Alíkovina

Voda je život, tak se jí drž! + kvíz

vydáno  •  Kvízy · Cestování
Školní rok se kvapem chýlí ke konci, prázdniny se blíží mílovými kroky. Každý je prožívá jinak – někdo jede na chatu k babičce, někdo s rodiči na dovolenou k moři a někdo na vodu. Pokud byste se chtěli připojit k poslední skupině, popíšu vám, co všechno život vodáka obnáší.

Vodáci - ilustrační foto, © Profimedia.cz

Jet na vodu, to není jen opalování se na kánoi uprostřed líně tekoucí řeky, ale i spousta příprav a samozřejmě i dobrodružství při překonávání jezů a dalších překážek. Říká se, že kdo už něco podobného jednou zažil, za rok jistě vyrazí znovu. Nejprve je ale nutné zajistit velkou spoustu věcí.

V první řadě sehnat loď, pádla a vesty. Vesty jsou povinné pro všechny děti do 15 let a na nebezpečnějších úsecích i pro dospělé. Je možné pronajmout si loď i s vybavením od různých společností, které působí na Vltavě, Sázavě a jistě i dalších známých českých řekách.

Dále je samozřejmě důležité vybavení. Pokud zrovna nevlastníte neopren (oblečení ze speciálního materiálu, který nepropouští vodu a zahřeje), stačí vám nějaké tenisky a nejlépe šusťáková souprava. Prostě cokoliv, co po namočení neztěžkne (jako například tepláky).

Ráda bych upozornila na fakt, že jezdit v kraťasech či pouze plavkách nemusí být vždy úplně bezpečné – snadno se můžete po převrhnutí odřít nebo jinak zranit o kameny pod vodou. Sandály také nejsou příliš vhodné, protože jejich přezky se rády zachytávají o kameny a spousta mých kamarádů o ně tímto způsobem přišlo.

Pokud jste začátečníci, je dobré vyrazit s nějakým zkušeným kamarádem nebo přímo s instruktorem. Ten má většinou bohaté vodácké zkušenosti a složil zkoušku, která prokazuje nejen jeho vodácké schopnosti, ale i záchranářské dovednosti, které jsou někdy také potřeba.

A na závěr bych vám ráda řekla jediné – vyberte si dobře řeku, kterou pojedete! Existují takzvané kilometráže (na internetu k nalezení například na http://km.webz.cz/km.html), kde jsou popsané jednotlivé řeky (mosty, jezy a jiné) i jejich obtížnost, takže si skutečně vyberte podle svých schopností, které budou s přibývajícími kilometry jistě větší a větší. A třeba si vodáctví oblíbíte a budete se stejně jako já řídit vodáckým heslem: „Voda je život, tak se jí drž!“

Pokud by se vám vodáctví líbilo, ale neměli jste kde jezdit, nevěšte hlavu. Existuje spousta vodáckých oddílů, které přijímají nové členy jak pro celoroční činnost, tak na letní tábory. Informace najdete na internetu.

Nabízíme vám dva kontakty na vodácké oddíly s dlouholetou tradicí: www.bosan.cz a skautský přístav Jana Nerudy http://www.kacky.skaut.org/.

 

. Vodácký kvíz

Stačí kliknout na nadpis Vodácký kvíz a pustit se do zápolení se záludnými otázkami nejen z vodáckého zeměpisu.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (42)

Příspěvek z 7. února 2009 v 9:49.
pandicao v něm napsal:

voda

fggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggghhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhbbbbbbbbbbbbbbb
bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb
bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb
vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv
oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooodsfbsdbhfhsssssffffffffffffffffffffffffffffffffffffqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffddddddd
wwwwwwwwwwwwwwwwwwww
wwwwwwwwwwwwwwwwwwww
wwwwwwwwwwwwwwwwwwww
wwwwwwwwwwwwwwwwwwww

Příspěvek z 7. února 2009 v 9:47.
pandicao v něm napsal:

voda

4v bazeně tu je supr

Příspěvek z 5. ledna 2009 v 19:11.
Najka-a-Kajka v něm napsal:

Najka-a-Kajka

No my v městě taky mame aqapark ale ja do neho moc nechodim protoze pak onemocnim nebo nastydnu1327