Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vánoční třpyt

  vydáno  •  Vánoce · Krása · Rodina
  Pročítám si vánoční přání, poslouchám vaše "chtěl/a bych". Ježíšek by většinu z vás nejvíce potěšil novým mobilem, nebo si přejete notebook, web kameru, DVD... Přemýšlím, zda narazím na OPRAVDOVÉ přání, upřímnou vánoční prosbu někomu, kdo by měl tu moc ji splnit.

  Nejkrásnější Vánoce 2009, © Karolína Polednová, 5 let

  V záplavě obyčejných věcí, které lze koupit v obchodě, občas prosvitne touha mít něco, co ostatní prožívají automaticky a netuší, že skutečný vánoční dárek nelze koupit, nelze nahmatat a jen velmi těžko ho zvládáme přesně definovat...

  Jen si zkuste zabalit vůni černého františka, který vám čmoudí na keramickém talířku u okna. Nejde ani popsat ta zvláštní chuť vanilky, kterou voní máminy dlaně, když peče vánoční cukroví.

  Vánoční kvízy

  Tatínek rozvěsil na okno barevné blikací zvonky, na schodišti máte adventní balíčky a na lustr připevnil děda zelené jmelí. Babičce pomáháte vykrajovat perníčky. A všude cítíte to hezké vánoční "něco". Spousta maličkostí, které neodmyslitelně patří k nejkrásnějším svátkům v roce.

  Samozřejmostí bývá veliký strom, na něm zářící ozdoby, usměvavá maminka, spokojený tatínek. A proto si píšeme o dárky, které nám usnadní den, umožní zábavu, zlepší náladu, udělají radost. Věci, které mají svou peněžitou hodnotu. Možná i důležitost a nějaký smysl. Ale dá se bez nich přežít den, týden, měsíc a celý život.

  Kouzelná noc - 150 

  Venku padá sníh. Mráz maluje za okny nádherné obrazy. My tajně ochutnáváme napečené cukrovíčko, ruce si hřejeme o hrneček čaje s medem a chumláme se pod teplou dekou. Tak mi na chvilku, jen na malou chvilku - prosím, věnujte svůj předvánoční čas. Já vás provedu tichou cestou, která ztrácí lesk nejnovějších darů. Půjdeme tam, kde se rodí opravdová přání.

  Přejeme si veselé Vánoce a mnohým z nás ani nedochází mohutná síla, těžká váha a zároveň křehkost citovaného slůvka "veselé". Některým dětem odešel tatínek, nebo maminka. Prožily si tento rok bolavý rozvod rodičů a teď přemýšlí, s kým budou vlastně o Vánocích a přejí si jediné – mít u stromku svou mámu i tátu společně. Ale ono to NEJDE.

  Vánoční radost - 47

  Znám malou Klárku, která by chtěla ke stromečku dojít na vlastních nohou. Nemusí tam mít žádný dárek. Jen by si přála jít, mít svoje boty a přisunout pravou nohu k levé. Udělat několik obyčejných kroků. Ale nemoc ji připoutala na invalidní vozík a prostě to NEJDE.

  Štěpán si přál nový mobil, chtěl se pochlubit hlavně kámošům ve třídě. Jeho otec ale ztratil práci a on poprvé viděl, jak se táta divně tváří a je doma a smutní a je celý takový divný. Teď svůj dopis pro Ježíška roztrhal a má nové přání – usměvavého tátu, ale nějak to stále NEJDE.

  Na adventním svícnu hoří čtvrtý plamínek. Za několik dní uslyšíme znít rolničky. Půjdeme si pro Betlémské světýlko do našich luceren a přineseme domů malé zrníčko světla a tepla. Měli bychom ho vložit i do našich srdcí a napsat s jejich pomocí upřímná přání, která se mohou splnit jen o vánocích.

  Nastává kouzelný čas, kdy i obyčejný sníh má zlatavý třpyt. Vykašlete se chvilku na věci pozemské, o nich přece Vánoce nejsou. Přicházejí svátky, při kterých bychom se měli více držet za ruce a otvírat svá srdíčka.

  Vánoce - 372

  Rozkrojte jablíčko a hledejte v něm hvězdičku, aby oznamovala, že příští rok bude plný zdraví a štěstí. Odlejte si s tátou trochu olova a můžete společně hádat, co vám nadcházející čas přinese. Sedněte si ke stolu, vypněte žárovky a u svíčky si povídejte třeba o tom, jaké byly vaše první Vánoce, první dárky, první dopisy pro Ježíška.

  Dejte svojí mámě pusu na tvář. Prostě jen tak, protože je s vámi, protože ji máte doma, protože umí tak krásně pohladit. Vyjděte na procházku, ruku v ruce. Zazpívejte si s přáteli koledu. Klidně společně a hlasitě, na náměstí u rozsvíceného stromu. Ukažte tak ostatním, že vánoce jsou o lásce, o lidech, o radosti, o citu...

  Přeji nám všem veselé vánoční svátky. Aby vše ŠLO tak, jak má jít. Přeji nám všem splnění opravdového přání...

  Hrajeme koledy - 293

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (19)

  Příspěvek z 2. ledna 2010 v 19:59.
  klarka666 v něm napsal:

  Reakce na justi2000:

  fvurřthjbjhgbgzbjun111

  Příspěvek z 2. ledna 2010 v 19:58.
  klarka666 v něm napsal:

  Reakce na makca139:

  máš tam dost chyb11111

  Příspěvek z 2. ledna 2010 v 19:57.
  klarka666 v něm napsal:

  Reakce na barbielucka:

  no vidiš.(bingo)