Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Věčný školák Hurvínek

  vydáno  •  Kultura · Divadlo · Předškolákům
  Ahoj člobrdinky a člobrdíci, zdravím vás spolu s Žerykem a Alíkem a celou naší neklidnou rodinkou po prázdninách. Krásně jsme si odpočinuli, a tak doufám, že vy také! Cestovali jsme po hradech a zámcích a nestačili se divit, kolik je u nás krásných míst.

  Hurvínek mezi osly, © Archiv Divadla Spejbla a Hurvínka

  Soutěž

  Až do 9. září 22:00 můžete soutěžit o lístky do Divadla Spejbla a Hurvínka na sobotu 29. září od 16:30.

  Koncem srpna jsme se ale už s taťuldou začali připravovat na nové představení. Je to docela legrace, když otecko sedí v ušáku, já ležím s Žerykem na koberci a  učíme se spolu text. Najednou jsme třeba v Egyptě a povídáme si s Kleopatrou a Caesarem, za chvilku  se ocitneme v Řecku, kde vládne král Agamemnon.

  Svým způsobem jsme tak s taťuldou a Žerykem cestovali v létě také po světě. Během prázdnin jsem měl možnost pořídit i pár snímků mých nejbližších. Některé vám dnes ukážu a poté je zařadím do rodinného alba, nad jehož fotkami se tady pravidelně scházíme.

  Bábinka s taťuldou nevěřícně kroutí hlavou nad Hurvínkovým vysvědčením.

  První foto zachycuje taťuldu s bábinkou, jak si celé léto nevěřícně prohlíželi mé vysvědčení. Objevila se na něm totiž dvojka z matematiky a z češtiny! Vyvolalo to veliké pozdvižení, protože lepší známku než trojku jsem ještě neměl. Asi jsem se přece jen zlepšil, což bude tím, že do školy chodím už 86 let. Jsem ročník 1926 a jako školák jsem se narodil - tak se se mnou nikdo napáral a sotva jsem se rozkoukal, už jsem seděl v lavici.

  A právě díky letošnímu školnímu úspěchu ke mně taťulda nabyl důvěru a začal  mi půjčovat fotoaparát. Připadám si teď jako ta sonda, co se jmenuje Curiosity - v překladu to prý znamená něco jako "zvědavka" (tvrdila to Mánička). Zatímco sonda si prohlíží Mars, já skrze hledáček okukuju členy své pozemské rodiny.

  Mánička se do školy vždycky těší. Hlavně proto, že si může kupovat nové pomůcky.

  Tady vidíte Máničku, když jsem jí řekl, že byl objeven zvlášť účinný zmizík a nová řada propisek z recyklovaného materiálu. Mánička se totiž do školy těší hlavně proto, že si může pořizovat další a další školní pomůcky. Je blázen do nových pastelek, sešitů, gum, ořezávátek, desek a když může slohový úkol napsat novým perem, je z toho úplně bez sebe. Kdyby někdo začal prodávat "vůní papírnictví" jako parfém, nedalo by se přes vonnou clonu k Máničce ani přiblížit. No co myslíte, neodolal jsem a hned jsem se jí snažil  nakukat, že je ta vůně k dostání.

  Tak takhle mne vycvakla Mánička.

  Tady té fotky si nevšímejte, tu pořídila Mánička, když jí došlo, že si z ní dělám legraci a vytrhla mi fotoaparát z ruky.

  Zhroucený otecko hledá oporu u paní Kateřiny. Scéna, která následovala po

  Zde vidíte typický archivní snímek otecka. Zhroucen hledá oporu u paní Kateřiny. Situace, která z 90% následovala po shlédnutí mých předešlých vysvědčení. Jak můžete sami posoudit, letošní "udivený záběr" je o poznání optimističtější.

  Co se mě týče, ne že bych školu vyloženě nesnášel. Těším se třeba na kamarády, přestávky a taky na našeho třídního učitele Hoblíka. Míváme ho na tělocvik a hrajeme často fotbal.Ten mi docela jde, ale moje ostatní školní aktivity jsou doma předmětem stále se opakujících rozhovorů mezi mnou a taťuldou:

  • Téma č.1 - žákovská knížka a co je v ní napsáno (obvykle poznámka)
  • Téma č. 2 - co v žákovské knížce chybí (jedničky)
  • Téma č. 3 - třídní schůzky: co jsem provedl
  • Téma č. 4 - třídní schůzky:  co jsem provedl, ale ještě se na to nepřišlo... taťulda už ale tuší a vyptává se!
  • Téma č. 5 - se volně kombinuje s výše zmíněnými tématy, výjimečně se užívá při nedostatku témat – plesnivá svačina

  A to se tak snažím! Za ta dlouhá léta ve škole mi ale došlo jedno. Jsou zvláštní tyhle roky, kdy člověk chodí do školy. V té době totiž může dělat jednu věc víc, než kdy jindy - totiž snít. Může mít spoustu představ a nápadů, čím jednou bude, kde bude žít a jak.

  I když v mém případě bylo vše dané od začátku, jsem rád, že si v roli věčného školáka můžu tenhle čas pořád ještě vychutnávat a snít si, co to jde. A jestli už začínáte tušit, kam vás vede ten váš sen, tak se nenechejte ničím odradit a vyzkoušejte všechno možné pro to, aby se stal skutečností! A když náhodou nevyjde jeden sen, vyjde vám jiný.

  A ještě přidávám foto Žeryčka. Do role modelky se nevžil a díval se na mě očima trpělivé psí duše, ale také trochu nechápavě, proč na něj tou krabičkou mířím.

  Žeryčka focení moc nebavilo. Asi z něj model nebude.

  P.S.: Někdy když se mi po ránu vůbec nechce vstávat, vzpomenu si na představení Hurvínek mezi osly, které v divadle hrajeme a které je o tom, jak jsem  se ocitl v Oslově. Byl jsem nejdřív nadšený, protože se tam nemusí, vlastně ani nesmí chodit do školy. Pak jsem tam ale zažil takové věci, že bych radši dvakrát denně psal písemku z matematiky a navrch přidal slohový úkol! O tom co se mi tam přihodilo, se můžete přesvědčit sami, protože dnes máte možnost vyhrát vstupenky právě na toto představení – stačí správně zodpovědět soutěžní otázky.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 6. února 2013 v 6:43.
  SRDÍČKO0123456789 v něm napsala:

  jjjjjjjjjj

  já na divadle o hurvínkovi ještě nebyla2218

  Příspěvek z 26. října 2012 ve 14:23.
  floksi v něm napsala:

  oslíci

  fatk samí oslové jeto súper divadlo 2622212723

  Příspěvek z 19. září 2012 ve 20:32.
  Tomasjirijanik v něm napsal:

  jjjjjjjjjjjjj