Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vánoce (ne)jsou o dárcích

  vydáno  •  Vztahy
  Když se řekne Vánoce, co se vám vybaví? Nějaká vánoční koleda? Vánoční stromeček? Nějaká vánoční pohádka? Nebo snad datum. 24.12? Já si myslím, že většině z nás se vybaví dárky, které by chtěl dostat. Ale napadlo vás někdy to, že Vánoce nejsou jen o tom, že si roztrhnete balící papír a s novými dárky ihned zmizíte v pokoji?

  (Ilustrační snímek), © Profimedia.cz

  Ano, vánoce skutečně nejsou pouze o dárcích. Dnes již známe předvánoční čas jako tzv. čas „honu na dárky“ a zběsilého shánění věcí, které by udělali radost příbuzným. A hlavně rodiče se s námi dětmi hodně nadřou. Kolik korun asi musí utratit a kolik obchodů musí prolézt jen proto, abyste pod stromečkem našli svou vysněnou hračku? Kolik hodin tím asi stráví? Někdy za ně utratí třeba i deset tisíc.

  Pro některé dnešní děti jsou Vánoce teprve chvíle, kdy se po Štědrovečerní večeři rozeběhnou ke stromečku, kde na ně čekají dárky. Ty si rozbalí, rodiče udělají pár fotek a zasednutím k televizi veškeré kouzlo Vánoc končí.

  Přemýšleli jste někdy nad tím, jak to rodiče prožívají? Oni byli zvyklí na trošku jiné Vánoce a tak to mohou cítit jinak. Oni se nejspíš těší hlavně na společně strávený večer u televize a cukroví. Zkusili jste to někdy prožívat „jako oni“?

  Možná by nebylo na škodu ukázat si, jak to lidé měli s Vánoci dřív. Třeba před sto lety. Málokterý člověk si mohl dovolit vyhazovat peníze za dárky. Navíc taková rodina. Jak asi vypadala? Měla tak kolem deseti dětí a bydleli v malé chaloupce na stráni. Peněz také moc neměli a byli rádi, že uživí sami sebe. Vánoce trávili různými tradicemi, zpívali si koledy a vyprávěli příběhy. Navíc dodržovali půst (nejedli) do chvíle, než se na obloze objevila první hvězda. V tuto chvíli přicházela štědrovečerní večeře. Ano - pro některé dnešní děti skutečně zdrcující zjištění. Zhruba do poloviny 20. století vážně neměli internet. A obešli se bez něj i na Vánoce. Trávili celý den spolu jako rodina.

  A teď už vám udělám radost a vrátíme se zpátky do roku 2015. Jak by to vlastně podle mě „mělo“ být? Večer po rozbalení dárků by Vánoce rozhodně nekončili. Nevím jak vy, ale já cítím pravé kouzlo Vánoc až ve chvíli, kdy se celá naše rodina zmáčkne na gauči a společně se díváme na vánoční pohádky. Ať už ty nové nebo ty tradiční. A jak to máte s Vánoci vy? Napište mi to! Vážně, zajímá mě to.

  Autorka: (11 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 17. ledna 2016 v 9:58.
  lelinča v něm napsala:

  /*

  já bych se bez dárků internetu a jídla po celý den tada neobešla raději si to ani nepředstavvuju fuj bez jídla iternetu a dárků ani ránu

  Příspěvek z 9. ledna 2016 v 7:59.
  aragon123 v něm napsal:

  Mě asi nejvíc před

  Mě se asi nejvíce líbí večeře jak je rodina spolu. 25