Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Válka o vědro na vodu

  vydáno  •  Historie

  Válka je vždy krutá a zlá a má dopad nejen na vojáky, ale i na obyčejné lidi. Velcí politici se nedohodnou na banalitě a pak trpí všichni. Většina válek se vedla o území nebo politickou moc. Ale co když je jediným důvodem ke krveprolití obyčejné vědro?

  Bitva o vědro, © Romulus-Caesar

  Píše se rok 1325 a Ludvík IV. Bavor moc dobře ví, že je potřeba pojistit si vztahy a moc v Itálii. Italská města jsou tou dobou spíše jakési městské státy. Do města Modena proto vysílá svého agenta Passerina Bonacolsiho. Ten si rychle získává místní na svou stranu. Papež Jan XXII. to vidí jen nerad. Spojí se tedy s městem Bologna (čti Boloňa), které je vzdušnou čarou něco málo přes 35 km od Modeny. Modenští si to nechtějí nechat líbit, a tak osnují, jak si to s Bolognou vyříkat. Nikdo nechce otevřenou válku, kde bude jasné, kdo proč a s kým. Chce to záminku…

  Temné postavy se kradou ulicemi Bologny. Musí si dávat dobrý pozor, je jich jen pár a kdyby je nepřítel spatřil, uvrhne je, při té lepší variantě, do šatlavy. Konečně se pod rouškou tmy dostávají ke svému cíli. Uprostřed Bologny stojí studna. Je dost hluboká, a tak místní musí nabírat vodu pomocí vědra, které spouští a vytahují rumpálem. „Bez vědra budou namydlení.“ Pomyslí si jistě Modenští, a tak vědro za tichého chechtotu odnesou do svého města.

  Ráno se rozléhá po hlavním náměstí Bologny křik. „Někdo ukradl vědro!“ křičí jeden. „To určitě ti zatracení Modenští!“ rozčiluje se druhý. Část občanů se tedy vydává k nepřátelům a žádají vědro zpět. Tady mohlo taky vše skončit. Jenže Modena má z Bologny legraci a vědro odmítá vrátit.

  „To znamená válku!“ – křičí lidé v Bologně a pozvedají zbraně. Modenští nejsou hlupáci a rychle šikují svoji armádu. Armády obou měst se střetnou 15. listopadu 1325 v bitvě u Zappolina poblíž Boloně. Na jedné straně stojí 7000 modenských žoldnéřů, na druhé straně 32 000 boloňských bojovníků. „Máme vyhráno!“ myslí si Bolognští, když vidí nepřítele, který má čtyřiapůlkrát menší armádu. Jenže velikost neznamená všechno. Jejich armáda je vesměs tvořena měšťany, kteří drželi v rukou maximálně koště. Na druhé straně jsou vytrénovaní otrlí vojáci zocelení boji. Organizace Bolognské armády se rozpadá a Modena je tlačí prakticky až k městským hradbám. V bojích přišlo o život na 2000 vojáků. Ano, tolik mrtvých kvůli vědru na vodu, které se dalo v klidu znova vyrobit. Kvůli dřevěnému kyblíku, který měl doma prakticky každý. Stejný počet vojáků padl za celou dobu války v Afghánistánu na straně USA. Tady stačil jediný den a jeden džber.

  Po bitvě Modena uspořádala před hradbami Bologny sportovní hry, aby nepřátelské město ještě více ponížila. A vědro? To Modena hrdě vystavila ve své radnici a dodnes ho tam můžete vidět. Ani po 695 letech se totiž Modena svého úlovku nevzdala a střeží ho jako oko v hlavě.

  Vědro je dodnes v Modeně, © https://factrepublic.com/facts/12101/

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 23. dubna v 18:25.
  Dari v něm napsala:

  To je zajímavá myšlenka! :)

  Příspěvek z 3. března ve 12:26.
  Tomášek_Spongebob v něm napsal:

  Zajímalo mne

  Kubik111 v něm napsal:

  zajímavéok8-P