Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Velké hodnocení knih

  vydáno  •  knihy

  Ať čtete, nebo ne, jste tu správně! Celkem vám tady zhodnotím 4 knížky, určitě si nějakou vyberete. Některé knížky jsou pro menší a některé knihy jsou i pro děti od 10 let, takže jdeme na to!

  Knihovna, © Anežka9

  Proč byste měli číst?

  1. Naučíte se spoustu zajímavých věcí, které vás ve škole nikdo nenaučí.
  2. Rozšíříte si slovní zásobu.
  3. Když si knihu přečtěte před spaním, zapomenete na starosti, takže se vám díky knize bude hezky usínat.
  4. Díky knize se můžete dostat kamkoliv, třeba i na druhý konec světa.
  5. Knížka vám zkrátí dlouhou chvíli, třeba v autobuse.

  Čarokrásné knihkupectví: Vánoce s paní Sovovou

  Knížku napsala spisovatelka jménem Katja Frixeová, je přeložená z němčiny. Já jsem ji četla v 7–8 letech a pamatuji si, že mě dost bavila, ale už jsem zapomněla, o čem to je, a tak jsem si to přečetla znova. Knížka je psaná velkými písmeny a jsou v ní každých 5 stran obrázky, jak malé, tak i velké.

  Čarokrásné knihkupectví Vánoce s paní Sovovou

  V knize jde o to, že jedna paní, jménem Sovová, má knihkupectví, které je kouzelné. Má též kocourka Gustava, který mluví, a zrcadlo, to se jmenuje pan Král, ví skoro všechno a taky umí mluvit. Potom tam jsou kouzelné knihy, které umí létat a vždy letí ke svému novému majiteli. Nechybí ani kamarádky Klárka a Lenka.

  Nejdřív vám představím Klárku. Je to obyčejná holka, která žije ve městě a tráví většinu volného času v knihovně. Klárka má kudrnaté blonďaté vlasy ostříhané na mikádo.

  Lenka je nejlepší kamarádka Klárky a nedávno se jí rozvedli rodiče, takže se s maminkou přestěhovala. Má černé dlouhé vlasy a nosí černé brýle.

  Blíží se Vánoce a všichni jsou s rodinou, paní Sovová žádnou nemá, a tak sedí v knihovně, kde je se svým kocourkem a zrcadlem. Klárku jednoho dne napadlo, že musí být sama, a tak ji šla navštívit. Paní Sovová říkala, že je jí dobře a že má Klárka jít za svou rodinou, aby si užívali svátky. Na paní Sovové je ale poznat to, že jí je smutno, a tak Klárka s Lenkou něco vymyslí. Co to asi bude?

  Knížka se mi líbila na 7/10, ale to je proto, že už jsem starší. Pamatuji si, že když jsem byla mladší, tak jsem to hltala. I když se na knížce píše 8+, tak myslím, že udělá radost i malé 7leté holčičce. Doporučuji si přečíst nejdřív první díl (ten se jmenuje Kámoškami napořád!), ať víte, o co tam jde.

  Komisař Vrťapka a prokletí zubu moudrosti

  Knížku napsal spisovatel Petr Morkes a vydalo nakladatelství Mladá fronta. Četla jsem ji ve druhé třídě a líbila se mi, takže je tak od 7 let.

  Komisař Vrťapka a prokletí zubu moudrosti

  Jednou komisařův bratranec Čenda je na návštěvě u Vrťapky. Přijde na snídani a říká, že ho strašně bolí zub. Vrťapka ho chce vzít k zubaři, ale on nechce, protože se bojí. Vrťapka se rozhodne mu vyprávět příběh jednoho jeho případu.

  Marlon byl slon ze zoologické zahrady. Byl slunečný den a on hrál se svým kamarádem medvědem Brtníkem šachy a sypal si u toho bonbóny z pytlíku do pusy. Najednou slon zakřičel „Aúúú“, až se stůl sesypal a šachy spadly na zem. Brtník se ho zeptal, co se děje, a Marlon řekl, že ho bolí zub. Brtník řekl, že má zub moudrosti, který musí ven.

