Alíkovina

Volná místa pro cestu na Mars!

vydáno  •  Škola a poznání
V pátek 26. prosince 2008 odjede z Prahy auto, které poveze členy dětské kosmické posádky do evropského vesmírného centra v Belgii. Jejich jména zatím nemůžeme prozradit. Neznáme je. Může to být kdokoli, komu není méně než 10 a více než 17 let, domluví se anglicky a má smysl pro hru a dobrodružství.

Katka - jedna z účastnic simulovaného letu na Mars v roce 2007., © Radkaa

Redakce rozhlasového pořadu pro děti Domino společně s Dětskou tiskovou agenturou připravily pro své posluchače již pátý ročník konkurzu do dětské vesmírné posádky. Na úspěšné řešitele zadaných úkolů čeká o vánočních prázdninách pobyt v belgickém EURO SPACE CENTER (ESC) a simulovaný let do vesmíru. Akce se jmenuje EXPEDICE MARS 2008.

Jak se přihlásit?

Je to velmi snadné. Stačí od 1. září 2008 poslouchat rozhlasové Domino (Český rozhlas 2 Praha od 19:10 hodin) a do konce září pečlivě vyplnit a poslat přihlášku (je na rozhlasových webových stránkách  www.rozhlas.cz/praha). To slovo pečlivě ještě jednou zdůrazňujeme. Při vesmírném letu i malá chyba nebo malé opomenutí může stát posádku život. Proto i malá chyba nebo malé opomenutí při vyplňování přihlášky a úvodního testu může zavinit vyřazení z konkurzu.

Co na přihlášené čeká?

Stanou se kandidáty na členy dětské vesmírné posádky, která uskuteční simulovaný let na Mars. V posádce bude pět odborností: palubní inženýr - počítačový expert, palubní lékař - psycholog, letec dokumentarista, letec biolog, letec architekt - geolog. Je třeba si vybrat jednu z nich.

  • V prvním internetovém kole budou přihlášení vyplňovat test, který najdou na webových stránkách expedice. V pořadu Dominu budeme pravidelně napovídat.
  • V druhém kole budou účastníci vypracovávat projekt činnosti na Marsu ve zvolené odbornosti. I tady bude pro všechny připravená pravidelná nápověda prostřednictvím rozhlasového pořadu Domino.
  • Třetí kolo – semifinále – bude víkendové. Členové řídícího centra a velitelé jednotlivých odborností na základě osobních pohovorů vyberou 10 účastníků simulovaného letu ke hvězdám.
  • Čtvrté kolo – finále. O vánočních prázdninách vyjede vesmírná posádka do výcvikového centra v Belgii a podnikne simulovaný let do vesmíru.

Kde hledat další informace?

  • Logo Expedice Mars 2008V pořadech Domino (Český rozhlas 2 Praha, každý všední den od 19:10 hodin). Startujeme 1. září! Každý den bude řídící centrum radit, jak vyplnit přihlášku a úvodní test. Hosty pořadů budou naši přední odborníci na výzkum vesmíru.
  • Na internetu. Odkaz na webové stránky Expedice Mars 2008 bude na www.rozhlas.cz/praha nebo na www.dta.zde.cz. Řídící centrum a velitelé jednotlivých odborností jsou připraveni všem účastníkům pomáhat a odpovědět na každou otázku.

Kdo Expedici Mars 2008 pořádá?

  • Hlavním pořadatelem je občanské sdružení Dětská tisková agentura  a Český rozhlas 2 Praha. Spolupořadatelem je Česká kosmická kancelář, Planetárium v Brně a další organizace.
  • Záštitu nad akcí převzal generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, patronem expedice je europoslanec a kosmonaut Vladimír Remek.

Těšíme se na vás! Řídící centrum Expedice Mars 2008.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (6)

Příspěvek z 4. září 2008 v 16:27.
Analgetka v něm napsal:

Good!

Nahodou je to super! jua tam bylaminuly rok, ale jen v semifinale...poznate novy lidi atd..!:)25

Příspěvek z 3. září 2008 ve 13:05.
Terýsek289 v něm napsal:

kdyby to tak

kdyby to tak nebyl simulovaný let do vesmíru,ale opravdický co?To by bylo prima!2221

Příspěvek z 1. září 2008 ve 20:19.
Peťulle v něm napsal:

Reakce na Soňčas:

Óóóh... To je překvapení, že někoho třeba vesmír zajímá, že?