Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Diskuse k Alíkovině

  « Přejít na článek

  Včera 22. 8. 2017 nám přistál holub na parapetě u našeho okna

  Nový příspěvek do diskuse:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Příspěvek z 7. dubna 2018 v 19:07.
  marbo1212 v něm napsala:

  To je poštovní holub, měl pásku na noze !! Žadnej skalní !!!!!!

  Příspěvek z 7. dubna 2018 v 17:10.
  FriedKitten v něm napsal:

  klobáska: Zkopírovala jsem obrázek, holuba ořízla a dala do Googlu. Konkrétně do možnosti „vyhledávání podle obrázků“. Najde ti to spoustu obrázků původnímu podobných, tak jako mně v tu chvíli vyskočily hromady fotek s holuby. Napsalo mi to, že se jedná o holuba skalního, ale raději bych to opravdu nechala prověřit někým, kdo tomu bude víc rozumět :)

  Příspěvek z 7. dubna 2018 ve 12:06.
  klobáska v něm napsal:

  –MM–: Statistika je fajn, ale je třeba uvažovat i odchylky – jak jistě víš ze života, náhoda je blbec. :-) Ale dovol mi ještě zareagovat na jednu věc...
  Reklamy. Asi jsem nějaký speciální jedinec, ale reklamy na zakoupený produkt na mě vůbec nemají takový vliv jaký popisuješ. Mnohem účinnější by pro mě bylo ne „hele, co sis koupil! podívej, jak je to super a ne aby tě napadlo to vrátil a koupit jinde“, ale spíše „ty sis u nás něco koupil? je to fajn věcička, že jo? podívej, co ještě dalšího máme, to je taky skvělá věc“.
  Reklama na mě celkově nemá vliv takový, že „hele, ta paní tam říká, že je to ta úplně nejúžasnější věc na světě, to musím mít“, ale spíš „hm, zajímavý produkt, co kdybych obětoval pár minut kouknutí se, jestli bych o to neměl zájem?“. Proto mám koneckonců vcelku rád cílené reklamy, protože co je mi po tamponech a whisky, na které musím čučet při plošných reklamách v televizi. (Tímto se omlouvám všem, koho tampony a whisky zajímají. ;-)) Na druhou stranu, tu a tam reklama na něco mimo tento rámec, čistě pro „rozšíření obzorů“ taky nezaškodí.
  Jinak podvody samozřejmě neuznávám a omlouvám se za odbočku o reklamě. :-)

  Jo, a holub na fotce je moc pěkný! (...to abychom nezapomněli na to, že je to diskuse k článku! :-D)
  ...teď mě tak napadá – není tu náhodou nějaký přírodomilec/přírodověděc, který by mi dokázal odpovědět na otázku, co je to za druh holuba? O=

  Příspěvek z 7. dubna 2018 ve 4:49.
  –MM– v něm napsal:

  Máte pravdu. Můj přístup byl nevýchovný a netaktický. Kdyby někdo jiný postupoval podobně jako já, také bych na něj pravděpodobně koukal skrz prsty. Odkaz na mapu jsem smazal. Omlouvám se za rozhořčení, které jsem vyvolal.

  pastafarian: Pro úchyla je celkem snadné zjistit si adresu nějakého dítěte – stačí si počkat před jakoukoliv školou a sledovat, kam oběť jde. Zrovna tak najít adresu nějakého dítěte na internetu je poměrně snadné – stačí se projít třeba po online bazaru s hračkami. Fakt, že měla jedna konkrétní dívka článek o holubovi, pod článkem diskusi, v rozsáhlé diskusi odkaz na mapu a v mapě poštovní adresu, z ní doopravdy neudělal atraktivnější cíl.

  klobáska: Znáš nějaký lepší způsob, jak odhadovat dopady čehokoliv, než jsou statistiky? Pokud si vezmeš podíl narušených nevězněných osob ve společnosti, to vynásobíš podílem činů spáchaných cizí osobou (drtivá většina pachatelů jsou příbuzní/známí), to vynásobíš čteností článku a podílem lidí čtoucích diskuse, vyjde ti pravděpodobnost o několik řádů nižší, než jakou by mělo smysl počítat. Větší hrozbou pro přežití autorky článku je ta žlutá krabice s tabákem (tedy pravděpodobné pasivní kouření).

