Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vánoční průvodce: Znáte české tradice?

  vydáno  •  Alík · Vánoce · soutěže
  Jakou barvu mají mít svíčky na adventním věnci, proč se peče vánočka a jaké zvyky patří ke Štědrému večeru? Přečtěte si, jaké zvyky ctili naši předci a jak trávili adventní čas. Zároveň najděte nápovědu pro otázky v Alíkově adventním kalendáři 2015.

  Alíkův adventní kalendář 2015, © Alík

  Adventní neděle

  Advent je doba čtyř týdnů předcházející Štědrému dni. Začíná vždy nedělí a může trvat různě dlouhou dobu. K adventním zvykům patří výroba adventního věnce. Tradičně býval ozdoben svíčkami fialové barvy. Fialová je totiž barvou adventu, je to barva důstojnosti a pokání. Svíčky na věnci proto bývaly původně fialové, s jedinou výjimkou. Jedině třetí svíčka na věnci mívala jinou barvu a to barvu růžovou. Tradice se ale změnily a v současné době můžete své věnce zdobit barvami, které prostě máte rádi.

  První adventní neděli se říká železná. Svůj název mají dokonce i svíčky na věnci, té první se říká Naděje. Druhé adventní neděli se přezdívá bronzová a její svíčka se jmenuje Mír. Třetí adventní neděle se označuje jako stříbrná. Tato svíčka by jako jediná měla být růžová a jmenuje se Přátelství. Čtvrté adventní neděli se říká zlatá a její svíce na adventním věnci se jmenuje Láska.

  Barborka

  Než začnou Vánoce, můžete si vyzkoušet i další zvyky našich předků.
  Ve svátek svaté Barbory, 4. prosince, se obvykle trhaly třešňové větvičky. Tradovalo se, že komu větvička vykvete na Štědrý den, tomu se další rok splní všechna přání. Dříve větvičky trhaly zejména neprovdané dívky, které chtěly vědět, zda je konečně čeká svatba.

  Mikuláš

  Každého 5. prosince navštěvuje děti Mikuláš s anděli a čerty. Svatý Mikuláš z Myry byl skutečnou historickou osobností, velmi váženým biskupem. Už za svého života byl velmi oblíbený mezi lidmi. Proslul štědrostí k potřebným a jako ochránce nespravedlivě obviněných. Mikulášův svátek připadá na 6. prosinec a oslava tohoto svátku je spojena s rozdáváním dárků dětem. Nadílka probíhá v předvečer svátku, tedy 5. prosince. Mimochodem sv. Mikuláš byl inspirací pro vytvoření postavy Santa Clause.

  Noci upije

  Svatá Lucie slaví svátek 13. prosince. Lidová pranostika říká Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá, což už ale tak úplně neplatí vzhledem k posunům v kalendáři. Dříve svatá Lucie o adventu obcházela stavení a chytala do pytle děti, které nebyly do setmění ve svých domovech.

  Vánočka

  Vánočka neodmyslitelně patří k Vánocům. Dříve se jich v každé domácnosti peklo hned několik. Hospodyně měla zadělávat na těsto v bílé zástěře a nesměla mluvit. Vánočka, která vyšla z trouby připálená nebo natržená, věštila v příštím roce neúspěch a nezdar.

  Alíkův adventní kalendář 2015

  Otevřete každý den na Alík.cz políčko v Alíkově adventním kalendáři 2015 a vyhrajte některý z dárků nejen pro sebe, ale třeba i pro své rodiče. Začínáme 1. prosince 2015.

  Pamatujte také na to, že vánočku byste neměli jíst sami – kousek patří do ohně a kousek do studny, jinak se vašemu domu vyhne štěstí. Zvykem bylo zapékat do těsta minci. Pokud se vám podaří ji při krájení vánočky objevit, výrazně si prý polepšíte po finanční stránce.

  A co takové jmelí?

  V žádné domácnosti by nemělo chybět na Vánoce jmelí – to prý přináší štěstí a požehnání do rodiny. Tato rostlina je známá již z dob starověkých. Považovala se za dar nebes, protože roste v korunách stromů. Naši předkové věřili, že sekáním ztrácí svou kouzelnou moc, a proto se směla pouze lámat rukou.

