Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vegetariánství, můj životní styl?

  vydáno  •  Zdraví

  Spousta lidí si myslí, že vegetariáni a vegani jsou padlí na hlavu a že nejíst maso je nenormální, protože lidi jsou všežravci. Opak je ale pravdou a pokud se chceš dozvědět víc, přejdi na tento článek.

  Mrkev, © Pralinka2

  V stručnosti, co je vegetariánství: Vegetariánství je životní styl, v jehož rámci člověk nejí maso. Někteří vegetariáni jí ryby, ale já mezi ně nepatřím.

  Jsem vegetariánka už 2 roky a přísahám, že za tu dobu jsem neměla ani kousek masa. Ze začátku to bylo těžké, ale po delší době si zvyknete.

  Teď k důvodu, proč jsem se stala vegetariánkou. Před 2 lety na táboře jsem byla v jedné chatce s holkou, která byla vegetariánka, a když jsem se jí zeptala proč, tak mi vyprávěla o životních podmínkách pro zvířata ve velkochovech, zvířata tam nemají žádný prostor a lidské chování k nim taky chybí, navíc jsou krmená hormony a všelijakými dalšími odpornými směsmi, které urychlí růst svaloviny. To, co mi řekla, mi znechutilo maso a výrobky z něj. Vážně bylo těžké nejíst maso, ale vždy jsem si připomněla, že život plný utrpení toho zvířete nestojí za pár minut v puse.

  Navíc u vegetariánů je menší pravděpodobnost, že budou mít srdeční onemocnění, cukrovku nebo rakovinu. Samozřejmě jsou tu zase pravděpodobnější jiná onemocnění, např. chudokrevnost. Protože maso je zdroj důležitých bílkovin, musím přijímat jiný zdroj: sóju, fazole, ořechy nebo ovesné vločky.

  Pak jsou tu vegani, ti nejedí maso, vejce, mléko (a výrobky z něj) a med. Je to přísný životní styl, který není jen tak pro někoho, já bych to osobně nezvládla.

  A co říct na konec? Nikomu nic nevnucuju, ale je dobré se nad tím aspoň zamyslet a zvážit to.

  Ahoj!

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (46)

  Příspěvek z 20. října 2018 v 18:55.
  Hadlabák v něm napsala:

  Jsem vegetariánka už přes rok, maso mi nijak nechybí. Nikomu jsem nikdy svůj životní styl nevnucovala, docela se tím vymykám obecné domněnce o veganech a vegetariánech. Jen mám malou poznámku k článku - ten, kdo jí z masa pouze ryby není vegetarián (logicky, ryba totiž neroste na stromě), ale pescetarián. :)

  Příspěvek z 20. října 2018 v 11:26.
  Sirenne v něm napsala:

  Já jsem byla od 15 do 17 vegetarián. Vyrostla jsem v rodine, kde jsem k masu nebyla vedená - táta vegetarián, mamka jedla jen kuře. A kdyz je vas jediny zazitek s masem ze skolni jídelny, rychle se vam znechuti. Pak jsem prodělala docela dlouhou nemoc. A v tu chvilku jsem dostala strašnou chut na šunku, tělo asi potřebovalo trochu masa. V tu chvilku zacal byt i mamky novy manžel proti memu vegetariánství, ze to u me vidi bratri. Takze jsem si obcas dala maso, ale nikdy jsem k nemu nenašla uplne chut. Kdyz jsem se v 19 odstěhovala, zacala jsem zase nejist maso. Pred pul rokem jsem zacala pracovat v baru a po nekolika promluvach s kuchařem mi udělal kuřecí plátek, abych to zkusila - v te dobe jsem zacala mit spoustu zdravotních problemu a on si myslel, ze je to mou stravou. Nebylo, i kdyz si od nej obcas dam maso, moje problemy se nelepsi.

  Příspěvek z 16. října 2018 v 17:04.
  Kudrnata_brunetka v něm napsala:

  Článek moc pěkný!Mně maso popravdě vůbec nechybí ,potýkám se s tím asi už tři čtvrtě roku a můžu říct že Vegetarián jsem ,nechci to někomu cpát,neberu to jen z ekologických a ekonomických stránek,to je pro mně +,ale já nedávám to,že bych maso jíst měla, mám z toho děsně špatný pocit.