  Reklamy na produkt, který sis už koupil, velmi dobře vědí, že sis ho koupil – dostáváš je záměrně proto, aby tě zacílená reklama na stejné či podobné zboží od konkurence nepřiměla již zakoupený výrobek vrátit, je to tedy účinná součást obchodní strategie, nikoliv nedokonalost. Nebezpečnost cílení reklam (a hlavně podvodů!) jsem zmiňoval proto, že se tu někteří pozastavovali, že někdy kladu na soukromí důraz... tak vysvětluji, že ho kladu převážně na vazby mezi informacemi a na systémová narušení soukromí, která mají v důsledku mnohem širší dopady – viz kauza Cambridge Analytica.

  Příspěvek z 30. března 2018 v 15:12.
  dennisvet v něm napsala:

  Na marbo si nemusí někdo počíhat kvůli článku o holubovi, ale kvůli čemkoliv jiném... A ty jsi poskytl možnému útočníkovi volnou cestu.

  Jak koukám, marbo je jakékoliv ohrožení ale absolutně fuk, ještě bydliště sama upřesní...

  Příspěvek z 30. března 2018 ve 14:19.
  klobáska v něm napsal:

  –MM–: Dobře, takže loupeže, vraždy, znásilnění a podobné „lahůdky“ páchají jen lidé z vyšších míst, kteří o mě mají databázi větší něž StB a ví, kdy jsem najel na jakou stránku, kde bylo lajkovací tlačítko. (Mimochodem – dnes už je lajkovací tlačítko témeř všude. Znamená to, že nesmím projíždět drtivou většinu internetu, aby mi někdo nedoporučil nějakou reklamu na produkt/službu, který/která by se mi třeba mohl/mohla líbit?)
  Nevím, asi je to nemoc z povolání, ale tak nějak se moc zaměřuješ na statistiku. To, že někdo není v normě (např. psychicky nemocný člověk), už je mimo, protože to je velmi výrazná odchylka a ta se nezapočítává. Ale i v této epoše se, ať se Ti to líbí nebo ne, vyskytují lidé, kteří to nemají v hlavě tak úplně v pořádku. A právě u těchto lidí je ta šance, že mě někde za rohem praští palicí, větší. A toho člověka bude víc zajímat, kde bydlím, než že bych si možná rád koupil tu mast na odstranění akné.
  Výchovná složka Ti zřejmě také nic neříká, že? To, že u tohoto konkrétního případu se nic nestalo, neznamená, že bychom to měli takto dělat paušálně! Vlastně jsi místním dětem řekl: „Je naprosto v pořádku zveřejňovat cizí osobní údaje, klidně to dělejte!“
  Navíc – srovnávat nebezpečnost cílených reklam (což mě přijde naprosto úžasné, že jsou mi doporučovány spíše produkty, které jsou mi bližší; a ano, mohlo by to být ještě přesnější, třeba reklamy na produkt, který jsem si koupil ještě dva týdny po tom, co jsem tuto koupi učinil) a možnost fyzického útoku, to mi přijde minimálně zvláštní.

  Ale chápu – chybu jsi neudělal, žádné riziko nehrozí, sluníčko svítí a vše je v pořádku! Užij si život v počítači, nás ostatní bude dále zajímat, že existuje i nějaké fyzické ohrožení. :-)

  Příspěvek z 30. března 2018 v 10:17.
  pastafarian v něm napsala:

  -MM-: Mně tu jde o to, že na internetu, tudíž i tady na alíkovi (a ne že ne), je dost velký množství úchylů, kterým by se adresa malé holky náramně hodila. A to, že už tu asi podruhé zmiňuješ, že by si na ni před domem měl počkat někdo jen proto, že vydala článek o holubovi, není vůbec tak vtipný, jak si možná myslíš, ale spíš trapný. Ano, případný útočník by si adresu dokázal najít sám, ale tys mu podstatně ulehčil práci. Že by ses nad tím předem zamyslel mi moc nepřijde, ale okej. Mrzí mě, že jako dospělý člověk v tom to riziko moc nevidíš..

