Alíkoviny

VIDEO: S Písní moře vplujete do neznámého světa keltských mýtů

vydáno  v 11:57
V krajině starých Keltů se jinak kreslí i zpívá než v animovaném Hollywoodu. Proto Píseň moře tak okouzluje – a proto Oscara přenechala Americe.
z animovaného filmu Píseň moře

Autor fotky: Aerofilms

Fotogalerie

Na osamělé výspě nad mořem žije ovdovělý strážce majáku se synem, dcerkou a psem. Zasmušile, neměnně. Bratr nevraží na sestřičku, již otec hýčká coby památku na ženu, a němá dívka se cítí osamělá.

Občas dorazí z města babička, aby děti pohlídala, než tatínek na pevnině zapije svůj žal. Než se život celé rodiny změní zjištěním, že holčička je poslední z tuleních víl. Jen ona může zpěvem zachránit bytosti zakleté čarodějnicí v kámen.

Začíná dobrodružství, ve kterém sourozenci bojují s časem i se vzájemnými křivdami – a divák s vlastní nevěřícností.

InsertSingleVideo

Svět krajkových hlubin

Animovaný film, za který irský režisér Tomm Moore dostal svou již druhou nominaci na Oscara, se až zázračně liší od běžných hollywoodských omalovánek s jásavými barvami a vesele rozpláclými figurkami, aniž by se zříkal vděčných akčních prvků. Má takřka baladický ráz, dýchá z něho tajemný opar pradávných keltských bájí, což platí i pro účinnou hudbu – titulní píseň v české verzi přezpívala stylově Markéta Irglová.

Okouzlující něha příběhu vůbec nevylučuje smích, právě naopak. Jeho nositeli jsou hlavně děti, jejich přesně vystižené šarvátky i pozvolná výměna rolí – zprvu chlapec otrávený věčným dohledem nad mladší sestřičkou ji vláčí za sebou na vodítku, postupně však přijme ochranitelskou roli s gesty téměř chlapskými.

Vlastně se hraje variace Sněhové královny, v níž Gerda putovala bílou ledovou pustinou za záchranou svého bratra Káje, pouze v opačném gardu a v jiných kulisách. V jeskyních, odkud vede malého poutníka dlouhý vlas sklerotického skřítka, v lesích, které prosvětlují barvy podzimu zplozené fantazií skutečného malíře.

Ve finále režisér znovu sáhne do zásobníku představivosti, počínaje tryskem psích přízraků a konče výjevy jako ze starých pohanských obřadů. Navíc se zápletka vyhýbá přímočarému vidění dobra a zla, i čarodějnice svou kletbu uvalila z těch nejčistších mateřských pohnutek.

A k zážitku se přidá vědomí, kolik krásných místních bájí lze napříč světem stále ještě objevovat.

Kompletní recenzi filmu včetně hodnocení najdete na iDNES.cz: RECENZE: Když zazní Píseň moře, pohádka vzlétne nad omalovánky


Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (1)

Příspěvek z 16. března 2015 v 18:30.
Kozesinka v něm napsala:

Krása

Myslím, že by si to Oskara určitě zasloužilo.