Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Video: Jak se loví gorily? Nejlépe v Sandálech

  vydáno  •  hudba
  V pátek 13.2.2015 vychází legendární album Jak se loví gorila Petra Skoumala s bonusem v podobě animovaného klipu Sandál, který můžete vidět i na Alík.cz.

  Petr Skoumal během předávání Platinové desky za album Když jde malý bobr spát z roku 2008, © Martin Kubica

  Alíkova soutěž

  Do 28.2.2015 hrajeme v Alíkově soutěži o legendární album Jak se loví gorily Petra Skoumala.

  CD Jak se loví gorila

  Když v roce 1993 napsal Pavel Šrut Český slabikář pro 1. třídy ZŠ nejspíš očekával, že jeho prvními čtenáři budou prvňáčci a jejich učitelky. Místo toho si však slabikář přečetl jako první skladatel Petr Skoumal a začali se dít věci.

  Kniha Skoumala zaujala natolik, že Šrutovi básničky zhudebnil a na jejich základě vzniklo dnes již legendární album Jak se loví gorila (s podtituelm Písničky ze slabikáře Pavla Šruta), které svou peotikou, vtipem a lehkostí už přes dvacet let baví nejen děti školou povinné.

  Fotogalerie

  Nyní, jedenadvacet let po prvním vydání a necelý půlrok po Skoumalově smrti, vychází album v reedici s bonusem v podobě klipu k písni Sandály. Stejně jako Český slabikář i album Jak se loví gorila je opatřeno milými ilustracemi Zdeny Krejčové. Ty doprovázejí šestadvacítku písní, z nichž mnohé již zlidověly.

  Vizuální styl alba pak skvěle doplňuje zmíněný animovaný klip k bonusové písni Emanuela Frynty Sandály, který si můžete prohlédnout:

  Album, na němž kromě Skoumala zpívají také Zuzana Hanzlová, Hana Horká, Luděk Čtvrtlík, Lubor Šonka, Adéla Bubníková, Ilona Svobodová a C&K Vocal, bezesporu patří mezi to nej z tuzemské písničkové tvorby pro děti společně s dalšími nezapomenutelnými Skoumalovými počiny jako Kdyby prase mělo křídla (1991), Když jde malý bobr spát (2003) či Kampak běžíš, ježku (2008).

  Jak ale podotýkají Šrut se Skoumalem v úvodu, jak se loví gorila vám tak úplně neporadí: „To se z našich písniček a básniček nedozvíte. To spíš, jak se loví písmenka a noty, aby z nich byl malý příběh nebo veselo. Nebo obojí... Jsou prostě tu a jsou tu pro vás. Pro vás ve škole, po škole i pro ty, co už jsou dávno za školou.“

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!