Alíkovina

Velikonoce - svátek, který mi nic neříká

vydáno  •  Velikonoce
Zelený čtvrtek, Velký či Veliký pátek, Velikonoční pondělí - to jsou názvy velikonočních dní. Nejsem zrovna věřící člověk a proto Velikonoce neznám z té náboženské stránky. Pro mě jako pro člověka, co nechodí do kostela, jsou Velikonoce prostě jen obyčejný den.

Velikonoce ve Slovácké muzeu v Uherském Hradišti., © MAFRA

Omlouvám se, ale vážně nechápu, co je tak zábavného na tom, že u vás doma zazvoní banda kluků, kteří vás potom spráskají proutky spletenými k sobě a vy jim za to ještě dáváte vajíčka...

No ano, máme tu i to, že by holky jinak uschly, ale řeknu vám, že je to dva roky, co jsem úspěšně obešla Velikonoce, a zatím jsem ještě neuschla. Zkrátka a dobře, velikonoční radovánky pro mě znamenají pobyt na chatě a to je vše. Pro mě jsou tyto svátky zkrátka trapné. Ano, jednou či dvakrát si nechte napráskat od party chlapců, ale jinak to už není zas taková zábava - alespoň pro mě ne.

Tradiční pomlázku - mrskut - zachovávají členové folklórního souboru Haná z Velké Bystřice na Olomoucku

Abyste mi tedy dobře rozuměli, Velikonoce pro mě opravdu nejsou a je neslavím barvením vajíček. Názvy dnů, jako například Zelený čtvrtek, jsou pro mě stoprocentně legrační a nevidím v nich nic víc, než prostě svátky, které neslavím. Z náboženské stránky tyto názvy znamenají více, dokonce samotné Velikonoce prý označují smrt Ježíše, ale sorry, pro mě to je jen jeden z těch dalších normálních dnů.

Autorka:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (107)

Příspěvek z 18. června 2011 v 1:44.
Vevelinde v něm napsala:

Reakce na 1kate1:

Možná je to lidová tradice, ale kdo si to uvědomí? Už vidím nějakého kluka, který si uvědomí, že koleduje proto, že Ježíš vstal z mrtvých.
Mně se ty svátky nelíbí, ale jsem ráda, že nemusím do školy.
Každý má právo na svůj názor, ano i na ten negativní a já si myslím, že je moc dobře, že tu takový článek je.

Příspěvek z 16. května 2011 ve 22:31.
656 v něm napsala:

Reakce na Makykul:

radši bych jako v americe nebo německu hledala vajíčka schováná na zahradě co tam dal králíček...je to 100x lepší...a kluci se stejnak přijdou vždycky jen "ožrat"..a k tomu že jsme všichni češi..  - to přeci ještě není důvod, proč musíme slavit velikonoce?, nejsem zrovna pyšná na to, že jsem češka..

Příspěvek z 16. května 2011 ve 22:27.
656 v něm napsala:

Reakce na ladybird:

no dobře, možná je to druhý největší křesťasnký svátek, ale já jsem prostě ta pravá neveřící..do kostela nechodím, křtěná nejsem, nechci vám to brát a je to jen můj názor, ale já prostě velikonoce taky obcházím..vánoce taky neslavím - jedině že máme stromeček a dárky :D