Alíkovina

V Beskydech přibudou orli

vydáno  •  Příroda
Projekt návratu orla skalního do Beskyd pokračuje. V příštích týdnech budou do volné přírody vypuštěna další čtyři mláďata tohoto majestátního dravce. Doplní tak sedm orlů skalních, kteří již v Beskydech žijí. „Všech sedm orlů má vysílačky, pravidelně jejich pohyb monitorujeme,“ řekl manažer projektu Návrat orla skalního do Moravskoslezského kraje Petr Orel.

Jedno z mláďat orla skalního, které by mělo být vypuštěno do Beskyd, na hnízdě., © MF DNES

Pracovníkům stanice se podařilo vrátit do přírody i dva ze sedmi orlů, kterým život zkomplikoval člověk. Jednoho orla někdo postřelil, druhého našli v kleci u člověka ve Starých Hamrech.

„Postřelený orel se zotavil a je znovu ve volné přírodě. Orlice, kterou zavřel do klece a překrmil jeden člověk ve Starých Hamrech, absolvovala dietní kůru a už je také volná v Beskydech.“

Pokud se vše zdaří podle plánů, rozšíří se skupina orlů o další čtyři někdy v srpnu. Měsíc předtím převezou pracovníci stanice mláďata do takzvané vypouštěcí voliéry v Beskydech, kde si budou zvykat na okolní krajinu před vypuštěním do volné přírody.

„Cílem projektu je do roku 2010 vypustit do přírody dvacet orlů skalních,“ říká Petr Orel. Potýká se někdy s kritikou projektu? „Ano, někdo třeba říkal, že jsme měli počkat, že by se orli možná vrátili do Beskyd sami. Jenomže my jsme čekali sto let a marně,“ říká vedoucí projektu.

A kde pracovníci stanice získávají mláďata pro vypuštění v Beskydech? „Jde o dar od slovenských kolegů. Trvalo pět let, než jsme získali potřebná povolení.“

Slovenští ochranáři vyberou z orlích hnízd vždy mladší mláďata, která by jinak byla odsouzena k smrti. „Jde o takzvaný vrozený kainismus, kdy silnější nebo agresivnější mládě to druhé zabije,“ říká Petr Orel. Odebírání těchto mláďat tak nemá na slovenskou populaci orla skalního žádný vliv.

Zmíněná sedmička orlů s vysílačkami se pohybuje nejen v Beskydech a jejich nejbližším okolí. „Monitorujeme je také například na Kysucách, jeden z orlů si oblíbil Libavou.“ Komu orel skalní přeletí několik metrů nad hlavou, ten si jej zřejmě jen tak nesplete například s kánětem či jestřábem. Orel skalní totiž má v rozpětí křídel až 220 centimetrů, tedy skoro o metr více než káně.

Projekt návratu orla skalního by měl skončit v roce 2010, kdy by na území Beskyd mělo být dvacet exemplářů tohoto dravce. To je počet, který by měl zaručit znovuobnovení hnízdní populace orla skalního v České republice.

Zatím jsou tři orlí mláďata v péči adoptivní matky ve stanici v Bartošovicích, čtvrté je ve slovenské stanici v Zázrivé. Až budou staré okolo šedesáti dnů, začnou si v Beskydech ve voliéře zvykat na svoje nové působiště.

Postup celého projektu můžete sledovat na www.aktualne.cz

Alík pro vás našel fotografickou cestu orlů ze Slovenska do Beskyd

Podobným projektem se podařilo vrátit orly do Irska

A kdyby náhodou ještě někdo chtěl vědět více o majestátném orlovi, může si pročíst www.priroda.cz 

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (22)

Příspěvek z 4. července 2008 v 15:36.
Termitka v něm napsal:

orel skalní

se v zajetí rodí málo kdy

Příspěvek z 3. července 2008 v 11:20.
Termitka v něm napsal:

Termitka

Orel je sice draví pták, ale mislím si, že je lechko zranitelný.

Příspěvek z 25. června 2008 v 15:59.
králičisko v něm napsal:

Orel mořský

Reakce na mysterious:

Ano byla to škoda..................a takovejch

případu pořád přibývá.........