Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Vánoce: Co jsou a co znamenají?

    vydáno  •  volný čas doma
    Vánoce. Pro mnohé jsou stále vtělením tradice, kterou lidstvo udržuje při životě stovky let, nesou hluboko v sobě zakódované poselství, které se předává po dlouhé generace, oplývají různými zvyky, hýří koledami a jsou prostoupeny kapkami štěstí, smíchu, klidu a pohody.

    Vánoční strom v centru Prahy, © MAFRA

    Co jsou a kdy vznikly Vánoce?

    Vánoce jsou náboženský svátek, který je úzce spjat s křesťanstvím. Je to oslava narození Ježíše Krista, který se narodil v judském městečku Betlémě tesaři Josefovi a jeho ženě Marii. Přesné datum se nedochovalo, mlčí o něm veškeré historické prameny včetně Bible.

    Například ve 3. století n.l. se křesťané v Egyptě domnívali, že se Ježíš narodil v květnu. Snad nejpřesnějším zdrojem informací je v této záležitosti evangelista Lukáš, který uvádí, že zrození proběhlo v době prvního sčítání lidu v římské říši, nařízeném císařem Augustem. Vánoce se ale také trefily do období daleko starších svátků, do dávných pohanských oslav, kdy se během noci z 24. na 25. prosince slavilo zrození boha Slunce. Paralelou s návratem světla také národy starého světa považovaly období slunovratu za vhodnou dobu k vlastnímu duchovnímu znovuzrození.

    Tak třeba na 25. prosince připadala v Římě slavnost neporaženého slunce (sol invictus), v Alexandrii to bylo narození Božského eonu, Peršané slavili pálením velkých ohňů narození Mitry, boha slunce. Jinde slunovratem končil cyklus života bohů úrody a přírody. V Egyptě to byl Usirev a v Babylónské říši Tammúz. O jejich znovuzrození do dalšího roku se musely postarat jejich manželky či matky. Úspěch tohoto aktu v Egyptě chodili kněží zvěstovat zprávou, že Panna právě porodila nové Slunce. I za oceánem, v Mexiku nebo Peru jsou doloženy oslavy narození nebeské Panny. Naši severští sousedé uctívali bohy Odina a Wotana. Ti se projížděli po kraji ve voze taženém osminohým koněm a rozhazovali dárky. Dlouhé oslavy, trvající celý týden, byly římské saturnálie na počest Saturna v roli Starého otce času. Ty začínaly 17. prosince.

    Významný německý badatel Herman Usener doložil, že před nicejským koncilem (konaný v r. 325) se Vánoce neslavily. 25. prosinec byl jako datum zrození Krista neznámý. První zmínku o dni narození Ježíšova najdeme u Jana Zlatoústého (374 - 407), ale ten ho datuje na 20. prosinec. V Římě se vánoce poprvé slavily až roku 365. (Kostnické Jiskry, evangelický týdeník, 20.12.1972)

    Kdo vymyslel Vánoce?

    Samotný původ slova vánoce podle jazykovědců pochází z němčiny. Jeho původní název byl „svatá noc“. Staré německé slovo Weihnachten si naši předkové počeštili zajímavým způsobem: první část (vá-) převzali beze změny a druhou počeštili (weihen= zasvětit, nachten= stmívat se, Nacht= noc).

    Autorka:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuse

    Diskuse k článku  (0)

    O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!