Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Víceleté gymnázium: Výhra nebo mládí zkažené učením?

  vydáno  •  Škola a poznání · Škola
  Víceleté gymnázium, někdy uváděné jen jako gympl, může být výhrou pro učenlivé děti, ale také zkaženým mládím pro děti méně učenlivé. Na gymplu můžete poznat nové kamarády nebo vrstevníky, co mají jiné zájmy než vy. Proto si vstup na gympl rozhodně dobře promyslete a poraďte se s rodiči.

  Gympl je škola, na které jsou na studenty kladeny vyšší nároky než na základní škole. Proto je důležité dobře si rozmyslet, pokud o studování opravdu stojíte. Důležité je taky vědět, zda chcete jít po maturitě na vysokou školu nebo máte jiné ambice.

  Na přijímačky na gymnázium se člověk samozřejmě musí dopředu připravovat. Já s přípravami začala již v říjnu, i když samotné zkoušky měly proběhnout až v dubnu.

  Od známých nám byla věnována velká krabice s materiály posbíranými ze zkoušek a přípravných zkoušek. Na každý svazek testů. Obecné studijní předpoklady, 60 úloh na 60 minut, matematika 30 úloh na 60 minut a Český jazyk, 40 úloh na 45 minut. je stanoven čas. Proto každému svazku věnujte daný čas. Většinou k němu bývají přiloženy výsledky .Poproste rodiče či jiné příbuzné, aby vám výsledky zkontrolovali a společně svazek projděte a hledejte chyby.

  Skvěle vám můžou pomoci i víkendové dopolední kurzy. Zkuste si zjistit, zda nějaká škola ve vašem okolí nepořádá přípravné kurzy, které mají stejný průběh jako samotné přijímací zkoušky. Pomůže vám zvyknout si na režim a průběh zkoušek. Termíny kurzů jsou většinou tři, podzimní, zimní a jarní, takže se jistě vyplatí si aspoň na jedny z nich zajít.

  Co se týče průběhu samotného přijímacího řízení, tak ty, co byli na kurzu, nemůže nic zaskočit. Na dveřích či nástěnce ve vestibulu školy budete zařazeni do tříd podle abecedy. Tam vám bude přiděleno místo, podle vašeho kódu, pod kterým se pak budete podepisovat na všechno, na co se podepsat máte.

  Zhruba čtrnáct dní po přijímačkách vám bude zaslán dopis o přijetí či nepřijetí na školu. Pokud jste blízko za posledním přijatým, můžete se ještě odvolat. Pokud by někdo z přijatých odstoupil, máte ještě šanci se do třídy dostat.

  Když nastane situace, že se do třídy nedostanete a s odvoláním neuspějete, nezoufejte. Pokud jste se při přípravách snažili, tak můžete mít radost například ze zlepšeného prospěchu na základní škole. Můžete buď zůstat na základce nebo přejít na lepší ZŠ.

  Další možnost je soukromé gymnázium. Mně samotné přijímačky na státní gymnázium nevyšly, ale nyní studuji školu soukromou a je mi zde dobře. Pokud jdete na gymnázium, ať už státní či soukromé, počítejte s tím, že z vás, žáků, budou studenti a z učitelů profesoři. Taky vám budou vykat, má to vyjadřovat rovnost mezi žákem a učitelem, což je podle mně velice dobré.

  Při přijímačkách přeji všem pevné nervy a hodně štěstí!

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (15)

  Příspěvek z 1. prosince 2020 ve 14:54, upravený vzápětí.
  kajca v něm napsala:

  Asi píšu o dost později ale podle mě je Gympl pro lidi kteří se buď nevědí rozhodnout nebo je hodně baví učení. 🤷🏻

  Příspěvek z 13. ledna 2014 v 16:07.
  Červík07 v něm napsala:

  Reakce na P-a-w-l-i-n-k-a:


  Trefa do černého.4

  Příspěvek z 17. prosince 2013 v 15:12.
  IQfish03 v něm napsala:

  Reakce

  Mě se víceletka nezdá špatný nápad.