Alíkovina

Vážím akorát?

vydáno  •  Zdraví
Ve svých dotazem mě často žádáte o to, abych posoudila, zda máte odpovídající váhu ke své výšce a věku. Jedinou možností, kterou k tomu mám, jsou lékařské tabulky.

Alík to poněkud přehnal s jídlem., © Alík

Protože každý je velmi individuální bytost, nemusí se údaj zjištěný v tabulkách vůbec shodovat s tím, jak vypadáte ve skutečnosti. Znám spoustu dětí, které jsou podle tabulek obézní, ale ve skutečnosti nijak moc silné nejsou.

Každý máme nějaký typ kostry – někdo těžší, někdo lehčí – a jiný podíl svalové a tukové hmoty (svalová je těžší), podle toho, zda pravidelně sportujeme, či ne, a podobně. Tělesný vývoj a tedy i to, jak jste na tom se svou váhou, by měl v první řadě posoudit praktický lékař, ke kterému odmalička chodíte.

Výpočet BMI

Kalkulátor BMI (Body Mass Index nebo také Index tělesné hmotnosti) vám pomůže zhodnotit vaši váhu. Stačí kliknout na OnaDnes výpočet BMI.

Orientačně si svou výšku a váhu můžete zhodnotit pomocí kalkulátoru BMI (Body Mass Index nebo také Index tělesné hmotnosti).

POZOR! Naleznete zde "kalkulátorů“ několik. První je určen dospělým, ten nepoužívejte. Až další jsou určeny pro děti. Vyberte ten správný podle věku a pohlaví (dívka – chlapec).

Jaký výsledek vám vyšel?

Ideál - OK
Pokud se šipka zastavila v políčcích IDEÁL nebo OK, pak je vše v pořádku. Na pravidla zdravého životního stylu byte však i tak neměli zapomínat!

Pár kilo nadváha
Jestliže se šipka zastavila v těchto políčcích, není to signál k tomu, že byste měli začít držet nějaké přísné diety, ale spíše přemýšlet o tom, co jíte a zda by nešlo maličko přidat v pohybové aktivitě. Udržíte-li váhu pod kontrolou a nebudete dál moc přibírat, tím, že porostete, jako byste v podstatě hubli. (Co 1 cm do výšky, tím jakoby 1 kg dolů.)  Pár rad, jak na zdravý životní styl a tím i udržování váhy, naleznete v tomto článku (odkaz na 1. článek). A nezapomeňte, že je vždy dobré požádat o pomoc dospělé a svého praktického lékaře nebo lékařku.

Pár kilo podváha
Často se děti v poradně ptají, co mají dělat, pokud jsou velmi hubené. Jestliže jste štíhlí od malička a nemáte díky tomu žádné zdravotní potíže, pak v tom zase nevidím takový problém. Pokuste se dobře (dostatečně) jíst, nevynechávejte žádná denní jídla, zařazujte dostatek zeleniny a ovoce, mléčných výrobků, sýrů, masa, pečiva, příloh – aby v jídelníčku nechyběly žádné živiny. Jestliže jsou s velkou štíhlostí však spojeny nějaké zdravotní potíže nebo pokud za krátký čas velmi zhubnete, je to určitě signál k tomu, aby celou věc začal řešit praktický lékař.

Vyhledej lékaře
Zastavila-li se ručička v tomto políčku (ať už ukázala velkou štíhlost nebo opak), je to opravdu signál vyhledat odbornou pomoc. Pokud si nevíte rady, určitě se ozvěte do Alíkovy poradny.

Alík radí dětem

Kategorie: Moje tělo - váha

Často se v poradně Alík radí dětem ptáte, jak změnit některé tělesné partie, jak rychle zhubnout či přibrat a podobně. Je pravda, že současné společnosti je reklamou v médiích předkládán ideál krásy v podobě dokonalých postav modelek nebo sportovně vyhlížejících mužů, ale je na každém člověku, zda se rozhodne mít rád své tělo takové, jaké je, nenechá si zbytečně ubírat energii přemýšlením jak zhubnout či přibrat nebo formovat některé tělesné partie a spíše ji věnuje svým zálibám a lidem, s kterými je mu dobře.

Proč není pod tímto článkem diskuse

Bylo zde množství dotazů, na které si můžete s použitím kalkulátoru pro výpočet BMI, odpovědět sami. Zohledňuje nejen pohlaví, ale také věk: výpočet BMI.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (782)

Příspěvek z 15. září 2008 v 9:04.
v něm napsal:

ok??

měřim 169 cm a vážim 62,6 je to ok?

Příspěvek z 14. září 2008 ve 22:00.
----avril22---- v něm napsal:

Reakce na slečna_Jaredová:

Vážně mi to připadá hodně8

Příspěvek z 14. září 2008 ve 20:06.
ifik v něm napsal:

Reakce na renča002:

renča 002:Tak mi porad nějakou dietu prosim moc tě prosim