Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vesnice není žádná nuda

  vydáno  •  Volný čas venku
  Vesnice a nuda, dvě nejvíce spojovaná slova a také nejvíce mylná představa.

  Také Česko má své tradiční Velikonoce, které se dodnes drží zejména na venkově. Například v selském muzeu Michalův statek si staročeské velikonoce připomněl folklorní soubor Škubánek. Při obchůzce děti vynesly smrtku ze vsi, pak se vrátily s novým "lítem" pro hospodáře. , © ČTK

  Žiji na vesnici a vadí mi, že si ostatní pod pojmem vesnice představují nudu. Chci ty, kteří si to také myslí, vyvrátit z omylu. Na vesnici není nuda. Je to jediné místo, kde máte dost volnosti, můžete chodit, kde chcete, kam chcete, a nikdo vám nenadává, že mu šlapete po trávníku. Je tu lepší vzduch a krásná příroda. Proto také své kamarádky z města vodím po velkém okolí mé vesnice, aby si to tu užily. 

  V létě se koupeme na splavu a zbytek roku trávíme vycházkami po okolí. Letošní prázdniny chci udělat ještě o něco lepší. Chci vzít holky na celodenní výlety po celém okolí. Třeba Moravské Švýcarsko. Mnozí z vás si řeknou: "Ale to je blbost, nic takového není." Ale Moravské Švýcarsko existuje, vlastně existovalo. Pokud někdo z vás ví, kde je Vírská přehrada, tak tam, kde je zaplavená vesnice Chudobín, tomu se říkalo Moravské Švýcarsko.

  Kdo máte takové předsudky o vesnici, že tam žijí jen "burani", není to pravda. Jsem vesničanka a zvládám všechno, počítače mi nedělají problém. Ale na rozdíl od vás mám volnost, vzácné slovo pro lidi z města. Na vesnici, že je nuda? A kdo vám to říkal? Ve vesnici je pořád co dělat. Nejde jen o starání se o zvířata, což není můj případ, sice zvířata máme, ale já se o ně nestarám. Jde tu o přírodu a možnost dělat si co chcete. Aktivit tu najdete hodně. Od lezení po stromech, přes hledání hub, až po šplhání po skálách. A že se vám může něco stát? A ve městě vám nic nehrozí? To vás spíš zajede auto, než že spadnete ze stromu.

  Nechci, abyste si mysleli, že mám předsudky o měšťanech, ale z vlastních zkušeností vím, že když jsem spolužáky pozvala k nám, vždy odmítli se slovy: "Na vesnici je hrozná nuda, žádný shop, žádné kino, co se tam tak dá dělat?"  Pro mě je nudné město. Každý má něco a něco mu chybí, já jsem spokojená. Ve městě bych bydlet nedokázala, ale chybí mi tu koně. Na koních jezdím ve vesnici o osm kilometrů dál.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 28. května 2014 ve 21:22.
  steifronfd v něm napsal:

  město-vesnice

  město mám ve 100tisícovém městě a bydlím v 2000 vesnici všechno má své plusy a mínusy

  Příspěvek z 24. května 2014 v 6:41.
  Červík07 v něm napsala:

  Naprosto chápu,ale…


  Bydlím sice v Praze, spokojeá jsem, to jo, kamarády tu mám, po škole chodíme sportovat na hřiště, do Stromovky, koupat se na koupaliště, zaběhat si… svoje město mám ráda a nedovedu si představit že bych bydlela někde jinde. Předsudky o lidech z vesnice tu nikdo nemá, závisláci na technice nejsme, máme dobrou partu, jezdíme na výlety, pod stan… Sice nebydlím v úplném centru Prahy, ale chápu, že každý se lépe cítí někde jinde. Vždycky se těšim na prázdiy, protože jezdíme na tábor do jižních čech, kde bydlíme v ubytovně, chodíme hodně na procházky, koupeme se v rybníce, hrajeme hry… Super trávení prázdnin. Třeba dovolená u moře mě vůbec nebere, na slunci se hned spálím, dlouhá cesta, vedro a sucho… ton ení pro mě 5

  Příspěvek z 21. května 2014 v 10:44.
  ZoLu v něm napsala:

  Súhlasím

  Ja bývam na dedine. Je to jedna z najväčších dedín na Slovensku, aj keď ľudia tu myslia ako v nejakej mini dedinke. Prisťahovali sme sa sem, čiže nie som odtiaľto.
  Čo sa týka tohto článku, je to pravda. Do lesa by som chodila aj ja, lenže my to máme ďaleko.