Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vláda zavádí úřední vysokoškolské diplomy

  vydáno  •  apríl · škola

  Nejen úřední maturitu, ale i vysokoškolský titul půjde nyní získat bez řádného studia. Oznámil to premiér v rámci ekonomického balíčku „Výjimečná situace, výjimečná řešení“.

  Motýle rádi sedají na inženýry, © –MM–

  Po krizi způsobené pandemií zažije ekonomika propad, který chce vláda zmírnit úředním navýšením schopností pracovních sil. Trh prý potřebuje více lékařů, více inženýrů, více právníků, více doktorů filozofie. Po nápadu na státem přidělovanou maturitu jsou logickým dalším krokem úřední státnice.

  Během náročné tiskové konference poskytoval ministr školství podporu bradě hlavy vlády

  Je potřeba se nad tím zamyslet a ne to jen odmítat proto, že to vymyslel Babiš. Děláme to pro vás. Země potřebuje oživit a pracovní trh potřebuje oživit a vůbec všichni potřebujeme oživit.“ prohlásil premiér do mrtvolného ticha tiskové konference krátce před pravidelným losováním protipandemického opatření na další měsíc.

  Vysoké školy přecházely na distanční výuku jako první a nejspíš se k prezenční budou vracet až mezi posledními.

  Kvalita studia vysoké školy byla pandemií zasažena podobně nepříjemně jako studium střední školy. „Při virtuálních zkouškách nikdo pořádně nevidí okolí toho, koho má na drátě, u některých profesorů mám podezření, že jim někdo radí.“ stěžuje si Magda Bláhová, studentka matematiky ze Západočeské univerzity v Plzni.

  Resorty financí a školství již nějakou dobu tajně testují přidělování vysokoškolských titulů lidem, kteří nemají dostudovanou vysokou školu. Překvapeným novinářům následně ministryně financí vysvětlila, že z důvodu ochrany osobních údajů nesdělí, kdo tituly zatím získal, ale že jde o velice spravedlivý postup, protože využívá účtenkovou loterii. „Všichni občané tedy mají stejné šance.“ zdůraznila JUDr. Schillerová, Ph.D. a zamávala před objektivy archem se jmény poctivě vylosovaných šťastlivců.

  Ministryně financí (vlevo) se schovává za neveřejný seznam výherců vysokoškolského titulu

  Novopečení (ne)vysokoškoláci

  Naše redakce postupně oslovila všechny vylosované. Většina se zdráhala odpovědět, aby jim sousedé nezáviděli nově získaný diplom a neloudili po nich odborné dovednosti. Pár lidí ale odpovědělo.

  Slečna Eliška Nguyenová se živí jako prodavačka ve večerce a popisuje: „Šla jsem jednou úplně obyčejně nakoupit náhodou do našeho obchodu, vzala jsem si účtenku, opsala kód a najednou cink, esemeska, že jsem magistra. Další den zase, jdu k nám nakoupit, cink, a už jsem i zubařkou. Zkouším štěstí dál, vždycky jsem chtěla být architektkou.

  Pan Alois Novák pracuje jako ministr v nejmenované vládě a na získaném titulu doktora přírodních věd mu nepřijde nic divného. Podobným způsobem prý vyhrál i titul na právnické fakultě v Plzni před pár lety, ale později jej musel vrátit kvůli kauze s Kindlem, což byl tehdy prý děkan, nikoliv čtečka elektronických knih.

  MDDr. Mgr. Nguyenová a RNDr. Novák

  Paní Tomberyová pracuje jako ochutnavačka v čističce odpadních vod. „Přišla jsem z nákupu a zjistila jsem, že jsem veterinářka! Nemůžu tomu uvěřit!“, pláče dojetím. „Sice mám těžkou alergii na psy, ale to nevadí, co je doma, to se počítá. Určitě si řeknu o vyšší plat, protože s titulem se mi otevírá víc pracovních příležitostí.

  Pan JUDr. V. Máchal je majitelem prádelny a zapírá získání titulu doktora práv tak intenzivně a profesionálně, že mu nikdo nevěří, že právníkem není. Z neznámých pohnutek trvá na tom, že právníkem byl už dávno před výhrou.

  MVDr. Tomberyová a JUDr. et JUDr. Máchal

  Šanci na titul bez studia mají všichni, komu bude letos 8. října alespoň osmnáct let. Shodou okolností jde o stejné datum, kdy začínají volby do poslanecké sněmovny. „No vidíte, to jsem si ani neuvědomil, že to takhle zajímavě vyšlo.“ konstatoval pobaveně premiér, když nahlédl do kalendáře.

  Ochrana soukromí

  Ministři průmyslu a práce a sociálních věcí se obávají, že zaměstnavatelé nebudou nově přiděleným titulům věřit a že budou diskriminovat uchazeče o práci, kteří sice mají vysokoškolský titul, ale nevystudovali ani semestr z vysoké školy. Ochranu nových expertů na pracovním trhu by měla přinést novela zákona o ochraně osobních údajů.

  Nově bude trestné pokládat inženýrům, magistrům i doktorům jakékoliv odborné otázky, ze kterých by šlo odvodit, zda skutečně školu studovali. Zákaz platí nejen pro zaměstnavatele, ale obecně.

  U lékaře se tedy smíte ptát pouze na základní obecně známé věci, jinak vám hrozí trestní stíhání, se kterým vám bude radit právník, kterému také nesmíte pokládat otázky, na které neznáte odpověď.

  Hrozí zmatek? Z pohledu šéfa hnutí ANO NE. „Prostě se to nějak vyřeší, lidi si zvyknou. Jako vždycky.“ prohlásil s podezřele nadějným výrazem ve tváři Babiš.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 1. dubna 2021 v 9:49.
  Morell v něm napsala:

  To je tak praštěný článek, že bych klidně věřila, že je okopírovaný z novin. Docela by to sedělo.

  Příspěvek z 1. dubna 2021 v 9:45.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  Super článek :-). Já jsem si nejdřív přečetla jen titulek a řekla jsem si: ,,kolikátého dnes je? Prvního? No vida!" No a na jednu stranu je také škoda, že to je Apríl, protože mě 17. 9. bude 18, takže bych ten diplom ještě stihla. ;-D

  Příspěvek z 1. dubna 2021 v 8:53.
  JáJá1 v něm napsal:

  No, 18 mi je, jen škoda, že to je Apríl.:-D