Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Valašské pohádky nebo slezské pověsti

  vydáno  •  Kultura · Knihy · Hudba · Předškolákům · Historie
  Tentokrát vám nabídneme málo známé příběhy: pohádky z Valašska a pověsti ze Slezska. Stránky za vás bude obracet a pohádky z Valašského království vám bude číst Bolek Polívka. Pověsti slezských hradů a zámků vyprávějí Ewa Farna a Radek Pastrňák. Místo ilustrací pověsti zdobí písničky skupiny Čechomor.

  © Radkaa

  CD Pověsti slezských hradů a zámků je závěrečným dílem trilogie. Po pověstech z moravských a českých hradů se Karel Holas, František Černý a Čechomor vydali do Slezska.

  Průvodce na jejich cestě jim tentokrát dělají zdejší rodáci - Ewa Farna a Radek Pastrňák. Ti nejen příběhy čtou, ale v několika písních se ke kapele Čechomor připojí.

  Tajemná místa ve Slezsku opřádají strašidelná a podivuhodná vyprávění o zlatých pokladech, skřítcích, čertech a záhadných bytostech. Po každé z lidových pověstí následuje skladba z dílny Čechomoru, která příběh převádí do písňové podoby.

  Pověsti slezských hradů a zámkůTaké hrady a zámky ve Slezsku jsou opředeny podivuhodnými příběhy. Proto není divu, že záhadami, strašidly a tajemnem se to na desce Čechomoru jen hemží.

  Zaposlouchat se můžete do následujících sedmi příběhů. Každý vypráví o jiném místě Slezska: Smutná poštovní trubka (Bílovec), Krok o duši (Bruntál), Čarovná hůlka (Edelštejn), Zpívající zvon (Fryštát), Martinské posvícení (Fulnek), Zlatý chlum (Jeseník), Svítící koule ze zlata (Stará ves nad Ondřejnicí). 

  Pohádky z Valašského království

  Důkladně utajené pohádky, i tak by se sbírka Pohádek z Valašského království mohla jmenovat. Jejich příběh zní také jako z říše pohádek. Lidové pohádky z valašského kraje nejprve zaznamenal Beneš Metod Kulda (1820 - 1903). V mládí je rád četl Jan Skácel (1922 - 1989), jeden z největších českých básníků. Jenže v první polovině osmdesátých let 20. století se jeho jméno nesmělo tisknout na hřbet žádné knížky, byť by byla plná pohádek. 

  A tak se přihodilo, že pohádky Jan Skácel převyprávěl, ale na knize se objevilo jméno "půjčené". Překladatelka Blanka Stárková souhlasila s tím, že kniha vyjde pod jejím jménem. Teprve po roce 1989 bylo možné prozradit, kdo byl skutečný autor převyprávění. Teprve v roce 2006 se Pohádky z Valašského království dočkaly vydání s uvedením jména skutečného autora převyprávěných příběhů.

  Pohádky z Valašského královstvíKdyž se rozhodovalo o tom, kdo pohádky přečte pro audioknihu, nikdo dlouho neváhal. Kdo jiný by měl vyprávět pohádky z Valašského království, než sám valašský král, Bolek Polívka? Při četbě vyzdvihl v pohádkách humor všude tam, kde se jen náznakem nabízí a naplno jej rozvinul v žertovných situacích. Na CD si můžete poslechnout těchto osm příběhů - Hloupý Jan, Skleněný vrch, Kouzlíř, O čtyřech bratřích, Chudý kovář, Boty, klobouk a plášť, Tři bílé růže, Janíček s voničkou. Ty ostatní už si musíte přečíst z knihy sami.
  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 3. června 2010 v 19:43.
  Kiti v něm napsala:

  Hm.....

  Pěkný článek.4444