Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vojenský skanzen Mordové rokle

  vydáno  •  historie

  Každoročně konaná velmi zajímavá akce „Mordové rokle“, která se pořádá vždy před letními prázdninami a je určena zejména fanouškům vojenských věcí. Co to je za akci? Pojďme se na ni podívat!

  Vozidla USA, © Rex999

  Co je to za akci?

  Je to v podstatě sraz nadšenců do vojenských vozidel, vojenské techniky a vojenské historie vůbec. Před mnoha lety se v lese kousek od obce Straky začala scházet, nebo spíš sjíždět, hrstka nadšenců do vojenských vozidel. V místě s tajemným názvem Mordové rokle se setkávali na víkendových srazech a pořádali takzvané spanilé jízdy vojenských vozidel po okolních obcích. Jako malý chlapec jsem se této akce několikrát zúčastnil a sledoval jsem, jak se rok za rokem rozšiřuje okruh nadšenců a stále hojnější účast jak na straně vojenské techniky, tak i stále větší zájem veřejnosti, pro kterou je akce Mordové rokle každoročně v červnu otevřena. Mezi vojenskou technikou jsou zastoupena vozidla Sovětské armády, Československé lidové armády, armád NDR, Polska, Maďarska, Francie a USA.

  Kromě armádních vozidel se akce zúčastnila i skupina historie Veřejné Bezpečnosti (dřívější policie), která předvádí služební vozidlo, vybavení, stejnokroje a zbraně policie z dob socialismu. Kromě statických ukázek tato skupina předvádí i výcvik služebního psa, pachové práce a zadržení nebezpečného pachatele, kterého se mohou zúčastnit i diváci.

  V hlavním sobotním programu mohou návštěvníci zhlédnout komentovanou přehlídku vojenských uniforem a dozvědět se něco o činnosti a historii jednotek, které uniformy používaly. Dále je k vidění rekonstrukce bitvy o Krym, která je vzhledem k velkému počtu návštěvníků, inscenována jak dopoledne, tak i odpoledne. Na této akci prezentuje své výrobky i firma obchodující s detektory kovů a každý zájemce si může vyzkoušet hledání s detektorem na cvičném políčku.

  Příprava na válečnou ukázku

  Válečná ukázka

  Jelikož je akce celodenní a je toho opravdu mnoho na zhlédnutí, je zde možnost občerstvení u stánku s nápoji, párky v rohlíku, grilovaným masem a klobásami. Vedle stánků pak nesmí chybět vojenská polní kuchyně, ve které nadšenec s přezdívkou „Monarcha“, každoročně vaří vynikající pravý vojenský guláš.

  Postupem času tito nadšenci odkoupili bunkr, stojící na území Mordové rokle, na vlastní náklady ho zrekonstruovali a v jeho prostorách vybudovali vojenský skanzen objektu V-521, jenž je ukázkou činnosti Sovětské armády, která obývala tyto prostory do konce devadesátých let.

  Pro ty, které zajímá vojenská historie, vojenská technika nebo vojenská vozidla, mohu tuto akci vřele doporučit. Za cenu skutečně symbolického vstupného zažijete den doslova nabitý poutavými ukázkami a určitě se dozvíte i mnoho zajímavých věcí.

  Hledání detektorem kovu

  Střelba ze vzduchovky

  Pokud jste na této akci již v minulosti byli, napište prosím dolu do diskuze komentář s vašimi dojmy.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 22. září 2022 v 19:56.
  Rex999 v něm napsal:

  Díky!! :-):-)

  Příspěvek z 22. září 2022 v 7:26.
  Fillipino v něm napsal:

  Souhlasím, že tvé články jsou velmi zajímavé. Tenhle se trefil do mých zájmů. U nás se každý rok pořádá akce Písmena, je to u Zdic a ve zmenšeném je to něco jako popisuješ. Taky mám rád bunkry, tady naštěstí máme dva zpřístupněné.

  Příspěvek z 22. září 2022 v 6:30.
  Emmílie11 v něm napsala:

  Půjdu se určitě někdy podívat, máš super články, tento není výjimkou. 5 tlapek$>8-D