Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vedra suší celou Českou republiku

  vydáno  •  Počasí · Příroda

  Česko trápí sucho. Na jižní Moravě je již omezené množství vody na osobu.

  Sucho, © Pezibear

  Česko trápí dlouhodobá sucha, stav začíná být vážný. V nejteplejším dnu bylo naměřeno až 38 stupňů Celsia. A kvůli vedru je to samá katastrofa za katastrofou. Lidé bourají kvůli častějšímu a častějšímu usínání a vyčerpání kvůli horkému slunci pražícímu do auta, vznikají požáry a není je čím hasit, lidé kolabují v autobuse atd. Ulice Prahy se vyprázdnily a pokud byste se podívali v takových 13:15 ven, skoro nikoho na ulici neuvidíte. Meteorologové slibují déšť, a nic!

  Sucho má také dopad na úrodu, které se v letošním roce moc neurodilo právě kvůli horku. Ale to není jediné, co rostlinám v takových vedrech škodí! Kvůli vedru se u nás začali vyskytovat noví škůdci, kteří vyjídají jádra ovoce. Jak se sem ti škůdci dostali? Mají rádi horko, takže řekněme, že v teplém letadle, ne? Ani náhodou, dostali se sem při převozu ovoce a zeleniny z horkých zemí. Vedro také trápí žížaly. Kdybyste se na jaře hrabali v hlíně, určitě byste tam našli nejméně jednu žížalu. Ale teď žížaly rychle mizí, což představuje problém právě pro ptáky, kteří je pojídají, a jestli to takhle půjde dál, tak žížaly vymizí v České republice úplně!

  Na jižní Moravě je již omezené množství vody na osobu/den a to je hranice 100 l vody. Pro některé toto omezení představuje problémy, jako například pro zahrádkáře či pro ty, co hodně pijí nebo se každý den hodně myjí. Hranice však nepředstavuje problém pro ty, co mají studnu. Ten, kdo má kontejner na dešťovou vodu, se nemá, protože už nepršelo dlouho a také dlouho pršet nebude. V některých obcích platí i zákaz zalévání zahrad a umývání aut. Prý nás vedra budou ještě trápit až dokonce srpna.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Příspěvek z 9. prosince 2018 v 8:08.
  číča800 v něm napsala:

  To je pravda. Ale já myslím spíš ty hrozný vedra

  Příspěvek z 9. prosince 2018 v 7:08.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Není. Teď sice prší, ale aby se dorovnala ta chybějící voda ve vyschlé půdě, vysychajících pramenech a studnách a podobně, tak by takhle muselo pršet aspoň několik měsíců. Zkus si vzít lopatku a jít si teď po dešti někde rýpnout do hlíny a uvidíš, v jaké hloubce narazíš na naprosté sucho.

  Příspěvek z 8. prosince 2018 v 18:37.
  číča800 v něm napsala:

  Uf!ještě že už je to za náma !!!