Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Velikonoce jsou tady

  vydáno  •  Volný čas venku
  Jsou tu Velikonoce a já bych pro vás chtěla oprášit pár velikonočních tradic. Nevíte, jak letos namalujete kraslice, či co se vlastně na Velikonoce dělá?

  Kraslice, sladkosti, několik kapek alkoholu, to je tradiční výslužka., © MAFRA

  Co to vlastně Velikonoce jsou? Velikonoce jsou svátky jara. Slaví se po celé České republice, ale pro každého z nás vypadají tyto dny jinak.

  Tradice zdobení vajíček už je velice stará, koledníci si pro ně chodili už za doby našich prababiček i více prababiček. Chceš si udělat originální kraslice? Je velice možností, jak nazdobit vajíčka. Tady je jen malá část z nich.

  Zdobení voskem

  Potřebuješ vyfouknuté vajíčko, špendlík zabodnutý v tužce a barevné vosky. Vosk rozpusť (nejlépe to jde na lžíci) až do úplně tekutého stavu. Pak do něho ponoř špendlíkovou hlavičku a opatrně zkus udělat čáru na vajíčko. Sice ti to nepůjde napoprvé, ale vypadá to moc hezky.

  Jinou variantou je nanášení vosku na bílé vejce a následně barvení v barvách na vajíčka tak, jak to můžete vidět na obrázku.

  Na Michalově statku v městečku Pohleď na Havlíčkobrodsku ukázali návštěvníkům, jak vypadaly tradiční staročeské Velikonoce. Kromě zdobení kraslic mohli vidět například i přípravu polního nářadí k jarním pracím.

  Na Michalově statku v městečku Pohleď na Havlíčkobrodsku ukázali návštěvníkům, jak vypadaly tradiční staročeské Velikonoce. Kromě zdobení kraslic mohli vidět například i přípravu polního nářadí k jarním pracím.

  Papírová vajíčka

  Potřebuješ papír, vyfouknuté vajíčko, nůžky a kvalitní lepidlo - na papír si nakresli různé vzory (kytičky, srdíčka, auta), následně si je vystříhej, nabarvi a opatrně nalep na vajíčka. Je to hezké a jednoduché

  Obmotávání bavlnkou

  Potřebuješ různobarevné bavlnky, vyfouknuté vajíčko a Herkules. Celé bavlnky namáčej do Herkulesu a pomalu je přikládej na vajíčko v různých proužcích.
  Tip: Vajíčko obmotej bavlnkou jedné barvy a až na vrch přikládej jiné bavlnky, z kterých si vytvaruješ nějaké tvary
  Další možností je použití oboustranné lepicí pásky:

  Zvyky a tradice. Mezi velikonoční zvyky patří určitě barvení kraslic, pečení Velikonočního berana, koledování s pomlázkou, či polévání chlapců studenou vodou.

  Užijte si Velikonoční svátky a prožijte je s lidmi, kteří jsou vám nejbližší.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!