Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  V dubnu letím na Mars. Nevěříte?

  vydáno  •  Škola a poznání · Vesmír · Soutěže
  Poslední lednový pátek jsem zamířila do Brna na sraz s ostatními semifinalisty Expedice Mars. Jedním z prvních úkolů bylo předvést, jak se chodí ve vesmíru. Poté nás poslali nahoru ke hvězdárně, kde jsme odevzdali potvrzení rodičů a dostali dotazník k vyplnění a marsovskou abecedu, kterou jsme se museli naučit.

  © Dětská tisková agentura

  Ale hezky po pořádku: loni v říjnu jsem na Alíkovi četla článek o Expedici Mars 2009. Chtěla jsem to zkusit a tak jsem vyplnila první dvě kola testů. Předminulý rok jsem byla lékař - biolog, tak jsem letos zkusila odbornost architekt - geolog.

  V prosinci mi přišel e-mail se zadáním projektu třetího kola. Projekt jsem psala na poslední chvíli, ale v lednu jsem se dozvěděla, že postupuji. Proto jsem dostala pozvání na brněnské semifinále.

  Po slavnostním zahájení, kdy nám rozdali trička, jsme hráli seznamovací hry. Během celého víkendu jsme po jednom chodili na pohovory. Program byl opravdu nabitý. V pátek nás čekaly ještě psychotesty, zdravotní testy a zdravotnický kurz.

  Expedice marS 2009

  Více se o Expedici Mars dozvíte na webu www.mars.zde.cz

  Po něm jsme se po skupinkách střídali u tří stanovišť a ošetřovali zlomeniny, popáleniny, otevřené zlomeniny, vytahovali raněné z požáru, zkoušeli masáž srdce nebo umělé dýchání. Také jsme dostali příručky, z kterých jsme se měli naučit kódování meteorologických zpráv METAR.

  V sobotu jsme obhajovali své projekty, hráli spoustu her, nažehlovali si na trička loga a dělali dovednostní testy. Konala se přednáška o raketoplánech, po které nám ukazovali fotky a měli jsme poznat, co to je a jaká země to vypustila do vesmíru (z toho jsem byla trošku dost vedle, měla jsem asi tři body z dvanácti). Následovala dlouhá přednáška o astronomii, po které byl ve velkém planetáriu pořad o Marsu.

  Po večeři nás čekala hrozně zajímavá přednáška o optice a někdy před půlnocí cesta na pozorovatelnu, kde jsme pozorovali Měsíc a Mars. Naštěstí jsem byla jedním z mála divných lidí, kteří šli spát asi v půl druhé (ostatní šli spát kolem čtvrt na čtyři). Asi ve tři čtvrtě na čtyři byl cvičný požární poplach, při kterém jsme v pyžamech odnášeli ven raněné. Trvalo nám to ale moc dlouho, tak jsme museli znovu.

  Jak vypadá Mars?

  Vesmírný nadšenec Doug Ellison vytvořil videa ze snímků družice, která pořizuje záběry planety pro NASA. Mrkněte se.

  V neděli byla brutální patnáctiminutová rozcvička, po které měli všichni plné boty sněhu. V jedenáct začalo veřejné vyhlášení výsledků. I když jsem to vůbec nečekala, dostala jsem se do záložní posádky. Ta spolu s hlavní posádkou v dubnu odjede na výcvik do Evropského vesmírného centra v Belgii. Moc děkuju všem organizátorům, mezi kterými nechyběli ani ti, kteří podobnou expedici před časem absolvovali sami. Byl to opravdu super víkend!  

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Příspěvek z 14. února 2010 ve 14:25.
  PIRÁTKAJOHANA v něm napsala:

  Reakce na gukina:

  je to jako jen jestli iss přečetla celý článek

  Příspěvek z 14. února 2010 ve 14:24.
  PIRÁTKAJOHANA v něm napsala:

  Reakce na certicek:

  opravdu si přečti člinek!!22

  Příspěvek z 9. února 2010 ve 14:45.
  Ančovička26 v něm napsal:

  Reakce na certicek:

  Než napíšeš komentář, přečti si článek :)