  Příspěvek z 30. března 2018 ve 4:46.
  –MM– v něm napsal:

  Když se znovu ohlédnu na zdejší diskusi, kterou jsem lehkomyslně vyprovokoval, vidím spíš pohoršení, že jsem spáchal něco, co vám připadá neslušné, nikoliv skutečné obavy o bezpečnost autorky článku. (Možná to ale vidím špatně, za poslední čtyři dny jsem spal v součtu jen nějakých osm hodin :-))
  Pokud jsem tedy kohokoliv z vás pohoršil, tak se omlouvám, ale vážně v tomto konkrétním případě nespatřuji žádné bezpečnostní riziko (a zamyslel jsem se nad ním předem).

  klobáska: Nepřirovnával bych pospojování veřejných údajů ke krádeži. Ve tvé analogii je můj odkaz na mapu spíš nahlédnutí do kapsy a konstatování „ano, opravdu jsou v ní klíče“. Další zdejší příspěvky pak jsou „ale pozor, to se nesmí říkat, to jsou opravdu klíče od domu!“...

  Co se týče lajků, podotýkám, že tě špehuje samotná přítomnost toho tlačítka, nemusíš na něj klikat. Sushi tě řadí do velmi velké škatulky, Slza také, růžové tričko též, u všech škatulek jdou snadno dohledat všelijaké vzájemné závislosti a vazby na ostatní škatulky a z nich jde vyvozovat určitá očekávání, která jdou využít (nebo zneužít). Hele ho, nová restaurace a v její reklamě si na sushi pochutnává zpěvák Slzy v růžovém tričku, tam musím jít! Naproti tomu číslo domu tě řadí do nesourodé škatulky lidí bydlících v domě 35 a datum narození tě řadí do určité věkové skupiny, která ale sama o sobě o ničem nevypovídá. Tvé občanské jméno (nebo i přezdívka) je z pohledu zneužitelnosti téměř k ničemu, používalo se jako identifikační údaj před tím, než ti reklamní systémy, sociální sítě a banky přidělily číselné ID. Už nejsi Lukáš Šoupal z Žižkovy ulice, jsi 3302935927-53985-9223 ze segmentů 23703, 53985, 1389, 73901. V této epoše už se nebojuje o údaje, které nosíš v dokladech, ale o hodnoty, které budeš nosit v hlavě.

  Kdo umí trochu anglicky, může si pustit tuto přednášku (lze si zapnout titulky):

  Samozřejmě, že u cílených osobních útoků můžou mít údaje z dokladů stále význam, takže rozdávat je komukoliv, kdo o ně požádá, není dobrý nápad. Jé, my jsme se dlouho neviděli, ty ses za těch jedenáct let vůbec nezměnil, vzpomínáš na učitelku Kropáčkovou? Pořád bydlíš v Žižkově 35? Půjčil bys mi litr? Pak je ale opět otázka, proč si na cílený útok vybírat někoho zrovna kvůli tomu, že mu přistál na parapet holub. Z hlediska tohoto cílení, kdy zranitelnosti aktivně hledá a vyhodnocuje člověk, je škála využitelných informací mnohem širší.

  Příspěvek z 29. března 2018 ve 20:00.
  marbo1212 v něm napsala:

  -MM- : Zajimavé , je to zvláštní že si našel podle adresy můj panelák !!!!!!!!!!! Bálkon je od zhora druhý mám od zhora druhé patro a od spoda je to třetí !!!!!!!!

  Příspěvek z 29. března 2018 v 18:24.
  Bápa v něm napsala:

  Nevím kam s tím směřujete, ale mě do toho prosím vás netahejte. Já jsem jenom napsala, že se podle toho dá zjistit její adresa...

  Příspěvek z 28. března 2018 ve 12:03.
  klobáska v něm napsal:

  –MM–: Rozdíl mezi „hele, z toho se dá dohledat adresa“ a „hele, tady je odkaz“ je podobný jako mezi „hele, támhle v té kapse jsou klíče od domu“ a „hele, já si je přendám do své kapsy“ – jen ten první případ je svým způsobem o něco málo nepříjemnější, protože v prvním případě má k dané věci přístup kdokoli, kdežto ve druhém jen ten zloděj.
  A že jsem tak smělý – když dám lajky najevo, že mi chutná sushi, že poslouchám Slzu a že si asi koupím to růžové tričko, to je katastrofa, ale když napíšu, že se jmenují Lukáš Šoupal, bydlím v Písku v Žižkově ulici 35, a narodil jsem se 3. 6. 2007, to je v pohodě – pochopil jsem to dobře? :-|

  Příspěvek z 28. března 2018 v 11:19.
  –MM– v něm napsal:

  pastafarian: Opravdu vážně předpokládáš, že existuje útočník, který by si chtěl počkat za rohem na autorku jen proto, že napsala článek o holubovi? Tak strašný článek to zase není :-)

  Kdyby si chtěl někdo počkat cíleně na autorku z jiného důvodu, tak její bydliště najde rychleji podle fotky+vizitky než podle série příspěvků zapadlých v diskusi.
  Kdyby si chtěl někdo počkat na kohokoliv, kdo má poštovní adresu na internetu, tak má bambilion jiných cílů (může to vzít podle katastru, protože všechny adresy jsou na internetu).

