Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Věřím, že zázraky se dějí i o Halloweenu!

  vydáno  •  vyrábíme
  Američané si Halloween opravdu oblíbili a není snad nikdo, kdo by ho neslavil a nevyzdobil si svou zahradu a dům strašidelnými světýlky, lampičkami a ozdůbkami. Mně s tímto magickým svátkem seznámila kamarádka, když mi bylo asi sedm a moc mi přirostl k srdci. Proto věřím, že zázraky se nedějí jenom o Vánocích, ale také o Halloweenu!

  Na rozsvícení dýně můžete použít svíčku. Šetrnější (pro dýni) je ale osvětlení s LEDkami, například vánoční řetěz, © Martina Čermáková

  Jdete do obchodu a ve výkladních skříních zahlédnete umělé dýně s obličeji, svíčky a jinou výzdobu? Ano, je to tak, přichází Halloween, svátek, který k nám připutoval z Ameriky. Tam se kadoročně děti převlékají do hrůzostrašných masek a chodí na koledu po barácích (něco jako u nás velikonoce).

  Proč se dávaly okolo domu svítící dýně už teď nikdo přesně neví. Bylo to prý možná proto, že naši předkové věřili, že tento den není hranice mezi světem mrtvých a živých. A právě mrtví, kteří putují naším světem a nevědí kudy, se orientují podle svítících dýní a neodváží se usadit v domě s těmito světýlky a strašit jejich majitele.

  Halloween

  malé nebo velké H?

  Píše se Halloween nebo halloween? Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR k tomu vysvětluje: "halloween s malým počátečním písmenem je sice též správné, ale méně užívané"

  Halloweenu se také jinak říká Den mrtvých, Samana, Samhain nebo třetí žně. U nás zdánlivě moc rozšířený není. Ale Dušičky, neboli Památka zesnulých, jsou pouze jakýmsi jiným Halloweenem. Neznamená to ale, že spousty lidí si u nás 31. října vydlabou dýni a zapálí v ní svíčku.

  Abyste Halloween mohli taky náležitě oslavit a posvítit mrtvým na cestu, nabízím návod, jak vyrobit dýni. Když se dobře porozhlédnete po svém okolí, objevíte nejspíš nějakou dílnu, kam si můžete přijít dýni vydlabat.

  Jak vydlabat dýni?

  Potřeby: Nůž, lžíci, nádobu na odstraněnou dužinu, čajovou svíčku, škrabku na brambory a popřípadě fix

  3/ Silnou dužninu dýně prořezávejte zešikma, aby měl poklop zkosené okraje a nepropadával se dovnitř Postup: Dýni postavíme na podložku tak, aby stopka směřovala směrem vzhůru.

  Obličej, který chceme vydlabat, je nejlépe si předem na dýni vyznačit. Pomůžeme si fixem.

  Nezapomeňte si naznačit víko, otvorem po něm pak vydlabeme vnitřek dýně. Ve víku je nutné udělat díru, aby svíčka mohla hořet.

  Lžící vydlabeme dužinu z dýně i z víka. Čím méně měkké hmoty zůstane uvnitř dýně, tím méně se bude kazit a vydrží nám déle.

  9/ Nejlépe se dílky vyřezávají krátkým nožíkem na zeleninu, lehce viklavým pohybem Nožem opatrně vyřízneme oči, nos, pusu. Místo nože pro pravidelný tvar očí použijeme třeba formičky na cukroví - mají různé tvary a jsou dostatečně ostré.

  Po výrobě základních "děr" podle vlastní fantazie dotvoříme pomocí škrabky hlavu (vyškrabeme vlasy, uši,...), podle fantazie.

  Do hotové dýně vložíme svíčku - nejlépe v kalíšku. Zkontrolujeme, zda dobře stojí a v případě potřeby lžící vyrovnáme plochu pod svíčkou.

  Přiklopíme víko a máme hotovo. Teď už jen stačí vynést dýni na zahradu a naladit tajemnou atmosféru.

  Podrobný návod s fotografiemi najdete také na webu Hobby.cz v článku Dětem vydlabejte dýni, „odpad“ zužitkujte v kuchyni

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (63)

  Terísek07 v něm napsala:

  musí bít stím práce ale já sem to dellala

  baví mne alík a líbí se mi článki na alíkovi 7

  Májinta v něm napsala:

  :-)

  skuste se mrknout na tohle http://www.youtube.com/watch?v=4KfN2-GvF20

  Příspěvek z 1. listopadu 2009 v 19:04.
  luci999 v něm napsal:

  Reakce na Saba0089:

  ale u nás se slaví taky ale všichni ho neslaví