Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  V brněnské zoo se narodil velbloud dvouhrbý

  vydáno  •  Příroda · Zvířata · ZOO
  Překonat slávu medvědích celebrit Toma a Billa, kteří se narodili v listopadu 2007 v brněnské zoologické zahradě, se asi hned tak někomu nepodaří. Pro návštěvníky se stali v minulém roce velkým lákadlem.

  Mládě velblouda dvouhrbého v brněnské zoo, © MF DNES

  Zatímco Bill se letos v únoru přestěhoval do německého Gelsenkirchenu, Toma potkávají návštěvníci v pražské zoo. Ale už od počátku nového roku hlásí z Mniší hory, kde brněnská zoo sídlí, další chovatelské úspěchy.

  Mezi první letošními novorozenci je mládě žirafy síťované. Příchod na svět si opravdu načasovala na samotný začátek nového roku. Rok 2009 mají ve svém rodném listě zapsána také dvě mláďata jelena milu, zebra Grévyho, bizona, želvy pardálí, kakadu bílý. Nedávno se narodila mláďata paovce hřivnaté (15. dubna a 28. března) a kozy domácí - kamerunské (13. dubna). Na Velikonoční pondělí - tedy 13. dubna 2009 se narodilo mládě sedmileté velbloudici Sulice.

  ZOO Brno

  Webové stránky brněnské zoologické zahrady:

  Brněnská zoo chová samce Abdula, který pochází z Ruska a čtyři samice - Suliku, Majdu, April a Polly. V zoologické zahradě se pravidelně rozmnožují.

  Mohutný velbloud dvouhrbý má na první pohled těžkopádné neohrabané tělo. Pozoruhodností je způsob jejich pohybu, při kterém zvedají vždy obě pravé nebo levé nohy najednou, což se projevuje kolébavou chůzí. Normální cestovní rychlost velblouda je kolem 4 kilometrů v hodině, ale dokáže překonat i hranici 60 kilometrů v hodině.

  Velbloud dvouhrbý (Camelus ferus bactrianus) je mimořádně odolné a otužilé zvíře, pověstné svou schopností přečkávat dlouhou dobu bez pití. Váží 450 – 650 kg, dosahuje výšky 190 – 230 cm a délky těla 220 – 350 cm.

  Mládě velblouda dvouhrbého v brněnské zoo

  Metabolismus velbloudů překoná až 20% úbytek vody v těle (člověka při 12% čeká smrt). Zato pak dokážou vypít až 60 litrů vody najednou. Jinak mají vodu velmi rádi, dobře plavou a s oblibou se v řekách koupou.

  Na světě žije asi 15 milionů domácích velbloudů. Malé skupinky divokých velbloudů dvouhrbých (drabařů) dosud přežívají v pouštích mongolské oblasti a v australských pouštích se dobře daří více než 25 tisícům zdivočelých velbloudů jednohrbých (dromedárů).          

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (14)

  Příspěvek z 14. srpna 2009 v 8:51.
  Haslerka12 v něm napsal:

  Reakce na Strašpytlačka:

  Tak proč o tom nenapíšeš ty21
  Ty asi píšeš jenom kritiku...1217232085531

  Příspěvek z 14. srpna 2009 v 8:47.
  Haslerka12 v něm napsal:

  Haslerka12

  Je to hrozitánsky roztomilej velbloudek.10
  Jen je škoda že bydlím až Český Lípě, jinak bych se tam hned jela podívat.14

  Příspěvek z 19. května 2009 ve 21:52.
  cirkusacka v něm napsala:

  v cirkusu alese sem videla rano vecer se narodil velbloud

  18a  videla ze je  ho mama vebloudice kopala do lidi  protoze orama veibloud ctel mliko a byla mu zima orminka