přízemí jsme se mohli podívat do stíhačky na všechny ty budíky co jsou na palubní desce také tam byla kola na motůrek a auto, kterým jezdil pan prezident Václav Klaus. Měli tam také obrovitánské parní lokomotivy...

  Budova Národního technického muzea stojí v Praze na Letné.

  Budova Národního technického muzea stojí v Praze na Letné.

  Národní technické muzeum

  Je největším technickým muzeem v České republice. Co do rozsahu sbírek patří k největším v Evropě. Bylo založeno v roce 1908.

  Současná budova Národního technického muzea byla navržena původně pro muzejní účely architektem Milanem Babuškou. Události 2. světové války tenhle záměr zhatily. Ani po jejím skončení nepatřila celá muzeu. Svého určení pro muzejní účely se budova dočkala až nyní.

  Nyní je zpřístupněna asi polovina výstavních ploch a dvě třetiny expozic. Strohou řečí čísel lze říci, že tu na více než pěti a půl tisících metrů čtverečních na návštěvníky čeká na 5 000 exponátů.

  Více na webu Národního technického muzea – www.ntm.cz 

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Příspěvek z 18. března 2011 v 11:28.
  Pícháček v něm napsal:

  Nefiim

  Ahojky byla jsem tam včera 17.3./2011 a je to tam vazne super hlavně ta astronomie a ty letadla a auta

  Příspěvek z 6. března 2011 v 11:08.
  Gabuse v něm napsal:

  se školou

  15.3. se se školou do něj jedu  podívat.Moc se těším. 26

  Příspěvek z 25. února 2011 ve 13:02.
  lilinka885 v něm napsal:

  muzeum

  mě osobně národní technické muzeum moc nebere je tam hrozná nuda!!!!!!!171717171723238855