Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vesmír, ten zamotá hlavu...

  vydáno  •  Vesmír

  Vesmír... je to pěkné slovo, ale co si pod ním představujeme? Co o něm víme?
  Je opravdu nekonečný?

  Galaxy, © Adee

  Vesmír je... Je to vlastně něco, o čem nevíme, co to je. Je to svět, ve kterém žijeme. Ale jak je velký? Jak vznikl? Říká se, že je nekonečný, což je v podstatě pravda, pořád se rozrůstá. Ale kam? To nikdo neví. A když o tom budete déle přemýšlet, zblázníte se. Já si třeba myslím, že je tam další dimenze. Někdo věří v Boha a myslí si, že ho stvořil on, což by asi mohla být pravda, kdyby existoval. Ale kdo stvořil Boha? Tenhle svět nikdo nevysvětlí. Nikdy nedostaneme vysvětlení. Vznikl čím? Říká se, že velkým třeskem. A o tom se taky pochybuje. Takže zase něco, co nevysvětlíme. A tak se nebudeme bavit o tomhle, o něčem, co prostě nevysvětlíme.

  Pojďme se bavit o něčem, co ve vesmíru je. Hvězdy, planety, ... To sice taky nevysvětlíme, proč a jak, ale pojďme se zajímat zkrátka ne o to, jak a proč, ale o to, co víme, co je a kde se to nachází. Jdeme na to!

  Takové základní informace:
  Gravitační zákon – Všechna tělesa jsou vzájemně přitahována gravitační silou. Ta je tím větší, čím hmotnější a blíže u sebe tělesa jsou.
  Zákon zachování energie – Energii nelze vyrobit ani zničit, ale pouze přeměnit na jiný druh energie.
  Slunce – Je to hvězda naší soustavy, která je nejblíže naší zemi. Otáčíme se kolem ní.
  Měsíc – Je náš měsíc, bez kterého bychom zřejmě nebyli. Způsobuje příliv a odliv.
  Galaxie – To je shluk hvězd.
  Sluneční soustava – Naše soustava (Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun), my žijeme na Zemi.

  Lidé, kteří se zabývali vesmírem:
  Edwin Hubble (1889 – 1953): Objevil, že naše Galaxie není jedinou galaxií v kosmu. Potvrdil, že se od sebe galaxie vzdalují, z čehož vyplývá, že se vesmír stále rozpíná.
  Mikuláš Koperník (1473 – 1543): Dávno, před staletími, lidé věřili, že Slunce a planety obíhají kolem Země. On hlásal, že je to naopak, a za několik stovek let to bylo potvrzeno.
  Wernher Von Braun (1912 – 1977): Tento vědec vyvinul rakety používané za 2. světové války. Později se podílel na konstrukcích různých jiných raket.
  Johannes Kepler (1571 – 1630): V době, když žil, se myslelo, že planety obíhají v dokonalých kružnicích. On odhalil, že jsou oběžné dráhy planet eliptické. Též zjistil, že čím blíže jsou planety ke Slunci, tím rychleji kolem něj obíhají. Třeba na Merkuru trvá rok pouze 88 dní, ale u Neptunu, který je dál od Slunce, rok trvá 165 let. To ale neplatí u rotace, tam je to spíše naopak, třeba vlivem pomalé rotace Merkuru tam trvá sluneční den 176 dní.
  Jurij Gagarin: První člověk ve vesmíru. Do vesmíru prý nechtěl, ale poslali ho tam komunisté a měl to nařízené, tudíž nemohl odmítnout.
  Neil Armstrong: První člověk na Měsíci.
  Edmond Halley: Objevil, že se komety vrací nad obzor, protože též mají svoje oběžné dráhy. Pojmenovala se po něm kometa. Dělala jsem referát, tak tady je:

  Referát, © Adee

  Doufám, že se vám článek líbil, a děkuji své encyklopedii, že mi někdy pomohla.:-D

  Napište mi:
  Jestli byste chtěli další článek o vesmíru.
  Jestli se vám článek líbil.
  Jestli máte rádi astronomii.
  A jestli jste viděli nějaký krásný děj na obloze.
  Pa!

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 4. ledna ve 14:52, upravený po 4 minutách.
  Adee v něm napsala:

  Jo a zapomněla jsem říci, že ten referát je asi z 4. třídy takže tak:-D (je to zajímavé, vesmír mám ráda, ale to byl můj jediný referát na něj:-D, ikdyž možná ne, ale tenhle jsem jako jediný vyhrabala z archivu)

  Příspěvek z 14. prosince 2020 v 16:16.
  LuciNka214 v něm napsala:

  okokok

  Příspěvek z 8. dubna 2020 v 16:15.
  Ema1609 v něm napsala:

  Moc hezké Adee