Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Veganství

    Veganství je způsob života, při kterém člověk nejí nic živočišného původu.

    Thajské veganské kari, © MAFRA

    Za vegantstvím je snaha o eitckou cestu životem. Co vůbec jedí vegani? Vegani jedí všechno, co není od živočichů.

    Nejedí mléko (živočišného původu), vejce, máslo, smetanu, sýry nebo mléčné výrobky. Prostě a jednoduše, nic od zvířat (samozřejmě ani maso). A co jedí, když potřebují vápník, ptala se má mladší sestra. No, třeba kokosové mléko, mandlové, rýžové. Vegani nejedí jen suchou trávu, jak si řada lidí myslí.

    Chci být vegan, ale co na to řeknou rodiče? Jsem v pubertě a prý potřebuji maso. Častá poznámka, co? Veganská strava obsahuje spoustu vitamínu, minerálů, a potřebných látek. Jediné, co vegani musí brát ve formě potravinového doplňku je B12.

    Každopádně je nebezpečné začít s veganstvím hned. Pokud vás veganství zajímá, nejprve si zjistěte veškeré dostupné informace. V době dospívání je doporučeno začínat postupně. Nejprve přestoupit na vegetariánství, nejíst maso. Prosím, pokud se rozhodnete pro tuhle stravu opravdu zdůrazňuji, že je nutné o tom něco vědět.

    Autorka: (12 let)

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (2)

    Příspěvek z 5. září 2023 ve 12:22, upravený po 7 minutách.
    YOYO v něm napsal:

    Pěkný článek, stručný, a je tam shrnuté to základní. ok

    Nemyslím si ale, že je nebezpečné začínat „hned“. Působí to pak dojmem, že rostlinná strava je něco strašně nebezpečného a složitého, na co člověk musí mít doktorát z dietologie aby byl schopný na tom přežít - to není pravda.
    Nebezpečné by bylo být záměrně ignorant a jíst jen salát třikrát denně celý život, a nikdy si nic nezjistit, to ano.

    Není ale nebezpečné prostě začít, s tím že budu zjištovat průběžně - zase tolik zásadních informací, které musí člověk vědět není - může zjištovat zároveň s tím začínámím:

    • Stačí, když se k němu během prvního týdne po vynechání živočišné stravy dostane informace, že zelenina není vhodná náhrada masa, ale že maso by měl nahrazovat zejména luštěninami a výrobkami z luštěnin.
    • Další věc, kterou by měl během prvních týdnů zjistit, je, že roslinná trava je o něco méně kalorická oproti živočišné a je potřeba ji jíst na objem o něco více - prostě když mám hlad, nebo dokonce pozoruju, že hubnu na váze, tak musím jíst trochu větší porce.
    • Informace o nutnosti suplementace B12 stačí, když k vám doputuje během prvních pár měsíců - tělo má v játrech velkou zásobu B12, která vydrží minimálně půl roku. Myslím, že je prakticky nemožné za tu dobu tuto informaci přehlédnout, protože je skoro v každém článku o veganství/rostlinné stravě (chválím, že je i v tomto).
    • Další informace, které jsou zmíněné třeba v nástěnce tady, už jsou spíš o nějakém dodatečném vylepšování zdraví oproti současnému stavu - o to už se může a nemusí snažit každý, bez ohledu na to zda je vegan nebo ne.

    Nic z toho nepotřebuju vědět „hned“ - i kdyby člověk nejedl pár dní vůbec nic, tak neumře :-)

    Jediné čeho se můžete trochu bát při výrazné změně jídelníčku, je

    Příspěvek z 18. února 2016 ve 22:01.
    kapibary v něm napsala:

    veganství

    Chtěla bych být vegetarián, a později možná i vegan. No co si budeme povídat, zkoušela jsem to něco málo přes týden (ano, vím že to není moc) a nevydržela jsem to. Nebylo to že bych měla na maso takovou chuť, ale že mi ho všichni pořád servírovali. Doma jsme měli jídlo s masem, v jídelně samozřejmě taky, a je to opravdu těžké se masu vyhnout a neumřít při tom hlady.