Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vánoční zvyky a tradice

  vydáno  •  Vánoce

  Máte rádi vánoční zvyky a tradice? Já tedy ano. Všichni určitě ví, o čem mluvím, ale někteří možná nějaké tradice ani neznají. V dnešním článku se na některé z nich podíváme.

  Můj vyrobený betlém, © tygřice8

  Krájení jablíčka

  Tato tradice je hodně známá. Po štědrovečerní večeři si lidé vezmou to nejhezčí jablíčko a kolmo ke stopce ho rozkrojí. Pokud v něm najdou jadérka ve tvaru hvězdice, znamená to, že budou celý rok zdraví. Pokud v něm ale najdou jadérka ve tvaru křížku, značí to nemoc.

  Pouštění lodiček

  U této tradice může mít každý svůj význam. My ho máme takový, že si každý pustí na vodu (například do nějaké mísy) svoji lodičku, která je vyrobená ze skořápky vlašského oříšku a malé svíčičky. Pokud se lodičky budou držet spolu, značí to, že budeme celý další rok spolu. Pokud nějaká odpluje jinam, značí to, že člověk vlastnící lodičku půjde do světa.

  Sudý počet lidí u stolu

  Tato tradice není až tak známá, ale my ji dodržujeme. Kdo z vás ji nezná? Znamená to, že pokud vás na štědrovečerní večeři u stolu bude sedět sudý počet lidí, nemusíte prostírat pro dalšího člena. Pokud vás u stolu bude sedět lichý počet jako nás (nás je pět), tak se podle tradice prostírá ještě pro dalšího člena, který tam vlastně sedět ani nebude. Tradice praví, že když je vás právě lichý počet, tak se prostírá pro dalšího člena, aby nepřišla smrt. Jindy se také praví, že se prostírá pro náhodného pocestného.

  Cibulové slupky

  Tato tradice se skoro zapomněla, naloupe se dvanáct sukének z cibule a dají se dokola. Každá sukénka značí jeden měsíc. Do každé sukénky se nasype trochu soli. Pokud se do dalšího rána sůl rozpustí, tak v daný měsíc bude deštivo a mokro. Pokud sůl zůstane nerozpuštěná, tak značí suchý měsíc.

  Rozkvetlá Barborka

  4. prosince chodí dívky, které ještě nemají ženicha, pro větvičky z třešně. Pak je jenom stačí dát do nějaké vázičky a sledovat, jestli do Štědrého dne rozkvetou. Pokud ano, tak má dívka v dalším roce očekávat ženicha a svatbu.

  Vynášení štěstí

  Tato tradice je také už docela stará, my ji ale opět dodržujeme. Na Štědrý den by se nemělo uklízet a hlavně vynášet odpadky ze svého domu. Tradice praví, že když vynesete smetí, vynesete si tak i štěstí ze svého domu.

  Ovazování stolu řetězem

  U vánočního stolu, kde sedí rodina a další příbuzní, se svážou nohy stolu k sobě, což zajistí, že příští rok budou všichni lidi spolu.

  Zlaté prasátko

  Jedna z nejznámějších tradic. Praví, že pokud do štědrovečerní večeře nic nesníš, uvidíš zlaté prasátko. Tato tradice je už stará, ale pořád známá.

  Rybí šupiny pod talířem

  Ten, kdo připravuje vánoční večeři, tak vždy každému dá pod talíř jednu šupinku z kapra. Následně ji pak dotyčný nosí celý rok při sobě, aby mu přinesla štěstí.

  Dodržujte některé tradice? Znáte je?

  Doufám, že se článek líbil.
  T.

  Autorka: (14 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  tygřice8 v něm napsala:

  Dekuju :-)
  Kubíku u nás taky zatím nikdo nevydržel nejíst :-D
  Vesele Vanoce vsem!

  Kubik111 v něm napsal:

  Pěkný článek, my také mnoho tradic dodržujeme, ale nikdo z nás ještě zlaté prasátko neviděl, protože to nikdo bez jídla do večeře nevydrží. :-|:-Dok

  Anež v něm napsala:

  Hezký článek, kromě toho ovazovaní stolu řetězem znam všechno a rozkrajování jablek děláme, 5 tlapek, a veselé Vanoce všem!