Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  VIDEO: S Písní moře vplujete do neznámého světa keltských mýtů

  vydáno  •  Filmy · Pohádky · Mediální partner
  V krajině starých Keltů se jinak kreslí i zpívá než v animovaném Hollywoodu. Proto Píseň moře tak okouzluje – a proto Oscara přenechala Americe.

  z animovaného filmu Píseň moře, © Aerofilms

  Fotogalerie

  Na osamělé výspě nad mořem žije ovdovělý strážce majáku se synem, dcerkou a psem. Zasmušile, neměnně. Bratr nevraží na sestřičku, již otec hýčká coby památku na ženu, a němá dívka se cítí osamělá.

  Občas dorazí z města babička, aby děti pohlídala, než tatínek na pevnině zapije svůj žal. Než se život celé rodiny změní zjištěním, že holčička je poslední z tuleních víl. Jen ona může zpěvem zachránit bytosti zakleté čarodějnicí v kámen.

  Začíná dobrodružství, ve kterém sourozenci bojují s časem i se vzájemnými křivdami – a divák s vlastní nevěřícností.

  Svět krajkových hlubin

  Animovaný film, za který irský režisér Tomm Moore dostal svou již druhou nominaci na Oscara, se až zázračně liší od běžných hollywoodských omalovánek s jásavými barvami a vesele rozpláclými figurkami, aniž by se zříkal vděčných akčních prvků. Má takřka baladický ráz, dýchá z něho tajemný opar pradávných keltských bájí, což platí i pro účinnou hudbu – titulní píseň v české verzi přezpívala stylově Markéta Irglová.

  Okouzlující něha příběhu vůbec nevylučuje smích, právě naopak. Jeho nositeli jsou hlavně děti, jejich přesně vystižené šarvátky i pozvolná výměna rolí – zprvu chlapec otrávený věčným dohledem nad mladší sestřičkou ji vláčí za sebou na vodítku, postupně však přijme ochranitelskou roli s gesty téměř chlapskými.

  Vlastně se hraje variace Sněhové královny, v níž Gerda putovala bílou ledovou pustinou za záchranou svého bratra Káje, pouze v opačném gardu a v jiných kulisách. V jeskyních, odkud vede malého poutníka dlouhý vlas sklerotického skřítka, v lesích, které prosvětlují barvy podzimu zplozené fantazií skutečného malíře.

  Ve finále režisér znovu sáhne do zásobníku představivosti, počínaje tryskem psích přízraků a konče výjevy jako ze starých pohanských obřadů. Navíc se zápletka vyhýbá přímočarému vidění dobra a zla, i čarodějnice svou kletbu uvalila z těch nejčistších mateřských pohnutek.

  A k zážitku se přidá vědomí, kolik krásných místních bájí lze napříč světem stále ještě objevovat.

  Kompletní recenzi filmu včetně hodnocení najdete na iDNES.cz: RECENZE: Když zazní Píseň moře, pohádka vzlétne nad omalovánky


  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 14. října ve 22:50.
  Danielenl v něm napsala:

  Je to krásné toho Oscara si to zasloužilo!

  Příspěvek z 26. září 2018 v 15:59.
  číča800 v něm napsala:

  jako menší jsem si to pouštěla a nelíbilo se mi to bylo to smutný
  joa nevím jestli ta máma umře ona se vrátí do moře!

  Příspěvek z 16. března 2015 v 18:30.
  Kozesinka v něm napsala:

  Krása

  Myslím, že by si to Oskara určitě zasloužilo.