Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Velikonoční tradice

  vydáno  •  Velikonoce

  Co vůbec znamenají, jaký mají význam? Většina z nás zná hlavně ty vánoční tradice, ale co velikonoční? Pojďme se společně podívat, jaké tradice s příchodem jara můžeme vyzkoušet!

  Velikonoční obrázek🍓, © tygřice8

  K příchodu jara patří květiny, jarní vůně a svěžest, probouzení přírody, je to nádherný pocit, patří k němu ale i těchto pár nádherných velikonočních tradic:

  Beránek

  Velikonoční beránek. Tuto tradici nebo aspoň velikonočního beránka známe téměř všichni, je to tradiční velikonoční pečivo. Jako symbol představoval beránek v jedné židovské tradici Boží stádo. Beránka pojídali Židé, neboť si ten den připomínali své vysvobození z Egypta. Z křesťanského hlediska je beránek podle víry obětován za spásu světa, a proto je také jedním se symbolů Ježíše Krista. Proto také pojídáme na Velikonoce beránka my.

  Velikonoční beránek., © kamarádka

  Mazanec

  Mazanec se podle tradice peče na Bílou neděli a má původně symbolizovat slunce. Těsto by mělo být stejné jako na vánočku. Dříve se ale mazanec dělal na slaný způsob a přidávalo se do něj více vajec, aby byl žlutý a připomínal právě slunce. Mazanec se v naší zemi nazýval baba, babůvka, plecovník, šoldr, svěceník.

  Náš mňamózní velikonoční mazanec.

  Pomlázka

  Jde o svazek proutí, který je spletený k sobě. Proutky by měly být krásné a zdravé, pomlázka by se podle staré pranostiky měla plést vlastnoručně, aby těm dívkám, které dostanou pomlázkou našleháno, přinesla zdraví a mládí. Při šlehání koledníci zpívají velikonoční koledy.

  Pomlázka 💐

  Vajíčka

  Velikonoční vajíčka (kraslice), jsou odměnou za vyšlehání pomlázkou. Dostávají je muži od žen. Ženy je krásně ozdobí – namalují. Z dob raného křesťanství kraslice symbolizují plodnost a znovuzrození.

  Kraslice.

  Říkanky a básničky

  Tyto velikonoční básničky a říkanky, též nazývány velikonoční koledy, zpívají muži u vyšlehání dívky. Dívky tyto koledy velmi cení, proto mnohdy koledníci dostanou i více velikonočních vajec.

  Řehtačky a klapačky

  Velikonoční řehtačky doposud nahrazují zvony, které naposledy zní na Zelený čtvrtek a znovu až na Bílou sobotu. V mnoha případech je toto řehtání a klapání symbolem vyhnání Jidáše, děti vybíhají na Zelený čtvrtek z kostela ven a volají: „Jidáše honíme, klekání zvoníme, přitom se modlíme…“

  Řehtačka ❤️

  Vysévání obilí

  Vysévání obilí je symbolem jara a zemědělských práci. Už delší dobu se vysévá spíše před Velikonocemi, aby stihlo ještě do Velikonoc vzklíčit, na Velikonoce se poté různě zdobí.

  Velikonoční travička, mojí babičky.

  Kočičky

  Kočičky jsou vlastně větvičky jívy, které mají lidový název kočičky. Tento zvyk spočíval v tom, že se na nějakém stromku jívy utrhlo pár klacíků kočiček a na Květnou neděli se světily. Poté se dávaly ke svatým obrázkům nebo ke kříži. Mnohdy se dávaly i na okraj pole, aby udržely úrodu, nebo do sklepa.

  Kočičky🐈

  Doufám, že se vám můj článek líbil. Do diskuse se společně můžete podělit o zkušenosti s těmito tradicemi a napsat, jaké tradice každoročně dodržujete.

  T.

  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (13)

  Příspěvek z 5. dubna v 19:13.
  buffy-forever v něm napsala:

  tygřice8: jj jen jsem chtěla upřesnit to proč zvony nezvoní

  Příspěvek z 5. dubna ve 13:49.
  tygřice8 v něm napsala:

  buffy-forever to může být všude jinak :-) ale takhle jak jsem to tam napsala já, tak taková je pověst té tradice :-D a každý si může podle svého tu tradici obzvláštnit. :-)

  Příspěvek z 5. dubna ve 13:25, upravený po 7 minutách.
  buffy-forever v něm napsala:

  Řehtačky nahrazují kostelní zvony, které " odlétají do Říma" a řehtačky ohlašují čas, nevím jak kde ale u nás na chalupě vždy v p 7 ráno, v poledne a v 7 večer. Navíc prý i děla za války vyrobená z roztavených zvonů mizela na zelený čtvrtek z bojiště.