Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  VIDEO: Betlémské světlo doputovalo do katedrály sv. Víta

  vydáno  •  Vánoce · Skauti
  Betlémské světlo doputovalo do katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Od skautů ho převzali kardinál Miloslav Vlk a manželka prezidenta Livia Klausová. Po rozžehnutí svící ho přenesli k jesličkám, kam mohou lidé přicházet se svou vlastní svítilnou, aby plamínek zářil i u nich doma.

  © Radek Miča, MAFA

  Světlo pocházející z Jeskyně Narození Páně v Betlémě symbolizuje pro křesťany naději, pokoj a mír. Do České republiky ho přivezli brněnští skauti v sobotu 13. prosince. Tradice betlémského světla v Česku trvá devatenáct let.

  Český katolický primas připomněl, že betlémské světlo je živým symbolem Vánoc. "Symbolizuje Ježíše Krista. Přišel na svět, narodil se. Světlo zapálené v Betlémě je úžasným symbolem, že od tohoto místa narození se světlo rozšiřuje do celého světa," řekl Vlk a dodal, že světlo znamená život.

  A důležitými hodnotami pro život jsou podle něj naděje, jistota a radost. "Bez naděje se žít nedá, to my všichni dobře víme," poznamenal. Popřál také, aby se světlo stalo impulzem, inspirací pro život nejen o Vánocích, ale i v novém roce.

  Pro Livii Klausovou znamená tato tradice nejen světlo vnější, ale i světlo vnitřní. "To, co symbolizuje betlémské světlo - naději, bezpečí a také radost a hlavně solidaritu," řekla. Díky skautům se podle ní podaří toto hezké poselství předat nejen těm, kteří jsou v Chrámu sv. Víta, ale i lidem, kteří by byli jinak o Vánocích sami.

  Lidé mohou přicházet pro betlémské světlo dnes do 16:00 a následující dny až do středy 24. prosince vždy od devíti dopoledne do šestnácté hodiny kromě neděle 21. prosince, kdy bude světlo k dispozici od 12:00 do 16:00.

  Před týdnem poprvé zazářilo v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově, odtud putovalo do všech koutů republiky. K jeho šíření přispívají i České dráhy, v sobotu světlo rozveze šestnáct rychlíků a spěšných vlaků do řady měst po celé zemi.

  Myšlenka betlémského světla vznikla v roce 1986 v rozhlasovém studiu hornorakouského ORF v Linci. Původně se tato akce pořádala ve prospěch nadace Světlo ve tmě, která pomáhá zrakově postiženým dětem.

  Převzato ze serveru iDNES

  Více informací najdete na stránkách http://www.betlemskesvetlo.cz/

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (15)

  Příspěvek z 28. prosince 2008 ve 3:45.
  whitelion v něm napsal:

  Reakce na slavin:

  no... to máte asi starší než novej kodek ;-)25

  Příspěvek z 28. prosince 2008 ve 3:41.
  whitelion v něm napsal:

  Reakce na Super---Girlska:

  8-O a k tomu jsi došla jak??? 8-O
  to bylo v letadle zavřený v krabici která větrala.... v tej lucerně... jo tam to bylo zavřený... ale jen tak aby to nesfouk vítr... každopádně oheň musí dýchat........ale to je jedno... :) přeju šťastnej novej ro(c)k

  Příspěvek z 20. prosince 2008 v 17:00.
  GARFILD9 v něm napsala:

  přání

  Všem vám přeji:
  Merry christmas and a Happy New year.21