Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Veletrh dětské knihy v Liberci, aneb Když knížky ožijí

  vydáno  •  Kultura · Knihy · Předškolákům
  Největší veletrh knížek pro děti nenajdete v Praze, Brně ani v Ostravě. Na ten se musíte vypravit do města pod Ještědem, do Liberce. O tom, že připravit veletrh, který se bude točit jen kolem literatury pro děti, byl dobrý nápad, svědčí skutečnost, že letos se koná už 7. ročník!

  Veletrh dětské knihy v Liberci, 2008., © Radkaa

  Je to vlastně velký svátek všech, kdo knihy pro děti připravují. Tedy spisovatelů, básníků, výtvarníků, nakladatelských redaktorů, ale také těch, kterým jsou určeny - čtenářů. Kdo tu už někdy byl, rád se znovu vrací.

  Zatímco v knihkupectví nebo v knihovně si můžete knížkami listovat a pak si je koupit nebo půjčit, na veletrhu máte navíc jedinečnou šanci potkávat přímo jejich autory. A co víc. Můžete s nimi besedovat a nebo si zkusit některou z profesí, které jsou při vzniku knížek potřeba. Je to tady i mimořádná příležitost pro všechny z vás, kteří by rádi jednou byli výtvarníky, spisovateli nebo třeba překladateli.

  Ochutnávka z veletržního programu

  • Malá škola animace a komiksová dílna s Doktorem Rackem. Děti si vyberou postavu z knihy Doktor Racek jede na prázdniny a společně ji animací rozpohybují nebo vytvoří komiksový příběh.
  • Čtení a workshop (koláže, muchláže) Ivy Ouhrabkové ke knize Ludvík Vaculík Petr má medvěda nebo co.
  • Jak je důležité mít SCI-FI (lipa) – povídání Renaty Fučíkové o prvcích science i fiction v díle Julese Verna, ale také současných autorů a dokonce i Jana Amose Komenského a to tom, jak se ilustrují.
  • Alena Ježková, Prahou kráčí lev - čtení a besedování o knize nominované na Zlatou stuhu.
  • Renata Štulcová představí Rytířský příběh Růže a krokvice aneb Šifra krále Karla. Čtenář zavítá do Prahy z dob Otce vlasti! Jeho synu a následníkovi trůnu je patnáct, Petr Parléř staví Kamenný most a svatovítský chrám a své mistrovství předává učedníkům. 

  Nezapomeňte na „íčko“

  Máte-li fantazii a jste tvořiví a hraví, pak si určitě nechte hodně času na pavilon I. Dovolím si tvrdit, že kdo nenavštíví tenhle pavilon, jako by ani na libereckém veletrhu knížek pro děti nebyl. A to i přes to, že počet knih v pavilonu je omezený. Ale najdete tu samé „vybrané“ kousky.

  A co víc. Každá z knížek, které se představí v pavilonu I, ožívá svým vlastním životem, který jí pomohou vdechnout liberečtí studenti pedagogiky.

  Na jaké knihy se můžeme těšit letos? Určitě si prohlédněte krásně bláznivou knížku Jelěňovití od výtvarníka a spisovatele Petra Nikla; knížku Petr má medvěda nebo co od známého spisovatele Ludvíka Vaculíka s ilustracemi od liberecké výtvarnice Ivy Ouhrabkové; pobaví vás knížka Laddugandy Darjy Bogdanové Čančíkové a veselo jistě bude i nad knížkou Pavla Šruta Lichožrouti.

  Veletržní specialita

  Také letos, tradičně, vychází knížka, která je veletržní specialitou – nedá se sehnat nikde jinde než v době konání veletrhu dětské knihy v pavilonu I. Abyste ji získali, musíte se stát jejími spoluautory – knížku dokreslit, domyslet, dolepit zkrátka dotvořit. Každá knížka se tak stane neopakovatelným literárním a výtvarným originálem a dokonce i předmětem sběratelské vášně (leckdo by chtěl mít doma celou sbírku)!

  V minulých letech vyšly například knížky Kočka, Vrána, Netopýr. Jádrem každé knížky je básnička od dětského autora, se kterou si pak autorky Iva Ouhrabková a Iva Vykypělová dál hrají, přidávají vlastní texty a obrázky.

  Letošní knížka se jmenuje Padá, padá noc. Úvodní básničku napsala Martina Feriová, když jí bylo 10 let. Kromě básničky najdete v knížce psa Mášu, něco o hvězdách, příběh o Kryštůfkovi a kouzelnou nitku.


  Veletrh dětské knihy v Liberci

  • Termín: 26. – 28. března 2009
  • Název 7. ročníku: Úspěšní čtou
  • Podtémata: Svět Julese Verna, Příběhy všedního dne Františka Nepila
  • více informací najdete na stránkách www.veletrhdetskeknihy.cz
  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 31. března 2009 ve 20:39.
  ---ERIK v něm napsal:

  JHG

  JO WIDĚLA SEM HO ŘEKNU TEDA ALÍKU SI DOCELA TLUSTEJ!21212121212121JEN JEŠTĚ KDYBYS NEBYL PŘEVLEČENEJ2121212121

  Příspěvek z 28. března 2009 v 11:24.
  opeček v něm napsal:

  mně se tam líbylo

  mi jsem tam byli se školou bylo to tam fakt mazeckí a hustí doporučuju všem aby tam jeli příští rok 20010 na další veletrch dětské knih v liberci.opeček

  Příspěvek z 23. března 2009 ve 20:47.
  Abita v něm napsal:

  čtete?DOPORUČUJU KNIHU...

  Já čtu a zbožŇuju NAPROSTO knihu "Smrtislav Hezoun- detektiv bez bázně a hany" od Dereka Landyho4441067444