  Když si prý dáte jmelí pod polštář nebo ho pověsíte na čelo postele, čeká vás klidný spánek s krásnými sny.

  Jmelí se také používalo jako ochrana proti bleskům, požárům a proti neštěstí všeho druhu. Dávalo se dokonce i do kolébky, aby dítě nikdo neukradl.

  A konečně dáte-li polibek své lásce pod jmelím, váš vztah potrvá navždy.

  Štědrovečerní večeře

  Pod ubrus na štědrovečerním stole vždy patřila rybí šupina, která měla zajistit bohatství v nadcházejícím ro­ce.

  U vánočního stolu se vždy prostíralo pro sudý počet osob. Pokud byl počet osob u stolu lichý, prostírala hospodyně vždy pro jednoho navíc. Říkalo se, že smrt obhlíží štědrovečerní stoly, kde by napočítala lichý počet, tam by se během následujícího roku pro někoho vrátila.

  Na štědrovečerním stole má být devatero pokrmů. Devítka totiž symbolizuje úplnost (je na konci početní řady) a je to číslo, které vyvolává zázraky.

  Od štědrovečerní večeře se nesmí vstávat. Věřilo se, že kdyby někdo od stolu vstal, rodina by se napřesrok nesešla celá. Proto je dobré přípravě stolu věnovat velkou pozornost a raději vše potřebné dvakrát zkontrolovat.

  Tradicí u štědrovečerní večeře bylo i dělení zbytků od večeře. Mezi koho je hospodyně rozdělila? Mezi dobytek, který prý v tento večer mluví lidskou řečí, mezi stromy v sadu pro dobrou úrodu a studnu, aby měla čistou vodu.

  Štědrovečerní zvyky a tradice

  Jedním z nejoblíbenějších vánočních zvyků bylo lití olova. Olovo vytvářelo různé tvary a podle nich hádali naši předci, co je asi čeká.

  Velmi známý vánoční zvyk je krájení jablka. Jablko rozkrojíme napříč po štědrovečerní večeři. Jasně zřetelná hvězda jádřince věští zdraví na celý příští rok. Také může znamenat štěstí a úspěch. Nehezký jádřinec nebo jádřinec napadený červem, je známkou nemoci, neštěstí a smutku.

  Budoucnost prý zjistíme také z ořechů, nejlépe z vlašských. Louskají se také po večeři a měly by být čtyři. Co prý lze z ořechů zjistit? Pokud jsou ve všech jádra pevná a zdravá, lze očekávat zdraví po celý příští rok. Načernalé, vyschlé nebo zkažené jádro věští nemoc – a čím více takových jader, tím spíš se předpověď splní.

  Můžete také vyzkoušet rozkrojit jablko na tolik dílků, kolik je osob u stolu. Pak každý svůj dílek snězte. Pokud pak někdy v následujícím roce zabloudíte, prý stačí vzpomenout si, s kým jste jedli o Vánocích jablko.

  Jedním z téměř zapomenutých vánočních zvyků je mazání si tváří medem. K čemu měl tento zvyk sloužit? Aby vás po celý následující rok měli všichni rádi.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 27. prosince 2015 v 18:19.
  Japi v něm napsala:

  krása

  Mě se líbily všechny tradice hlavně ta poslední1010101010101010101010444444444444444444

  Příspěvek z 15. prosince 2015 v 17:21.
  Verye v něm napsala:

  Super

  SSSSUUUUUUUPPPPPPEEEEERRRRRR, nejvíc mě zaujala ta štědrovečerní večeře444444444421212121211818181818181818181818181818

  Příspěvek z 1. prosince 2015 v 8:40.
  hvězda25 v něm napsala:

  skvělý článek!

  Dozvěděla jsem se zajímavosti, které jsem dosud nevěděla a něco jsem si i zopakovala! určitě zkusím nějaké tradice! Jen škoda, že u nás doma nám něco nevyjde- nemáme studnu, nevlastníme dobytek aj. Ale na chalupě by to šlo. 24