Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vesmír – nejzáhadnější věc, kterou lidstvo zná

  vydáno  •  vesmír

  Vesmír je něco více než jen planety a hvězdy. Něco o něm se dozvíte tady.

  vývoj vesmíru, © 1000

  Vesmír není jen tak obyčejný. V minulosti si lidé mysleli, že Země je středem Vesmíru, a že je Země placatá. Kdo měl jiný názor, přišel o život. Důkaz, že Země je kulatá, je, že když k nám jede loď, tak nevidíme, jak se loď postupně zvětšuje a přibližuje, až dojede k nám, ale vidíme loď, která postupně stoupá nahoru.
  Důkaz, že Země není středem vesmíru, je střídání ročních období.

  JAKTOŽE NÁM NEULETÍ MĚSÍC?
  Může za to důlek v časoprostorové ose. Každé těleso ve vesmíru udělá důlek do časoprostorové osy. Je to jako položit tenisový míček do slizu. Udělá do něj důlek. Když na sliz položíme těžší těleso, tak udělá větší důlek.

  Měsíc nám právě kvůli tomuto důlku v časoprostorové ose neuletí. Je to jako dát do hluboké mísy malou skleněnou kuličku a točit s mísou. Míček bude obíhat po krajích mísy. Když přilepíme do středu mísy třeba jablko (Země), míček (Měsíc) bude kolem jablka obíhat po krajích mísy (důlku v časoprostoru).

  důlek v časoprostorové ose, © 1000

  CESTOVÁNÍ ČASEM
  K cestování časem se dá využít černá díra, a to jen kdyby nás neroztrhala. Tato část je pro lidstvo nemožná, ale je pravdivá.

  Černá díra vede rovnou linií skrz vesmír. Vesmír si můžeme představit jako ohnutý (nikoli přeložený) papír. Černá díra prochází skrz.
  Černá díra se dá použít i na cestu na druhý konec vesmíru. Nás ale zajímá cesta časem. Když vstoupíme do Černé díry, černá díra nás svou velkou gravitací začne přitahovat obrovskou rychlostí. Touto rychlostí se dostáváme do budoucnosti a zároveň nás černá díra roztahuje jako špagetu, až nás úplně roztrhá.

  RYCHLOST SVĚTLA
  Světlo je nejrychlejší v celém vesmíru. Ani rána z pistole nevystřelí náboj rychlostí světla.
  Rychlost světla je ve vakuu cca 299 792 458 metrů za sekundu, přesněji 1 079 252 848,8 km v hodině. Světlo zemi obletí cca 7 krát za sekundu. Možná si myslíte, že rychlost světla moc do vesmíru nepatří. Není to úplně pravda. Tak třeba. Kdybych se rozdvojil a vzal sebe číslo dva k raketoplánu. Já bych letěl rychlostí světla za Pluta a zpátky a sebe dva bych nechal dole. Až bych se vrátil, viděl bych sebe dva jako starého dědu.

  ČERNÁ DÍRA
  Černá díra je vlastně supernova (hvězda s obrovskou energií), která se zhroutila sama do sebe. Je to divná představa, že nějaké těleso, které je čtyřikrát větší a silnější, než naše Slunce, se stlačí do velikosti kuličky hrášku. Je to jako kdyby kulička hrášku vážila 1 000 000 000 tun. To udělá velkou díru v časoprostoru. Dokonce až tak velkou, že celým vesmírem projede jako jehla látkou.

  vesmír a černá díra, © 1000

  ZAČÁTEK VESMÍRU
  Vesmír začal Velkým třeskem, který se odehrál asi před 4 - 8 miliardy let. Obrovské množství energie (větší než v černé díře) se stlačilo do velikosti špendlíkové hlavičky. Celý vesmír byl tak malinký. Stále se ještě rozpíná, proto nemůžeme odhadnout jeho velikost.

  KONEC VESMÍRU
  Může nám vyhasnout Slunce, rozdrtit nás tryskající bílá díra, a nebo nás vcucne černá díra. Teorií je mnoho. My se podíváme jen na pár z nich. Třeba „planeta X“. Když sem poletí planeta X, vyklopí nás z osy kolem Slunce. Má hodně velkou gravitaci, takže kdybychom přežili odklonění z osy, nastala by bouře meteorů. A kdybychom i meteory zničily, tak by nás zničilo rentgenové záření. Nás ale nezajímá jen osud Země, ale celého vesmíru.

  Vesmír se zničí sám. Když mají planety gravitaci, jak to, že neodkloní rozpínání vesmíru zpět. Planety nemají dostatečnou gravitaci, ale je tu skutečná hrozba. Vesmír se může sám roztrhat. Když si vezmeme gumičku a začneme ji natahovat, jednou praskne. Stejně jako vesmír. Bude se tak dlouho rozpínat, až se roztrhne. Toho se ale nemusíme obávat teď. Nastane to až za hodně, hodně dlouho.

  Doufám, že se vám článek líbil. Pokud tomu věříte, napište do komentářů.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (24)

  Příspěvek z 28. srpna 2022 v 19:32.
  Tenoious v něm napsal:

  Kdo říká že gravitace nefunguje na astronauty?

  Příspěvek z 15. června 2022 v 10:59.
  Tobias7 v něm napsal:

  Kdyby gravitace fungovala na Měsíc, který je ve vesmíru, tak by snad fungovala i na astronauty. Navíc Měsíc má vlastní gravitační pole.

  Příspěvek z 15. června 2022 v 7:22.
  Tenoious v něm napsal:

  Omlouvám se, že se k tomuto článku vracím, ale rád bych možné budoucí čtenáře upozornil na několik chyb.

  „Důkaz, že Země je kulatá, je, že když k nám jede loď, tak nevidíme, jak se loď postupně zvětšuje a přibližuje, až dojede k nám, ale vidíme loď, která postupně stoupá nahoru."
  Mě vždycky v životě přišlo že se „zvětšuje“. Na tohle by musela mít loď pořád stejný ekliptický náklon a Země by musela být mnohem menší.

  „Důkaz, že Země není středem vesmíru, je střídání ročních období.“
  To je důkaz naklonění zemské osy.

  „JAKTOŽE NÁM NEULETÍ MĚSÍC? Může za to důlek v časoprostorové ose.“
  Gravitace.

  Povídání o cestování časem a „černé“ díře je v podstatě popis Červí díry s troškou té černé.

  „rozdrtit nás tryskající bílá díra“
  Existence bílých děr není potvrzena a ani je nikde ve článku nepopisuješ.

  Zajímavé téma, ale myslím si, že sis mohl ověřit o čem píšeš.