Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Velký Hurvínkovský kvíz

  vydáno  •  Divadlo · Kvízy

  Kdo by neznal Hurvínka, nezbedného ušatého klučinu s blonďatou čupřinou, vypoulenýma očima, kšandami a dřeváky. Ale jak dobře ho ve skutečnosti znáte? Pojďte si vyplnit kvíz a dost možná zjistíte, že je stále dost věcí, které o Hurvajzovi nevíte.

  Spejbl a Hurvínek, © Věrulín

  Nevím přesně, kdy a jak jsem se poprvé s Hurvínkem setkala. Jisté je, že jsem okamžitě propadla jeho kouzlu a od té doby na něj nedám dopustit. Ke každým Vánocům a narozeninám nesmělo chybět jako dárek CD s některým z Hurvínkových příběhů a brzy jsem těch CDček měla tolik, že jsem je začala sbírat. (Moje skromná sbírka má aktuálně okolo 40 kusů.)

  Byly doby, kdy patřilo poslouchání hurvínkovských audionahrávek k mému každodennímu režimu. Vždy, když jsem přišla ze školy, pustila jsem si CD a poslouchala a poslouchala, dokud jsem všechny dialogy neznala nazpaměť. Ty doby už jsou pryč, ale i dnes se ráda k Hurvínkovi vracím.

  Mezi mé oblíbené nahrávky patří zejména Hurvínkovy Staré pověsti, které seznamují dětské posluchače s dílem Aloise Jiráska, a dále pak Hurvínkovy dobrodružné cesty do minulosti, ve kterých se Hurvínek s Máničkou celkem 7× dostanou do minulosti a postupně se tak ocitají v době Přemyslovců, Lucemburků, husitů, v rudolfínské a josefínské Praze, ve Vídni a nakonec v Ratibořicích. Tyto příběhy vám totiž předají spoustu vědomostí, které dříve či později využijete v hodinách dějepisu.

  Hurvínkovy humorné narážky, slovní hříčky a nezbednosti nepromlouvají jen k dětem, ale stále mají co říci i dospělým, nemluvě o představeních původních Skupových loutek, které byly pro dospělé posluchače a diváky vyloženě určené.

  Spejbl, Hurvínek, Mánička a paní Kateřina nesporně patří mezi nejslavnější loutky u nás a každé české dítě by je mělo znát.

  1. Z čeho jsou vyrobeny loutky Spejbla a Hurvínka?


  2. Hurvínek se s oblibou projíždí na...


  3. Do jaké třídy chodí Hurvínek s Máničkou?


  4. Kde najdeme Divadlo Spejbla a Hurvínka?


  5. Hurvínkova kamarádka a sousedka se jmenuje Mánička. Víte, komu se říká mánička (s malým m)?


  6. Kdy se Hurvínek poprvé objevil na scéně v divadle?


  7. Kde se Hurvínek „narodil“?


  8. Jak se jmenuje Spejbl celým jménem?


  9. Jak se jmenuje paní Kateřina celým jménem?


  10. Jak šli za sebou Hurvínkovi interpreti?


  11. V roce 2011 byl vydán soubor sedmi CD s názvem Hurvínkovy dobrodružné výlety do minulosti, ve kterých se Hurvínek s Máničkou setkají se spoustou historických osobností. Se kterým českým panovníkem se nesetkají?


  12. Jaká rasa psa je Žeryček?


  13. Na jaký hudební nástroj hraje Hurvínek?


  14. Jak Hurvínek nejčastěji oslovuje svého tatínka Spejbla?


  15. Jak Mánička nejčastěji oslovuje paní Kateřinu?


  16. Kolika jazyky promluvili Spejbl s Hurvínkem?


  17. Co se stalo s Hurvínkovou maminkou?


  Nic moc, kamaráde. Hurvínka nejspíš neznáš moc dobře, což je škoda. Třeba tě ale tento článek nalákal ke zhlédnutí některého dílu. Pak přijď zas a udělej si kvíz znovu – určitě dopadneš lépe. ;-)

  Skvěle! Tvůj výsledek vůbec není špatný – ale mohl by být ještě lepší. Určitě je spousta Hurvínkovských audioknih, které jsi ještě neslyšel, což je vlastně hrozně dobrá zpráva. Pořád máš co objevovat. Pak přijď zas a udělej si kvíz znovu – určitě dopadneš lépe. ;-)

  Bravo! Je vidět, že Hurvínka znáš velmi dobře, protože tento kvíz vůbec nebyl jednoduchý a ty jsi ho zvládl na jedničku s hvězdičkou. Jen tak dál! ok

  Vyhodnotit

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 2. listopadu ve 3:20.
  Danielenl v něm napsala:

  Mě se to moc líbilo;-)
  Starý krásný Hurvínek, Spejbl, Žeryček, Mánička, Kateřina jsou nejlepší a hlavně staré černobílé pohádky :-c a ne ty nové hrůzy kde je spider man:-$:-c:-c:-Q

  Příspěvek z 25. října v 7:40, upravený vzápětí.
  Qetuo v něm napsala:

  Možná jsem některé odpovědi v kvízu neznala, ale stále mohu říct, že jsem pyšná na to, že jsem vyrůstala s tím „starým dobrým“ Hurvínkem, a ne s tisícovkou novodobých předělávek. ;-D

  Mimochodem, článek i obrázek jsou super!