Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vánoce - svátky míru

  vydáno  •  Vánoce · Čtenáři píší Alíkoviny
  Víte, proč se vlastně slaví Vánoce? Jestli ne, tak čtěte dál a dozvíte se to! Prozradím vám také, jaké tradice u nás doma dodržujeme.

  Nejkrásnější Vánoce 2008, © Barbora Šebková, 13 let

  Vánoce se slaví na paměť narození Ježíše Krista. V kalendáři je sice napsáno, že Štědrý den je 24. prosince, ale Ježíš se údajně narodil až 25. prosince. Vánoce se považují za svátky klidu a míru. Každý národ je ale slaví jinak. Například v Americe nedává dárky Ježíšek, ale Santa Claus, ve Francii zase Père Noël. A nerozbalují dárky po štědrovečerní večeři, ale až další den.

  Narození Ježíše Krista podle křesťanské tradice
  Josef s Marií se vydali na cestu kvůli vyhlášenému sčítání lidu. Došli až k Betlému, kde se Marii naplnily její dny. Porodila syna a dala ho do jeslí. Netrvalo dlouho a všechen lid sem přijel s dary, aby přivítali spasitele (Ježíšův příchod na svět totiž prý ohlašovaly různé astronomické úkazy - například ve všech jesličkách zobrazovaná kometa). Dávaly mu dary na hraní, zahřátí a vše, co měli.

  Vánoční tradice
  Jednou z nejrozšířenějších tradic je štědrovečerní večeře. V Čechách se skládá z rybí polévky a smaženého kapra s bramborovým salátem. My osobně ale máme kuřecí řízky. Dalším zvykem je rozkrajování jablíčka - jestliže je uvnitř jasně zřetelná hvězdička, věští vám zdraví, úspěch a štěstí. Rozlousknutí čtyř vlašských ořechů je také česká tradice. Pokud budou uvnitř zdravá jádra, tak budete zdraví po celý rok.

  Veselé Vánoce a šťastný nový rok!

  Vizitka autorky článku na Alíkovi sssarahhh

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 23. prosince 2008 v 18:21.
  Natalie007 v něm napsal:

  ŠTĚDRÝ VEČER - u nás doma

  Na štedrý večer usedeme ke stolu máma, já,ségra a táta.Stůl je plný jídel a dobrot.Na štědrý večer máme k večeři řízek a bramborový salát,a malé doplňky .Až dojíme tu dobrotu tak čekáme,a čekáme až se dočekáme, zazvoní zvoneček v obývacím pokoji ,tím nám Ježíšek naznačí ,že je tu, a dárky už jsou pod stromem .Zvedneme se od stolu a jdem do obývacího pokoje a na jednou vidíme tu hromadu dárků a darů. Máma ,já,ségra a táta se nemůžeme vynadívat.Pak srovnáme všechny dárky a dary zase pod strmeček a jdu se umít ,vičistit si zuby, jako každý večer,pak vstanu 6:45 ráno tajně si tam vezmu dárky a dary které potřebuju a hraju si s nimi v dětském pokoji.                P.F. 2009
                                                        7 10PŘEJE Natálie007107
                                                                                      24

  Příspěvek z 22. prosince 2008 v 11:28.
  KOCOUR1997 v něm napsal:

  Reakce na 123a:

  My taky25

  Příspěvek z 22. prosince 2008 v 11:27.
  KOCOUR1997 v něm napsal:

  Reakce na Casidi:

  Pouštění lodiček máme v Čechách taky,ale já musím hájit autora/autorku článku,protože jsem to s tou kyselicí doteď nevěděl26