Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vítězné příběhy soutěže Alík odměňuje hrdiny 2018

  vydáno  •  Dětský čin roku · Mediální partner

  Moje porota během října vybrala tři nejlepší příběhy dětského hrdinství v rámci místního kola soutěže Dětský čin roku. Pojďme si je přečíst...

  Dětský čin roku, © www.detskycinroku.cz

  Své příběhy jste mohli posílat od 11. června do 20. září, tři nejlepší byly odměněné tabletem, mobilem a sluchátky. Více o soutěži: www.alik.cz/s/detsky-cin-roku-2018.

  1. místo: čin 14leté lidary:

  Stalo se to na táboře a já mohu jen těžko pochopit, jak někdo mohl... Tábor byl zhruba v polovině, když se velmi otravná skupinka starších (11-14 let) kluků vydala prohlížet si cizí, mnohdy prázdné, stany bez dovolení. Můj soused (7 let) měl u sebe panenky. On za to nemohl. Měl starší sestru, a jak to bývá, starší sourozenec ovlivnil toho mladšího na zájmech - chlapec si prostě hraje s panenkami. No jo, jenže ne všichni to vidí stejně. Jakmile zahlédli tu panenku, podívali se na jméno a zjistili, kdo tam bydlí. Tak si na něj počkali za stanem, a jakmile se vrátil ze záchoda, vylezli a začali ho pošťuchovat, předávali ho jeden druhému, jako by bylo to ubožátko pouhým míčem. Řvali u toho. Byli velmi sprostí. Pak ho jenom obklíčili a vyptávali se ho, proč má ve stanu panenku. Odmítali ho pustit. To už jsem nesnesla, zaklapla Jane Austenovou, vyšla jsem ze stanu a spustila na kluky tím svým otravným hláskem spoustu výčitek: „Eh... cože? Vy ho otravujete jen proto, že má rád panenky? On za to přece nemůže, má starší sestru, která ho to naučila. No a co, tak je něčím divnej. Chcete snad říct, že nemáte žádnou zvláštní odlišnost, něco, čím jste zranitelní? Podívejte se třeba na tady tohohle,“ ukázala jsem prstem na jednu osůbku, která tam s nimi byla taky, „vždyť ten si přece baterkou svítí do oka. A smějete se mu za to? Co kdybych já našla nějakou vaši divnost, nějakou vaši slabinu, kterou bych vytroubila celému táboru a přiměla všechny, aby se vám smáli, co?“ Obyčejně takto průbojná nebývám, jenže jelikož jsem šikanu zažila sama, vím, co jsem si tehdy přála; aby se někdo zjevil a postavil se za mě. Vzpomněla jsem si, co mi řekl táta: „Existuje jeden pán, který je v divadle dobrý, ale když má mluvit za sebe, zakoktá se. Proto, a to sám řekl, když má mluvit on jakože on, představí si, že mluví za nějakou postavu v divadle a hned to jde líp.“ Proto jsem v ten moment nehrála sama sebe, ale někoho jiného. Už ani nevím, na koho průbojného jsem v ten moment myslela, byla to moc spontánní situace, ale myslela jsem na někoho, kdo měl tu vlastnost, kterou jsem potřebovala. Překvapivě to na kluky zabralo a toho malého nechali na pokoji. Myslím si, že když jsem právě někde nebyla, pomlouvali ho dál, ale aspoň přede mnou si hráli na ty andílky, kteří nikomu nic neprovedli. Alespoň přede mnou skutečně nikomu nic neprovedli.

  2. místo: čin 12leté KittyCatGirl:

  Sice se to týká spíše mé nejlepší kamarádky, ale taky jsem pomáhala. Když jsme se šli odpoledne projít, tak jsme našli holčičku, bylo jí asi 5 nebo 6 let a ztratila se své mamince, nevěděla tel. číslo, ale ta kamarádka se jí hned začala ptát, kde maminku viděla naposledy, tak jsme tam šli, holčička a kamarádka tam prošly všechna patra domu a já jsem se ptala lidí na jméno holčiččiny maminky a asi po 15 minutách ji někdo poznal a řekl, že je v kavárně ve vedlejší ulici, tak jsme ji tam odvedli a holčička se se svou maminkou zase shledala.

  3. místo: čin 11leté terinecek16:

  Ahoj, jmenuji se Tereza a mám 11 let. Jednou, když jsem šla domů, tak jsem zahlédla jednu paní, jak upadla. Tak jsem za ní přiběhla a viděla jsem, že je to kamarádka mojí nevlastní babičky, co nám dává cuketu a rajčata. Zeptala jsem se, co se jí stalo. Ona ale nereagovala. Zavolala jsem nějakého pána a ten hned zavolal záchrannou službu. Paní si odvezli do nemocnice. Když k nám zase šla, tak mi poděkovala za to, jak jsem se zachovala. Taky říkala, že ještě že jsem si jí všimla, protože co by se stalo, kdyby tam ležela 1 hodinu.

  Související soutěž:

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 29. prosince 2018 v 19:22.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  Hezké příběhy, jsem ráda, že jste se takto zachovali

  Příspěvek z 29. prosince 2018 v 15:06.
  matisek005 v něm napsal:

  lékařský: To, že dětem není lhostejné jejich okolí a rozhodnou se někomu pomoct ti připadá k smíchu? :-o

  Příspěvek z 29. prosince 2018 v 15:01.
  lékařský v něm napsal:

  xD
  Hezké.