Alíkovina

V pražské zoo se narodili tři „komodští draci“

vydáno  •  Příroda
Komodský drak, pozemní krokodýl nebo ještěr dvakrát nebezpečnější než kobra. Varan komodský se může pyšnit různými přízvisky. Pražská zoologická zahrada se chlubí, že se tu narodila hned tři mláďata. Jak mimořádný chovatelský úspěch to je, dokládá i fakt, že dosud se tento druh plazů podařilo odchovat jen ve dvanácti zoologických zahradách po celém světě.

© Robert Rambousek

"Ve světě je v lidské péči chováno jen asi sto padesát varanů komodských a rozmnožit se je podařilo poprvé až v roce 1992 ve Washingtonu," upozornil ředitel zahrady Petr Fejk. Varan komodský je největší ještěr na světě. "Jeho samci mohou dosahovat délky až tři metry a vážit sto kilogramů. Samice jsou asi o třetinu menší," říká jejich chovatel Petr Velenský.

Královský dar

Obří ještěři dokážou ulovit jeleny, prasata, dokonce i buvoly. Do své kořisti se zakousnou ostrými zuby a otáčením kolem své osy z ní vytrhávají kusy masa. Oběť ztratí hodně krve, navíc se jí kousnutím dostanou do těla smrtící bakterie, které mají varani v tlamě. Lovené zvíře tak zemře na otravu krve.

Původním domovem varanů je Indonésie, kde jsou tito plazi považováni za národní poklad. Získat je pro pražskou zoo proto nebyl snadný úkol. "Náš pár jsme získali v roce 2004 jako dar prezidenta Indonésie a za péči, kterou jim tu poskytneme, se musel zaručit prezident Václav Klaus," upozornil Fejk.

Mláďata, která se v Praze vylíhla, však návštěvníci zoo jen tak neuvidí. "Vůbec jsme nepočítali s tak brzkým odchovem," vysvětlil Velenský. Protože jsou rodiče agresivní, mláďata s nimi zůstat nemohou. A tak pro ně musí zahrada vybudovat do podzimu zvláštní expozici.

InsertSingleVideo

Neměl by vidět lidskou ruku

Ačkoliv tito predátoři dokáží zdolat kořist, která je objemem mnohonásobně převyšuje, na člověka většinou neútočí. Při chovu se u nich totiž používá technika, kterou se případná agresivita odvrací.

Chovatelé je vedou pomocí tyče, na jejímž konci je koule zvaná target (slovo znamená v angličtině terč nebo cíl). "Ta se jim drží před čumákem, což slouží k asociaci žrádla," sdělil iDNES.cz chovatel Petr Velenský s tím, že varan komodský je podle něj jedno z nejobtížnějších zvířat ohledně krmení.

Varan by neměl vidět ruku chovatele. Než dostane potravu, následuje kouli a žrádlo pak dostane jako odměnu. Podobné techniky se užívají také u delfínů nebo při cvičení šelem. "Máme za to, že to jsou velmi inteligentní zvířata, asi na úrovni kočkovitých šelem," vysvětlil Velenský. "Je třeba jejich intelekt cvičit a nenechávat je jen tak válet," dodal.

Po žrádle má varan půst

Pražská zoo se také snaží způsobem krmení napodobit podmínky, které mají varani v přírodě. "Když mají kořist, celí se s ní narvou a pak několik týdnů tráví," řekl chovatel. Dokáží zhltnout potravu, která množstvím odpovídá jejich váze a může jim to trvat třeba jen pouhou čtvrthodinu.

"Každý varan teď dostal u sebe v jeskyni půlku kozy. Pak mají tři až čtyři týdny půst," popsal Velenský postup zoo, která tento systém zavedla přibližně před rokem jako první v Evropě.

Dříve měli varani stravu pestřejší a dostávali ji častěji v menších dávkách, což ale neodpovídá jejich přirozeným zvykům.


Další informace o Varanovi komodském (Varanus komodoensis) najdete v Lexikonu zvířat pražské zoologické zahrady - ZDE.
Autor: