Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vcítění

  vydáno  •  Vztahy
  Víte, co je to vcítění se do někoho? A jak to poznáte? Co je k tomu potřeba?

  Dětská party, © Tomáš Krist

  Vcítění se do jiné osoby jde většinou velmi citlivým osobám, jako jsem já. Já osobně jsem schopná vcítit se do různých situací, do lidí a občas i do zvířat. Víte, když na vás začne dorážet pes, určitě si řeknete, prostě jen chrání místo. Je ale možné, že jste mu kdysi něco udělali a on si na to vzpomněl, nebo něco takového? 

  Každé zvíře může něco trápit. Od svých 2 let mám pejska. Dřív jsem nechápala, co po mě požaduje. Ale poslední 3 roky poznám, když chce ven, nebo kdy chce dovnitř, on je totiž většinu času venku a hlídá dům. Samozřejmě na noc bývá doma.

  Neříkám, že osoby, které nejsou nějak extra citlivé nemusí umět vcítit se do jiné osoby, ale mockrát jsem to nezažila. Vlastně nikdy. Není důležité, jak dlouho toho člověka znáte. Občas se to stává náhodou. Spolužačku bolí hlava, postěžuje si vám a vás začne také. Stává se to občas každému. Ovšem velký rozdíl je, když někoho na kom vám záleží, něco moc trápí a brečí kvůli tomu, to pak pláčete také, jelikož s ním máte silné citové pouto. Samozřejmě se to stává i s lidmi, ke kterým silné citové pouto nemáte. Stačí, abyste je znali. Třeba měsíc, by mohl bohatě stačit. 

  Jak poznáte, že jste se do té osoby vcítily? U bolesti hlavy, svědění pokožky hlavy, bolesti nohou a takových další „blbostí“ je to těžké. Ovšem ohledně citů je to lehčí. Dotyčná osoba se směje, vy nevíte čemu, ale je vám také do smíchu. Nemusí to vůbec být tím, že smích je nakažlivý, je docela dost možné, že jste se do té osoby vcítili. Je dotyčný smutný a pláče a vy máte pocit, že také budete plakat? Nemusí to být jen ze soucitu, je docela dost možné, že jste se do něj vcítili. Takových příkladů je hodně.

  Když moje kamarádka plakala a já stála vedle ní, také se mi hrnuly slzy do očí. Naopak, když byla šťastná, byla jsem veselá i já. Vcítění je krásná schopnost a člověk, který se umí vcítit se za to stydět nemusí.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 24. května 2015 v 11:27.
  ES v něm napsala:

  empatie

  Já bych řekla, že vcítění (empatie) je trochu něco jiného. Myslím, že jde spíš o to, že poznáme jak se člověk cítí, proč se tak cítí a také víme, jak v tom případě s ním jednat. Že třeba poznáme, že ho něco ranilo, i když to nedá úplně znát a dokážeme ho povzbudit nebo ho alespoň nevědomky neranit víc nevhodnou poznámkou nebo tak :) Ale jinak máš pravdu, že vcítění se do druhých je důležité, už jen proto, abychom měli dobré vztahy 16

  Příspěvek z 24. května 2015 v 8:12.
  zanulka11 v něm napsala:

  super

  Souhlas
  4