  Organizované zveřejňování dat narození je šílenství hlavně proto, že to může vadit úřadům a že sběr jde snadno zautomatizovat.

  Příspěvek z 28. března 2018 v 6:57.
  pastafarian v něm napsala:

  Tak hlavně že to dokážeš okecat no. Pořád mi nepřijde v pořádku, žes to sem dal a většina toho, cos napsal, mi přijde jako pěknej nesmysl.

  A k tomu bodu 4).. najednou už to není katastrofa? A co tvůj příspěvek z února z nástěnky, která se zabývala narozeninami? Cituji "–MM– v něm napsal:
  Zveřejňovat datum narození na nástěnce je šílenství. Nezakládejte laskavě podobné nástěnky..." Pořád vidím větší riziko ve zneužití adresy než data narození.

  Toho, že bys tu zveřejňoval popis něčího obýváku jsem si nevšimla, ale co jako? Svůj obývák ti můžu popsat taky, ale nevím, k čemu by to komu bylo, že ví, jestli mám televizi na pravé nebo levé zdi. Pořád to není vyzrazení mojí adresy a nehrozí mi, že si na mě někdo za rohem baráku počká. Popravdě jsem čekala, že dospělej chlap, co vede web pro děti, bude mít trošku rozum.

  Příspěvek z 28. března 2018 v 6:28.
  –MM– v něm napsal:

  Nakousli jste zajímavé téma :->

  1) Jsem velkým zastáncem ochrany soukromí, ale tato informace už byla ve veřejném prostoru a směřovalo k ní nepřímo více příspěvků. Nevidím moc rozdíl v tom, když si každý kolemjdoucí řekne „hm, Bápa má pravdu, to nejspíš půjde zjistit“, a tím, když si řekne „hm, tady jde prokliknout odkaz do mapy“. Ani jedno z toho není přímo strojově čitelná poštovní adresa, ale obojí k ní dost jednoznačně vede. Proč bychom měli předstírat, že jednomu způsobu třeba možná jako nerozumíme a druhému jo? Dalo by se také říct, že teprve další příspěvky zdůraznily, že byla odhalena poštovní adresa, protože z mého odkazu to nemusel pochopit každý. Je to prostě rozředěná veřejná informace.

  2) Reálné riziko zneužití takto prásknuté poštovní adresy je prakticky nulové. Jakýkoliv cílený útok stojí především na vazbách mezi informacemi. Jediná vazba tady je, že uvnitř bytu na dané adrese bydlí kočka a dívka, které 22. 8. 2017 přistál na parapetě holub. Až vymyslíte způsob, jak tuto vazbu efektivně zneužít, budu jedno velké ucho. Případný útočník se s mým přispěním dozvěděl jen to, že budova na dané adrese v srpnu byla obydlená. To je podobně šokující informace, jako že existují děti, které mají 28. března čtvrté narozeniny.

  3) Dlouhodobě říkám, že lidi řeší na internetu ochranu soukromí špatně, právě proto, že nepřemýšlejí nad vazbami, ale jen nad hrstkou tzv. osobních údajů, kterým z nějakého důvodu přisuzují až magickou důležitost, přestože samotné nic neznamenají. Před pár týdny jsem vám tady popsal půlku obýváku, kde marbo1212 fotila – to vám za hranou nepřišlo? Ale jakmile máme snímek budovy, o jejíž dohledatelnosti tu padlo několik slov, najednou jsem vzbudil pohoršení. Protože když někdo vysloví nahlas třikrát něčí poštovní adresu, stáhnou se mračna, zjeví se démon čísel popisných (který jinak dříme v katastru nemovitostí, kde jsou všechna jména a adresy pěkně zaevidované a veřejně přístupné) a snese na obyvatele bytové jednotky věčnou zkázu.

