Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vědecký jarmark pro děti dnes na Vítězném náměstí v Praze

  Roboti, vozítka, trenažéry, simulátory, modely, 3D tiskárny, detektory a nepřeberné množství pokusů.. V rámci projektu VĚDA NÁS BAVÍ probíhá 18. září 2013 v prostorách parku na Vítězném náměstí v Praze 6 Dejvicích, již 3. ročník motivačního Vědeckého jarmarku určeného pro žáky základních a středních škol i širokou veřejnost.

  Vědecký jarmark 2013, © Věda nás baví o.s.

  Představte si, že 80 procent všech vědců, kteří kdy mezi námi žili, je aktivních právě v současnosti. Věda je všude kolem nás, je součástí našich každodenních životů. Mění náš svět neuvěřitelnou rychlostí. Budoucnost bude ještě více záviset na technologických objevech, které si dnes můžeme jen představovat. Zda v budoucnosti uspějete bude v mnohém záviset na tom, zda pochopíte nové vědecké postupy a technologické trendy.

  Vědecký jarmark 2013

  18. září 2013, Vítězné náměstí, Praha 6 od 8.30 do 17:00 hod. Více na www.vedeckyjarmark.cz

  V rámci projektu VĚDA NÁS BAVÍ se ve spolupráci s ČVUT v Praze, VŠCHT Praha, Ústavem organické chemie a biochemie AV se uskuteční 18. září 2013 v prostorách parku na Vítězném náměstí v Praze 6 Dejvicích, již 3. ročník motivačního Vědeckého jarmarku určeného pro žáky základních a středních škol i širokou veřejnost.

  Věda nás baví

  Nezisková organizace, která v současnosti působí již na více než 180 školách v České republice. Organizuje zájmové kroužky pro děti a seznamuje tak žáky s vědními obory, jako je fyzika, matematika, chemie, biologie, vědy o Zemi, kosmické vědy a aplikované vědy. To vše interaktivním a zábavným způsobem, v rámci kterého si děti mohou vědecké poznatky vyzkoušet v praxi. Cílem je podnítit zájem žáků o vědu a o svět kolem nich.

  Akce je pořádána pod záštitou Městské části Prahy 6, MŠMT ČR, ředitele Akademie Věd ČR a primátora Hl. Města Praha.

  Na stanovištích budou prezentovány interaktivní formou různé oblasti vědy a výzkumu. Děti - žáci i studenti - budou mít příležitost se účastnit různých experimentů, pokusů, budou mít možnost sledovat nezvyklé jevy a hledat řešení k neobvyklým otázkám. Každý návštěvník bude zapojen do dění a může tak získávat vědomosti neformální cestou při rozhovorech s odborníky.

  A co vás na Vědeckém jarmarku 2013 čeká?

  Ve stáncích ÚOCHB mohou návštěvníci např. vidět:

  Načasovanou chemii
  Čas hraje v chemii důležitou roli. V tomto stanu vám předvedeme reakce, které při svém průběhu právě roli času zviditelňují. Budeme tedy pozorovat barevné oscilace či náhlé změny zabarvení roztoků (chemické hodiny). Také uvidíme, že prosté zatřepání nádobou s bezbarvou kapalinou může být příčinou ke změně barvy.

  Vědecký jarmark 2013 - pozvánka

  Vědecký jarmark 2013 - pozvánka

  Chemii v temnotě
  Návštěvníkům budou předvedeny efektní chemické reakce, při kterých dochází ke světélkování, neboli luminiscenci. Bude odhaleno tajemství svícení zadečku světlušek a dalších bioluminiscenčních úkazů, se kterými se můžeme setkat v přírodě. Návštěvníci budou mít rovněž příležitost získat představu o příčinách barevnosti chemických roztoků nebo nahlédnout do tajů kriminalistického důkazu stop krve.

  Děj se vůle boží
  Cílem bude bezpečně demonstrovat pyrotechnické pokusy a poodhalit tajemství ohňostrojů, filmových efektů a jiných triků s ohněm, kdy je vyžadována co největší působivost a zároveň maximální bezpečnost. Tyto experimenty budou doplněny výkladem o principech, praktickém využití a bezpečnostních pravidlech. Těšit se můžete například na barevné ohně a dýmy, praktickou ukázku funkce dělobuchu, imitaci filmového výbuchu (ohnivé koule) a mnoho dalšího.

  Magnetárium
  Nukleární magnetická rezonance (NMR) je užitečná fyzikálně chemická metoda, která pomáhá jak chemikům při analýze látek tak lékařům při diagnostice některých nemocí a zobrazování orgánů lidského těla. V našem stanu vám poodhalíme princip této metody a ukážeme vám, jak vypadají moderní NMR přístroje. Zahrajete si také na vědce a vyzkoušíte si detektivní práci při určování struktury neznámé látky. Nebude chybět ani možnost vytvořit si vlastní spektrum a odnést si tak domů originální obrázek z chemické pouti.

  Kyanotypii
  Kyanotypie nebo též modrotisk, pomocník botaniků 19. století, je rychlou fotografickou metodou, která okouzlí i v dnešní digitální době. V našem stanu si vyrobíme obrazy rozličných předloh, jako např. listů, klíčů. Chemie tak bude hlavním nástrojem při vzniku uměleckého díla.

