Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vinnetou, stará kniha plná násilí, nebo příběh ušlechtilých hrdinů?

  vydáno  •  Knihy
  Vinnetou. Koho by to dnes zajímalo? Děti ze třídy to nesnášejí. Knihu nečetli a film je nebaví. Prý je Vinnetou plný násilí a starší než jejich rodiče. Jiní lidé knihu kritizují, že je historicky nepřesná. Ale já díky jedné knížce vím asi víc o Mayovi než oni všichni dohromady.

  Karel May se svým nejslavnějším hrdinou Vinnetouem, náčelníkem Apačů, © Koláž - iDNES.cz

  Knihy o Vinnetouovi napsal Karl May. Pocházel z rodiny chudého tkalce. Jeho otec v něm poznal velký potenciál. Nutil ho číst, učit se a opisovat knihy, kterým nerozuměl. 

  Když se narodil, onemocněl a oslepl. Stonal čtyři roky! Pak mu doktoři zrak vrátili. Už v pěti letech musel kvůli svému otci chodit do školy. Nesměl si hrát s chlapci v jeho věku. Otec mu tím sebral dětství. Karlova babička mu hodně vyprávěla pohádky. Například o hvězdě jménem Sitara. Dělí se na Ardistan a Džinistan. Džinistan je plný lásky. Ardistan tmy a nenávisti. Kdo chce znát víc, ať si přečte knížku, jejíž jméno uvedu na konci článku. Karl si tyto pohádky své moudré babičky pamatoval celý život. Po biřmování šel do učitelského semináře. Jeho sestry a rodiče tvrdě pracovali, aby bylo na jeho studium dost peněz. Když May udělal zkoušky, začal učit na tovární škole. Bydlel v jednom bytě s jistým účetním. Ten půjčoval Karlovi své staré hodinky. May si je však omylem vzal o Vánocích domů a zatkli ho pro krádež hodinek, i když je ukrást nechtěl. Za svůj život byl mnohokrát duševně zhroucený. V jednom takovém stavu ukradl kožešiny a odsoudili ho ke čtyřem letem vězení. Během svého trestu hodně přemýšlel. Rozhodl se psát knihy. Ty ale neměly být přesné ani umělecké. Měly to být pohádky a podobenství. Ale pohádky nejsou jen pro děti. May chtěl zapůsobit na srdce čtenářů pomocí příběhů z Orientu a Velkých plání. Podařilo se mu to? Posuďte sami.

  Kniha, ze které to vše vím, se jmenuje „Já, náčelník Apačů“. Je psychologicky velmi zajímavá. Přečtěte si ji a pak suďte Maye a jeho knihy. Ale nečiňte to dříve, než si knihu přečtěte! 

  Zfilmování Mayovek. Mayovky byly i zfilmovány. Samozřejmě nejsou tak dobré jako kniha. Postavy Vinnetou, náčelník Apačů Mescallerů, pokrevní bratr Old Shatterhanda, ušlechtilý hrdina, kterého si ve filmech zahrál Pierre Brice. Ten však nedávno zemřel na zápal plic. Old Shatterhand - pokrevní bratr Vinnetoua, jeho jméno znamená Starý Drtící pěst, stejně jako Vinnetou, vždy bojuje za mír a spravedlnost. Ve filmu ho hrál Lex Barker. Sam Hawkens - znal Oldu Šetrnýho už jako greenhorna. Učil ho všemu nezbytnému na Divokém Západě. Lord Castlepool - legrační chlapík, zelenáč, co vždy spadne při sbírání rostlin, motýlů a dobrodružství do nějakého maléru. Mám pocit, že v knize nikde není. Nscho-Tschi - krásná Vinnetouova sestra, do které je zamilovaný náš Old Shatterhand a kterou v prvním díle zavraždil Santer, padouch. Inču-Čuna - otec Vinnetoua, zemřel spolu s Ncho-Tschi. Ribana - v knize je o ní úplně jiný děj, než ve filmu. Budu psát o filmu: Dcera náčelníka Assiniboinů. Zamilují se do sebe s Vinnetouem, ale pro udržení míru si nakonec vezme plukovníka Merylla. Postav je více, ale nebudu sem všechny psát. Dnes se s vámi loučím a doufám, že jste si z článku něco vzali.

  Autorka: (11 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 1. srpna 2018 ve 12:05.
  číča800 v něm napsala:

  hezký-článek

  Příspěvek z 12. října 2015 v 17:44.
  konemy v něm napsala:

  Reakce na vikanocka11:

  To je fajn:-)

  Příspěvek z 15. srpna 2015 ve 13:08.
  vikanocka11 v něm napsala:

  Čtu Winnetoua

  Čtu ho právě první díl . Je to fajn a taky je to super kniha . Film taky stojí za to . U nás to mají rádi všichni :) 25164