Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vítězové Dětského činu roku 2014

  vydáno  •  Soutěže · Mediální partner · Dětský čin roku
  Hrdost, nesmělost a radost doprovázely slavnostní atmosféru vyhlašování vítězů projektu Dětský čin roku 2014. Kromě tradičních sedmi soutěžních kategorií bylo při letošním jubilejním 10. ročníku uděleno také několik speciálních cen. Stejnou radost jako z ocenění udělala všem zúčastněným dětem přítomnost patronů projektu z řad známých českých osobností, kterými jsou Jitka Čvančarová, Jan Révai, Aleš Háma, Ben Cristovao a další.

  Dětský čin roku 2014, © Dětský čin roku

  Dětští hrdinové se sešli na slovnostním udílení cen Dětského činu roku 2014 minulý týden v Brožíkově síni na Staroměstské radnici v Praze. Na jejich statečné skutky se snaží již 10. rokem upozornit a ocenit je Nadační fond Dětský čin roku.

  Do projektu Dětský čin roku bylo zasláno přes 800 příběhů, které popisovaly dobrý skutek samotného autora, či skutek jeho vrstevníků. O vítězích rozhodovaly děti prostřednictvím internetového hlasování na stránkách www.detskycinroku.cz. Do hlasování se zapojilo přes 2 500 dětí. Kromě sedmi soutěžních kategorií bylo předáno i několik speciálních cen Dětského činu roku, které oceňovaly výjimečné dětské snažení a podporu myšlenky projektu. Výherci soutěžních kategorií získali nejen hodnotné věcné dárky od partnerů projektu, ale také šek pro svoji školu na 10 000 Kč určených na nákup školních pomůcek.

  Výsledky Dětského činu roku 2014

  • Záchrana lidského života
   Tomáš Chrastina, 14 let, ZŠ Šumperk, Šumavská 21

   Překvapení na golfu
   Když se stal Tomáš svědkem autonehody, neváhal ani vteřinu. Pomohl mladému muži z vozidla, zavolal záchrannou službu a společně s maminkou poskytli raněnému první pomoc.

  • Pomoc ostatním lidem
   Kateřina Novotná, 15 let, ZŠ Petra Bezruče, Žatec

   Eliščin příběh
   Díky Katčině lásce a obětavé pomoci je její mladší sestra Eliška, která trpí těžkou formou dětské mozkové obrny, veselé a šťastné dítě.

  • Pomoc starším lidem
   Vojtěch Pavlas (13 let), ZŠ Mnichovická, Kolín

   Moje babička
   Když Vojtova babička ochrnula po mozkové příhodě, často ji Vojta v léčebně navštěvoval a pozorně se o ni staral. Přestože příběh šťastný konec nemá, babička v těch společných chvílích jistě šťastná byla.

  • Kolektivní pomoc
   7. třída, 14 žáků, ZŠ a MŠ Masarykova, Fulnek 

   Rok dobrých skutků aneb Podáváme pomocnou ruku
   Sedmáci z Fulneku stihli za jediný rok vykonat tolik dobrých skutků, kolik jich někteří lidé nestihnou za celý život. 
    
  • Pomoc přírodě
   Jana Berkela, 13 let, ZŠ Mnichovická, Kolín

   Uklízíme les a zachraňujeme ptačí hnízdo
   Když Jana a její rodiče objevili při procházce lesem velkou skládku odpadu, neváhali a vyburcovali sousedy. Po téměř týdnu těžké dřiny les z odpadu společně vysvobodili.
    
  • Dobrý nápad
   Jiří Král, 9 let, ZŠ Prostějov

   Pohádkový skřítek
   Jirka uspořádal se svým kamarádem soutěž Pohádkový skřítek pro babičky a dědečky, do které se zapojili i senioři z centra sociálních služeb. Všichni se skvěle bavili a byli dojatí.
    
  • Pomoc n@ netu
   Libor Ortbauer, Lukáš Paulus, oba 13 let, Masarykova základní škola Dymokury

   Záchrana topícího se kamaráda
   Libor a Lukáš se nezalekli, když se pod jejich kamarádem prolomil led na rybníku. Díky instruktážnímu videu, které zhlédli ve škole, přesně věděli, jak jej zachránit. Odvaha jim k tomu nechyběla.

  Fotogalerie

  Speciální ocenění byla udělena:

  • Gymnáziu Varnsdorf za zaslání 100 dětských příběhů
   Gymnázium Varnsdorf vytvořilo leporelo se 100 dětskými příběhy s názvem „Cesta dětských hrdinů – 100 příběhů o pomoci“.
    
  • ZŠ Modřice za příběh o dvou aktivních žačkách
   Žačky třetí třídy přicházely s nápady a řešením, jak pomoci Sdružení rodičů onkologicky léčených dětí ONKA. 
    
  • ZŠ při fakultní nemocnici Brno Černopolní za podporu projektu
   Základní škola poskytující péči nemocným dětem se do Dětského činu roku zapojuje pravidelně. I letos zaslala několik krásných příběhů o dětské pomoci.

  • Speciální cena Nadace Agrofert
   Zvláštní ocenění od Nadace Agrofert v kategorii Dobrý nápad získal Jíří Král, který se zaměřil na pomoc seniorům ve svém okolí, která je v tuto chvíli i hlavní náplní činnosti Nadace Agrofert.

  O projektu Dětský čin roku

  Projekt Dětský čin roku probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrátu hlavního města Prahy. Organizátorem je Nadační fond Dětský čin roku a generálním partnerem projektu společnost Whirlpool CR.

  V České republice byl projekt poprvé neoficiálně představen v roce 2004. Zapojit se do něj mohou žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií z celé ČR, kteří vykonali nějaký dobrý skutek, nebo si všimli skutku svého stejně starého kamaráda a napíší o něm.

  Soutěží se v 7 kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním lidem, Pomoc starším lidem, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu. Děti nejen píší a posílají své příběhy, ale jako členové dětské poroty rovněž rozhodují o vítězích v jednotlivých kategoriích.

  Více na www.detskycinroku.cz.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!