  Další účastníci:

  • Kriminalistický ústav Praha 
  • Dopravní policie Praha 6 
  • Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy 
  • Hasiči Praha – chemická jednotka Petřiny

  Ve stáncích ČVUT v Praze, Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT předvede:

  Detektor lži - na něm si budete moci vyzkoušet, zda nad ním vyzrajete! Vyšetření detektorem lži spočívá v měření několika fyziologických parametrů, jako jsou dechová a tepová frekvence, změna krevního tlaku, změna galvanického odporu kůže a změny v hlase.

  Resuscitační model – na tomto modelu je možné vyzkoušet si nácvik první pomoci a zjistit tak, zda by se podařilo zachránit někomu život!

  Maskování zranění – ti nejodvážnější si mohou nechat aplikovat nějaké speciální zranění, metodou maskování, kterou používají filmaři.

  Více se o fakultě FBMI.

  Fakulta elektrotechnická ČVUT demonstruje:

  Robota Asterixe - je to humanoidní robot a je označován jako Nao. Je zaměřený na interakci s člověkem. Ke vnímání okolního světa je vybaven řadou senzorů a pohyb zajišťuje 25 motorů. Zájemcům předvede, co dovede. Na univerzitě slouží studentům ke studijním účelům.

  Lego roboti – představují zajímavá konstrukční řešení soutěžních a jiných úloh, tak jak je vytvořili středoškolští a vysokoškolští studenti.

  SegWay – je to praktická implementace řízení regulace a návštěvníci se dozví, proč jezdec nespadne.

  Arduino aneb Banana piano – je to hříčka demonstrující jednoduchý hudební nástroj založený na platformě Arduino s procesorem Atmega. Klávesový nástroj s kapacitními senzory napojenými na různé druhy ovoce a zeleniny, které slouží jako klávesy.

  Elektro-buggy – lehké experimentální elektrické vozidlo, třeba povozí i vás .

  Více o fakultě FEL.

  Fakulta dopravní ČVUT předvede:

  Malý auto trenažér – ten pobaví malé i velké návštěvníky. Simuluje řízení automobilu v provozu i na závodním okruhu.

  Simulátory – na těchto speciálních simulátorech si návštěvníci mohou vyzkoušet funkce GPS navigací a GSM telefonů. Lze zjistit přesnost navigace a dozvědět se, co všechno mobilní telefon na vás prozrazuje.

  Více se o fakultě FD.

  Fakulta stavební ČVUT bude předvádět:

  3D skenování tváří – ukázky 3D skenování přímo na návštěvnících.

  Řezání z polystyrenu – speciální řezačky, které umožní zájemcům tvořit modely, jak se stavitelskou tématikou, tak podle vlastní fantazie.

  Více se o fakultě FSV.

  .Fakulta strojní ČVUT ukáže:

  Mechatronický park s Mechatronickou sprchou – "smart shower" je digitálně ovládaná sprcha, kterou v laboratořích vymýšlejí chytré hlavy z ČVUT.

  Historické exponáty – sice historické, ale úchvatné a naučné, jako např. Hyperboly, Gyroskopický moment, Prostorový čtyřkloub a paralelogram, Model mechanismu přívodu, Vyvážení pohonu parní lokomotivy a jiné.

  Upíra Tadeáše – to je překvapení z biomechaniky.

  Lamželezo – přístroj pro měření deformací, který předvádí, jak je možné měřit deformace na kovech, které jsou jinak konvenčními metodami obtížně měřitelné.

  Autodráhu – pro všechny věkové kategorie, které baví rychlá jízda a chtějí si vyzkoušet, jak jezdí zmenšené modely závodních aut.

  Formuli – je to profesionální závodní formule, kterou sestrojili studenti z ČVUT a každý rok s ní jezdí na světoznámé závodní okruhy a umísťují se na předních příčkách. Tahle hračka svým zrychlením strčí do kapsy kdejaké Porsche nebo Ferrari, protože z nuly na sto kilometrů v hodině, zrychlí za 3,5 sekundy.

  Fakulta architektury ČVUT představuje expozici:

  Praha haptická – jsou to modely nejvýznačnějších architektonických objektů Prahy, které jsou určené pro nevidomé a slabozraké, takže dotýkati se exponátů je nezbytně nutné, protože jsou určené pro hmatové vnímání.

  Fakulta informačních technologií ČVUT demonstruje:

  3D tiskárnu – je to open source tiskárna, která funguje na principu tavné pistole. Roztaví a nanese na podložku materiál (nejčastěji plast), který následně opět zatuhne. Tisková hlava nejdříve " nakreslí" jednu vrstvu a poté se posune výš a "kreslí" dál až vznikne zadaný objekt.

  Robota FIT – uvidíte jak je šikovný .

  Čipové karty – dozvíte se o nich vše, co potřebujete vědět.

  Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT předvede:

  Fyziku hrou – máte strach z fyziky a nerozumíte jí? Tak tomu bude už konec! Budou vám vysvětleny některé fyzikální zákonitosti a jevy. Prostě škola a fyzika hrou.

  Kompletní informace o nabitém programu Vědeckého jarmarku 2013 najdete na www.vedeckyjarmark.cz

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!