Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vítěz nad smrtí

  vydáno  •  Vztahy
  Na východním pobřeží třetího největšího thajského ostrova Samui můžete navštívit buddhistický chrám Khunaram. Zde se prý stal zázrak.

  V minulém století žil na ostrově boháč, jménem Loung Pordaeng. Když zestárnul, rozhodl se podle thajského zvyku odvrhnout hmotný svět a věnovat se duchovnímu rozvoji. Odešel od rodiny a stal se mnichem. A protože se mu při meditaci dařilo ponořit se sám do sebe hlouběji než ostatním, brzy se vypracoval na uznávaného učitele.

  V roce 1973 prý své žáky požádal, aby mu připravili skleněnou rakev. Pak začal meditovat. Když se několik hodin nehýbal, začalo to být ostatním mnichům divné. Mysleli ale, že se prostě pohroužil tak hluboko do svého vnitřního Já, že nevnímá okolní svět. Až druhý den se ukázalo, že je mrtvý.

  Na smrti během meditace by snad ještě nebylo nic divného. Pordaengovo tělo se ale „odmítlo“ rozpadnout. Učitel tím chtěl dokázat, že ve stavu meditace přestávají platit fyzikální zákony našeho světa. Mniši ho uložili do skleněné vitríny a buddhistický „zázrak“ byl na světě. Perdaengova mumie se rychle stala předmětem uctívání.

  Prohlídku chrámu Khunaram dnes nevynechává žádný z návštěvníků ostrova Samui. Cedule s nápisem ,,Mummified Monk“ vás dovede do svatyně, kde mumie sedí. Buddhisté u ní zapalují vonnou tyčinku a pomodlí se. Ostatní si jen zvědavě prohlížejí člověka, který překonal svou smrt. Pordaeng za sklem vypadá, jako kdyby pouze spal. Jen jeho vyschlé oči kryjí černé sluneční brýle.

  Ostrov Samui

  Samui je třetí největší ostrov Thajska. Mezi jeho zajímavosti patří vedle poutního místa s chrámem Khunaram také vodopády.

  Na ostrově je možné navštívit motýlí farmu s mnoha druhy tropických motýlů nebo zhlédnout zápasy vodních buvolů, které se pořádají několikrát do měsíce v otevřených arénách na pobřeží.

  Chrám Khunaram je postavený v typickém thajském stylu. Zlaté ozdoby na střeše zvané chofa zpodobňují hlavu posvátného ptáka.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!