K příchodu jara patří květiny, jarní vůně a svěžest, probouzení přírody, je to nádherný pocit, patří k němu ale i těchto pár nádherných velikonočních tradic:
Beránek
Velikonoční beránek. Tuto tradici nebo aspoň velikonočního beránka známe téměř všichni, je to tradiční velikonoční pečivo. Jako symbol představoval beránek v jedné židovské tradici Boží stádo. Beránka pojídali Židé, neboť si ten den připomínali své vysvobození z Egypta. Z křesťanského hlediska je beránek podle víry obětován za spásu světa, a proto je také jedním se symbolů Ježíše Krista. Proto také pojídáme na Velikonoce beránka my.
Velikonoční beránek., © kamarádka
Mazanec
Mazanec se podle tradice peče na Bílou neděli a má původně symbolizovat slunce. Těsto by mělo být stejné jako na vánočku. Dříve se ale mazanec dělal na slaný způsob a přidávalo se do něj více vajec, aby byl žlutý a připomínal právě slunce. Mazanec se v naší zemi nazýval baba, babůvka, plecovník, šoldr, svěceník.
Náš mňamózní velikonoční mazanec.
Pomlázka
Jde o svazek proutí, který je spletený k sobě. Proutky by měly být krásné a zdravé, pomlázka by se podle staré pranostiky měla plést vlastnoručně, aby těm dívkám, které dostanou pomlázkou našleháno, přinesla zdraví a mládí. Při šlehání koledníci zpívají velikonoční koledy.
Pomlázka 💐
Vajíčka
Velikonoční vajíčka (kraslice), jsou odměnou za vyšlehání pomlázkou. Dostávají je muži od žen. Ženy je krásně ozdobí – namalují. Z dob raného křesťanství kraslice symbolizují plodnost a znovuzrození.
Kraslice.
Říkanky a básničky
Tyto velikonoční básničky a říkanky, též nazývány velikonoční koledy, zpívají muži u vyšlehání dívky. Dívky tyto koledy velmi cení, proto mnohdy koledníci dostanou i více velikonočních vajec.
Řehtačky a klapačky
Velikonoční řehtačky doposud nahrazují zvony, které naposledy zní na Zelený čtvrtek a znovu až na Bílou sobotu. V mnoha případech je toto řehtání a klapání symbolem vyhnání Jidáše, děti vybíhají na Zelený čtvrtek z kostela ven a volají: „Jidáše honíme, klekání zvoníme, přitom se modlíme…“
Řehtačka ❤️
Vysévání obilí
Vysévání obilí je symbolem jara a zemědělských práci. Už delší dobu se vysévá spíše před Velikonocemi, aby stihlo ještě do Velikonoc vzklíčit, na Velikonoce se poté různě zdobí.
Velikonoční travička, mojí babičky.
Kočičky
Kočičky jsou vlastně větvičky jívy, které mají lidový název kočičky. Tento zvyk spočíval v tom, že se na nějakém stromku jívy utrhlo pár klacíků kočiček a na Květnou neděli se světily. Poté se dávaly ke svatým obrázkům nebo ke kříži. Mnohdy se dávaly i na okraj pole, aby udržely úrodu, nebo do sklepa.
Kočičky🐈
Doufám, že se vám můj článek líbil. Do diskuse se společně můžete podělit o zkušenosti s těmito tradicemi a napsat, jaké tradice každoročně dodržujete.
T.