Alíkovina

Vrkoč

vydáno  •  Volný čas doma
Dovedete si pod tímhle nepříliš používaným slovem něco představit? Možná tak ještě když se o někom řekne, že je rozvrkočený (rozježený). Původně tohle slovo označovalo pletenec a to ať zapletený cop, nebo do copu zapletené těsto.

Ze sušených jablek - křížal - lze vytvořit i zajímavé květy., © Radkaa

Zatímco mikulášské vrkoče byly kdysi několikaposchoďové a základy „pater“ tvořilo vánočkové těsto, ve východních Čechách si lidé zhotovovali vrkoče poněkud odlišné a na výrobu mnohem jednodušší. Snadno si něco takového můžete pro vánoční výzdobu zhotovit i vy.

Jak prozrazují fotografie, „základnu“ vrkoče můžete zvolit buď z pěkně červeného jablka a nebo z bochánku upečeného z vánočkového těsta. Vše ostatní už je jen a jen otázkou vašeho vkusu a fantazie.

Na špejle můžete napíchat kousky sušeného ovoce (švestky, meruňky, jablka, hrušky, rozinky), suché plody (šípky, makovice, ořechy, hrách) nebo třeba drobné perníčky. K přizdobení můžete použít také zbytky barevné látky (kanafasu), kolečka z barevného papíru či silnější přírodní motouz.

V levé části první fotografie si všimněte květu, který je vytvořený z jablečných křížal. Nenechte se odradit, pokud vaše jablečná „růžička“ nebude povedená hned napoprvé.

Zajímavě vypadají také drobné figurky upečené z kynutého těsta. To vše doplníte krušpánkem (známý spíše pod názvem buxus), který má tu výhodu, že je zelený i v zimě. Případně můžete svůj vrkoč přizdobit i větvičkou mahonu (jen pozor na ostré okraje jejích listů!).


Vrkoče vznikly při netradiční předvánoční dílně, kterou pro knihovnice z dětských oddělení připravila Kamila Skopová.

Další inspiraci najdeš v těchto knížkách (pokud je nemáš doma, nejspíš je objevíš v místní knihovně):
  • České zvyky a obyčeje, Alena Vondrušková, ilustrovala Kamila Skopová, nakladatelství Albatros
  • Vánoční svátky o století zpátky aneb Tradice Vánoc v české kuchyni, Kamila Skopová, nakladatelství Akropolis
  • Hody půsty masopusty, slavíme, vaříme, zdobíme a hrajeme si celý rok podle lidových tradic, Kamila Skopová, nakladatelství Akropolis
  • Nenuda v duchu českých tradic, Barbara Karpetová, Kateřina Sládková, nakladatelství Prostor
Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (1)

Příspěvek z 1. srpna 2008 ve 13:07.
Tikujanka v něm napsal:

tradice

já vím, tenhle článek si čtu v létě, ale mi to přijde nádherný. Jak byly Vánoce krásný, i když děti nedostávaly kupy drahých dárků. Lidi byli dřív na takový věci šikovnější. Teďka si můžou všechny vánoční ozdoby koupit13. Až budou Vánoce, určitě vrkoč udělám.25