  To ale neměl říkat, protože Marlon to šel říct hned všem přátelům. Tak se k němu chodila radit nejrůznější zvířata, třeba opice, kterou zajímalo, jak udělat banány v čokoládě, jako odpověď jí Brtník zrýmoval věštbu: „Jistě že vím jak, madam, a pište si, co vám budu líčit, semínka banánu nechte v másle klíčit a potom je na delší dobu přesaďte do kakaových bobů.“

  Radil také tygrovi, kterého trápily noční můry, nebo zebrám, které se ptaly, proč nemají duhové pruhy a jestli je pravda, že po nich chodí lidi. A také spoustě dalších, ale jednoho dne Marlon záhadně zmizel. Vrťapka to musí vyšetřit, to už si ale dočtěte sami.

  Knížku hodnotím 7/10 a jdeme na další.

  Neskutečně trapný život Lottie Brooksové

  Knížka pro děti od 10 let, je poměrně nová, v květnu vyšel i 2. díl. Je psaná formou deníku, což se mi nelíbilo, ale tuhle knihu se 400 stránkami jsem přečetla za tři dny.

  Neskutečně trapný život Lottie Brooksové

  Lottie je obyčejná holka, které je necelých 12 a přestupuje na 2. stupeň, její kamarádka se odstěhovala a navíc jde na novou školu. Má taky trapného bratra, kterému je 7 let. První den ve škole jí začali říkat KitKatko, protože jediné, co řekla, když se měla představit, bylo, že má ráda Kit Kat.

  Jeden víkend taťka sourozencům vymyslel dovolenou na slunečné pláži, která však nebyla vůbec slunečná, ale spíš deštivá, a navíc tam celé dva dny zuřila bouřka. Později jim dokonce maminka oznámila, že budou mít miminko. Rodiče Lottii zabavili mobil a teď nemá jak komunikovat se svojí kamarádkou, která se odstěhovala. Má ale i mnoho dalších problémů, které najdete v této knize. Pokud si ji přečtete, určitě nebudete litovat.

  Napsala ji Katie Kirbyova a je od Fragmentu.

  Holky a kluci: V čem je rozdíl?

  Knížka je pro každého, koho zajímají rozdíly mezi holkou a klukem, ale taky věci o různých náboženstvích atd. Knížka je tenká, má 47 stránek a je s obrázky. V knížce se dozvíte o rozdílech během puberty atd. Taky se dozvíte, jak vypočítat svou výšku v dospělosti, a mnoho dalších. Knížku bych doporučila pro děti od 8 let.

  Holky a kluci v čem je rozdíl?

  Ještě si můžete přečíst úryvek z poslední knížky.

  Učí se holky lépe ve škole?

  Mnoho let to tak nebylo: holky nechodily do školy! Ale byly nejlepší v šití, štupování ponožek a škrábání brambor. To dá rozum, jejich budoucnost byla jasně daná: musely se stát manželkami nebo matkami. Každopádně škola byla velmi drahá a rodiče raději své peníze investovali do vzdělání kluků.

  Za „osvícenými“ reformami, které vedly ke školní docházce pro všechny, stála jediná panovnice na českém trůně – Marie Terezie. Stále se však jednalo jen o základní vzdělání. Holky byly dlouho naprogramované jako „holky“: šití, pletení, vyšívání. Nic, co by mohly předvést u maturity nebo studovat na vysoké škole. Ale od té doby to už dohnaly.

  Dnes mají lepší známky než kluci, propadají dvakrát méně, více jich získává diplomy a studuje vysoké školy. Není se čemu divit, protože také věnují více času studiu: průměrně o hodinu týdně více než kluci!

  To je pro dnešek vše. :-) Doufám, že se vám článek líbil, a zatím ahoj!

  Autorka: (10 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  LolaRose v něm napsala:

  Moje ségra (9 let) četla čarokrásné knihkupectví a já neskutečně trapný život Lottie Brooksové. V seznamu mi chybí knížky od Jacqueline Wilsonové. Ty jsou nejlepší.

  majdula2000 v něm napsala:

  Jojo, občas vám z vydání článku děláme takové překvápko. ;-)

  Anežka9 v něm napsala:

  Jej nevšimla jsme si že to čeká na vydání a že je to vůbec vydané:->
  To byla velkaaaaaaá rychlovka$>@)->-