Alíkovina

VIDEONÁVOD: Vyrábíme vánoční dárky, talisman pro štěstí

vydáno  •  Volný čas doma · Vánoce · Vyrábíme · Tvoření
Vánoce se blíží a Alík přináší tipy na originální vánoční dárky vlastní výroby. Dnešní nápad se jmenuje talisman, což je věc pro štěstí. Vyrobíme talisman, který vždy můžete nosit s sebou, můžete jej věnovat kamarádům a kamarádkám nebo mamince, babičkám a tetám k Vánocům.

Výroba talismanu, © iDnes

Varování!

Pozor, při práci s kaučukovou hmotou používáš horkou vodu a hrozí proto nebezpečí opaření. Raději požádej o pomoc dospělého. Stačí, aby ti hrneček s horkou vodou bezpečně přenesl na pracovní místo. Nikdy do vody nesahej rukama, použij například příbor.

Talisman, to je věc pro štěstí.

A štěstí k Vánocům patří. Jednoduchým dárkem uděláš radost všem, která máš ráda. Podobným postupem lze vyrobit nejen talismany, ale i náušnice, přívěsky, šablony a další výrobky.

Co budeš potřebovat?

 • kaučukovou modelovací hmotu, např. Oyumaru
 • horkou vodu (cca 80°C)
 • vykrajovátka
 • váleček

Oyumaru

Je japonská hmota s obsahem přírodního kaučuku. Dá se používat opakovaně. V horké vodě změkne, po vychladnutí ztvrdne. Vyrábí se v průhledných neonových odstínech. 2 kusy stojí asi 45 Kč a koupit je můžete například zde.

Oyumaru, plastická hmota s obsahem přírodního kaučuku

Oyumaru, plastická hmota s obsahem přírodního kaučuku

Jak na to?

 • Do nádoby opatrně nalij horkou vodu, měla by mít asi 80°C.
 • Do ní polož tyčinku kaučukové modelovací hmoty Oyumaru. Za 1-2 min změkne. Vidličkou vyndej na utěrku a osuš.
 • Válečkem rozválíme placku a vykrojíme tvar vykrajovatkem.
 • Vlož talisman a přitlač.
 • Další kousek hmoty vyvalíme stejným způsobem, přikryjeme, válečkem rozvalíme a vykrojíme.
 • Pracuj rychle, hmota rychle chladne a tím se trácí plasticitu.
  To je vynikající vlastnost zejména pro výrobu různých forem a rychlý postup prací. Tip: Když hmota chladne dříve, než by sis přála, stačí ji opět zahřát horkou vodou nebo fénem a můžeš pracovat dál.

Teď už jen zabalit a originální dárek je hotový.

Autorkou originálních nápadů na tvoření je Larisa Polyaková, kreativní ředitelka ve společnosti distribující výtvarné potřeby. Sama aktivně vyhledává novinky v oblasti výtvarného umění a vymýšlí nové postupy k jejich využití. "Oyumaru jsem si okamžitě zamilovala. Schopnost rychle měkknout a rychle tvrdnout je ideální pro přípravu různých šperků s dětmi. Je měkká a tvrdá zároveň, pracuje se s ní snadno a rychle. Já sama ji používám zejména na výrobu forem pro práci s modelovací hmotou Fimo."

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (8)

Příspěvek z 12. prosince 2013 ve 14:48.
kapibary v něm napsala:

ydvysdfvds

Ale já doma tu hmotu nemám. Nemůžete udělat něco co má normálně skoro každý doma?

Příspěvek z 8. prosince 2013 ve 22:50.
Alík v něm napsal:

Kde lze koupit kaučukovou hmotu?

Kde můžete kaučukovou hmotu koupit najdete uvnitř článku, v boxíku s popisem hmoty. Dva kusy hmoty stojí asi 45 Kč, vyrobit z nich lze minimálně dvě desítky talismanů a přívěsků. Objednat lze jednoduše přes internet. Ať samotvrdnoucí keramická hmota, různá lepidla, barevné papíry, to všechno jsou pomůcky, které doma běžně nemíváme. Proto jsme vybrali novinky, které jsou zajímavé a z nich jsme připravili zajímavé nápady. Ke kaučukové hmotě například výrobu zimních šperků. Těšte se na vánoční přání nebo obaly na svíčky. Alík

Příspěvek z 8. prosince 2013 v 8:32.
kristýna v něm napsala:

Reakce na Katy62:

přesně :)