  4) Zveřejnění data narození je katastrofa – podle mě vůbec není, ale úřady mají jiný názor (protože viz předchozí bod). Sledování vaší internetové aktivity pomocí téměř všudypřítomných lajkovacích tlačítek facebooku je řádově víc nebezpečné, než když někdo se někdo dozví vaše datum narození.

  Už je můj postoj jasnější?

  Příspěvek z 27. března 2018 ve 22:44.
  Češtinář v něm napsal:

  Přiznávám, že i mě to zaskočilo a moc v pořádku mi to nepřijde.
  Na druhou stranu je alespoň vidět, co všechno o nás může prozradit i takováto jedna zdánlivě nevinná fotografie v kombinaci s některými dalšími neuváženě uvedenými osobními údaji. Působí to na mě jako mrazivé varování.

  Příspěvek z 27. března 2018 ve 22:16.
  klobáska v něm napsal:

  –MM–: Já neříkám nic... Já jenom sírám! :-|

  Příspěvek z 27. března 2018 ve 21:42.
  SVETLO v něm napsal:

  Tak tohle mě teda celkem zaskočilo. Co tím asi –MM– sleduje? Ten, který nám pořád klade na srdce, abychom nikde nezveřejňovali své údaje, ten, od kterého bych to nejméně čekal, tu prozradí něco takového. Jsem zmatenej :-c

  Příspěvek z 27. března 2018 ve 20:35.
  FriedKitten v něm napsal:

  Nečekala jsem, že tohle udělá správce 8-o

  Příspěvek z 27. března 2018 ve 20:04.
  pastafarian v něm napsala:

  Neříkám, že je v tom marbo nevinně, přece jen nějaké své údaje uvedla, ale v podstatě zveřejnit její přesné bydliště? To vám přijde v pořádku? Ano, najít si to podle uvedených informací mohl v podstatě každý, ale takhle onen zastánce ochrany osobních údajů ulehčil práci všem, co by kdy chtěli její bydliště najít. Zveřejnění data narození je podle vás katastrofa, ale vystavení bydliště malé holky je okej. Gratuluju k tomu, jak vymytý máte mozky, jestli teda vůbec nějaký máte.

  Příspěvek z 27. března 2018 v 16:16.
  dennisvet v něm napsala:

  Marbo si to udělala sama :/

  Příspěvek z 27. března 2018 ve 14:13.
  _kebaba_ v něm napsala:

  :-| vsichni si tu pojdme nahazet odkazy na nas barak na mapach, proc neR^

  Příspěvek z 26. března 2018 ve 23:16.
  dennisvet v něm napsala:

  Aha, ok :D
  Nevšimla jsem si, že má na vizitce bydliště:-D

  Příspěvek z 26. března 2018 ve 21:57.
  –MM– v něm napsal:

  dennisvet: Výzva přijata! :-D
  Zde je to okno, kde onoho památného srpnového dne přistál holub:
  [odkaz smazán]
  Tipnul bych to na předposlední patro.
  (V obci, kterou autorka uvádí na své vizitce, je jen pár domků se střechou ve tvaru pyramidy.)

  Příspěvek z 26. března 2018 v 19:36.
  dennisvet v něm napsala:

  Myslím, že normální člověk to jen tak snadno nenajde ;)

  Příspěvek z 26. března 2018 v 18:30.
  l3yla v něm napsala:

  ahoj:-)

  Příspěvek z 26. března 2018 v 17:47.
  marbo1212 v něm napsala:

  Bápa : Mmm :-)

  Příspěvek z 25. března 2018 ve 14:51.
  Bápa v něm napsala:

  Jenom se divím, že má marbo1212 takovou odvahu... podle téhle fotky si snadno můžeš vyhledat, kde bydlí;-D

  Příspěvek z 12. března 2018 v 15:47.
  dennisvet v něm napsala:

  Ono to hlavně záleží na pozdější úpravě taky, ale někdy bohužel nejde dobře upravit ani rak :/

  Příspěvek z 12. března 2018 v 15:45.
  Češtinář v něm napsal:

  marbo1212: Některé jo. :-)

  Příspěvek z 12. března 2018 v 15:27.
  marbo1212 v něm napsala:

  Češtinář : Ano , ale jsou určí typi mobilu , které fotí hezky :-)